Šachy jako globální byznys: rekordní sezóna a české naděje
Šach už dávno není jen zálibou hrstky intelektuálů. Rok 2024 to jednoznačně potvrdil – finanční prémie i popularita sportu letí vzhůru a hráči si odnášejí nevídané odměny. Hned několik velmistrů překonalo hranici jednoho milionu dolarů, přičemž největším vítězem je indická kometa Gukesh Dommaraju. Jeho fenomenální výkony mu vynesly přes 1,5 milionu dolarů, což z něj činí nejlépe placeného hráče sezóny. Mistr světa, Číňan Ding Liren, si také připsal milionové výdělky.
Mezi dalšími hvězdami, které získaly statisícové částky, nechybí Alireza Firouzja či Magnus Carlsen. Jejich úspěch ale nestojí jen na šachovnicích – významnou roli hrají sociální sítě a streamingové platformy, kde si šach nachází stále početnější publikum. Kromě 17 hráčů s výdělky nad 100 000 dolarů se do historie zapsala Číňanka Ju Wenjun, jež se stala první ženou, která v kariéře přesáhla celkovou výhru jednoho milionu dolarů. V prestižní Top 10 se dokonce umístila na 9. příčce se 450 000 dolary za rok 2024.
Nejvýdělečnější šachisté roku 2024
- Gukesh Dommaraju– 1,5 milionu dolarů
- Ding Liren– 1,2 milionu dolarů
- Alireza Firouzja– 639 000 dolarů
- Magnus Carlsen– 633 000 dolarů
- Fabiano Caruana– 580 000 dolarů
- Ian Nepomniachtchi– 540 000 dolarů
- Maxime Vachier-Lagrave– 510 000 dolarů
- Hikaru Nakamura– 480 000 dolarů
- Ju Wenjun– 450 000 dolarů
- Praggnanandhaa Rameshbabu– 430 000 dolarů
Český šach: cílí na vyšší příčky, chybějí ale peníze i podpora
Na globální úspěchy se snaží navázat také čeští šachisté. V popředí zájmu stojí jména jako David Navara a Thai Dai Van Nguyen – právě Nguyen letos překonal Navaru v českém živém ratingu. Podle expertů by měl český šach stavět na bohaté tradici a hledat cesty, jak oslovit sponzory i širší veřejnost.
Rozdíl oproti světové špičce je stále výrazný, a to nejen ve výši výher, ale i v mediálním zájmu a marketingovém potenciálu. Nepříznivou situaci odráží i stav rozpočtu Českého šachového svazu: očekávaná ztráta na rok 2024 dosáhne 2 milionů korun a sponzoři se příliš nehrnou. Bez zlepšené strategie a výraznější podpory hráčů i institucí se český šach v profesionálním měřítku posune jen obtížně.
Šach tak prochází dynamickou proměnou od klasické „královské hry“ k napínavému byznysu s milionovými odměnami. Zatímco světové hvězdy posouvají tento sport do sféry velkých financí a globální popularity, v Česku se čeká na mohutnější vzestup. Najde-li český šach cestu k větší profesionalizaci, můžeme se v budoucnu dočkat i hráčů, kteří proniknou do světové elity. Jen to bude vyžadovat pořádný kus práce – u šachovnice i v zákulisí.
"Možná se brzy dočkáme českých hráčů mezi největšími šachovými výherci"...
Šachisté, sázejte Eurojackpot, možná vám to vyjde!
Například sportovní střelba je nepodobná šachovému sportu, ale na výplatu podobně chudá. V šachu mnoho finanancí nehledejte. Je lepší vnímat šach jako volnočasovou aktivitu a občas si zahazardovat ve Sportce taky můžete.
Ta věta zní divně, ale i na to jak je divná, dává smysl. Je to o výhercích a o penězích a dává to logiku.
Petře, se svazem, který máme, se nedočkáme ničeho...
Snooker známý také jako anglický kulečník (biliard), se v našich končinách moc nesleduje.Tento sport je populární hlavně ve Velké Británii a jiných částech světa.Podobně je to se šipkami.Chess960 (Fischerovi šachy) jsou zhlediska kreativity a inovace zajímavější a pestřejší.Není zde žádná výhoda pro hráče,kteří mají hluboké znalosti konkrétních zahájení.Na druhou stranu,klasické šachy mají svou vlastní krásu a tradici.Mnoho hráčů si užívá studium zahájení a strategických plánů.Obě varianty mají své příznivce a mohou být zábavné a výzvou.
Myslím si, že šachy mají šanci být populárnější hlavně na internetu, bleskové partie mají výbornou sledovanost. Měla by to být " šou" a zábava a tady leží hromada peněz, pro ty nejlepší.