Šachový trénink nejen pro budoucí Mistry

08.02.2023 06:00 | Trénink

Každý den trénuji dva kluky, co mají 11 let. Napadlo mě, že pár diagramů, co řeší tito kluci můžou zaujmout i další šachisty a může to být zajímavý článek a pohodový trénink nejen pro budoucí mistry.

Trénink má být zábava. Má to být i hra a zároveň by mohl mít i nádech souboje o to, kdo vyřeší tento trénink lépe?! Motivace, hra, zábava a soutěž. Podle mě tak má vypadat dobrý trénink. 

V dnešním článku, vám nabízím přesně takový jeden trénink. Tyto diagramy jsme řešili v pondělí. Jestli máte chuť a čas, pojďte si s námi potrénovat. Čas na řešení  - max 1 hodina. 

1) Na tahu je bílý. Otázka je lehká. Bílý na tahu vyhraje, nebo remizuje? 

Hodně lehký diagram. Bez problémů jej vyřešil Tomáš , Matěj i já. Jestli jej vyřešíte taky, napište si jeden bod. Na konci článku si spočítáte, jestli jste trénovali lépe než my. Tento diagram je lehký, ale může svádět k podcenění pozice. Stačí jeden špatný tah a černý se zachrání. Nejtěžší je někdy vyhrát vyhrané pozice a šachista by neměl nikdy ztratit koncentraci a polevit! Vyřešíte tento diagram? 

2. Na tahu je bílý, jaký tah je nejlepší v této pozici?  


Tento diagram je těžší, ale stále se dá vyřešit. Je důležité na konci každé varianty si správně vyhodnotit pozici. Jak dokážete na konci varianty ohodnotit vzniklou pozici a vaše šance?  Když vám pomůže informace, že i já jsem tento diagram vyřešil, pak s ním určitě nebudete mít žádný problém. Teda 1 bod za správné řešení. 

3. Na tahu je bílý. 


Tento diagram nikdo z nás správně nevyřešil. Je dobře, když se člověk poučí a pochopí, kde udělal chybu. Nejde jen o chybu, ale o důvod, proč se chyba stala. Tento diagram o vás hodně napoví. Když jej vyřešíte, pak jste lepší, než jsme byli my. Když se necháte nachytat, pak na tom budete stejně, ale to poučení možná bude stát za to. Jeden bod za řešení. 

4. Na tahu je bílý. Zahrajete Kh8 nebo Kf8? 


To mě hodně překvapilo. Oba kluci rychle, přesně a správně. Dokonce svá tvrzení dokázali přesným propočtem . Jaký tah bílého je správný ? 

1 bod za správné řešení. 

5. na tahu je bílý


Někdy jsou ty pozice na oko komplikované, řešení je pak jednoduché. Když víme co chceme, stačí si to vzít. Nesmí nás  zastavit první překážka a první varianta, která nám dělá problémy.  I to je lekce a nejen pro šachy. Najdete nejlepší tah bílého? Opět za jeden bod. 

6. Na tahu je bílý. 


Tento diagram byl Watterloo. Na první pokus jsme všichni propadli a netrefili řešení. Spokojit se s řešením  a nesnažit se najít lepší, není dobrá šachová vlastnost. Toto byl přesně můj případ.  Lehce jsem viděl variantu a byl spokojený a nesnažil jsem se vidět lepší variantu, která byla tak blízko. Stačilo jen víc chtít a víc se snažit. Nakonec nejde ani tak o nalezení správného řešení, ale pochopení sama sebe. 

7. Na tahu je bílý


Upřímně? Únava, ale společně jsme to pak našli. Uf, ale 7 diagramů za jednu hodinu, to je průměr kolem osmi minut na jeden a tady už možná silou vůle a spíš se zbytkem sil, jsme se snažili najít to nejlepší, co bílý může získat. I tato vlastnost se může hodit. 

Řešení: 

1) Bílý vyhraje, ale musí hrát správnou figurkou. Hlavně nesmí hrát pěšcem.

2) Když couváte, díváte se za sebe. To je škoda, protože to krásné uvidíte před Vámi. 

3) Profylaxe a ještě jednou profylaxe. Co hrozí soupeř? A jak tomu zabránit? A tah f4 to není!! 

4) To by bylo, aby Koutný nedal tah do kouta. 

5) Když nebude jezdec na f6, bude mat. 

6) Reníza je málo, bílý vyhraje. 

7) Nevyřešil jsem to ani já a proto nenapovím. Má to někdo správně?? 


Jak jste dopadli? 

Jestli jste získali 3 body ze 7 diagramů, pak jste dopadli hůř než my. Přesto to není neúspěch. Můžete se zamyslet, jestli vám chyběla profylaxe, motivace a nebo koncentrace. Vždy je co zlepšovat. 

Jestli jste získali 4 body ze 7 diagramů, pak jste dopadli jako my. I my už víme, že profylaxe a hrozby soupeře se nemají podceňovat. Že najít remízu je dobré jen na půl, když můžeme najít výhru. A že komplikovaná pozice, má nakonec lehké řešení. Chce to snahu, pracovitost a touhu najít pravdu. 

Jestli jste získali 5 bodů ze 7 diagramů - gratulace, některé diagramy nebyly lehké. Přesto nemáte všechno správně. Můžete se zeptat sami sebe, proč jste nevyřešili víc a tato odpověď vám může ukázat vaší slabou vlastnost. Na té, když zapracujete, budete lepším a to nejen šachistou. 

Jestli jste získali 6 bodů ze 7 diagramů - Gratulace. Jedna chybička se stane i těm nejlepším. 

Jestli jste získali 7 bodů ze 7 diagramů - VOW, asi dobrý oddíl. Nejste z Vlčnova?? 

Jestli jste získali víc jak 7 bodů - Napište mi email a pošlu odměnu za neskutečný výkon. To si zaslouží obdiv a nebo údiv. Ale snad i vás tento článek trošku bavil a pěkne jste si potrénovali. 

PK

21x 3875x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (21) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Míla

Pane Koutný, řešení č. 7 by mne zajímalo - kontroloval jste ho počítačem?

+0 /-0 | 08.02.2023 16:19

Rubinus

Já ano. Problém tam je, že vyhrává skoro všechno, jen se to může posunout o pár tahů dál. Princip už jsem tu v diskuzi popsal. Dostat se po vynuceném h6(h5) do koncovky KVS:KV, která je vyhraná cca 30 tahy, které se ovšem člověku nehledají lehce.

+0 /-0 | 08.02.2023 17:27

pse
A v jaké pozici je třeba to h6 vynutit? Pár jsem jich zkusil a jak se dostanu do 7mi figur, tak mi tabulky všude ukazují remízu. Ještě jsem zkoušel ideu na h6 nevzít a pokusit se dostat na h6 krále (s matem na h7), ale to se mi taky nedaří vynutit.
+0 /-0 | 09.02.2023 08:20

Rubinus

1.Vf7 a Stockfish zahraje h6 ihned. Jsou tam možnosti jako 1.Kc7, ale to jen opakuje tahy. Protože po 1.Vf7 je jediný tah věží Vg8 a tam je 2.Vxh7 Kxh7 3.Sxg8 s vyhranou pěšcovkou.

Takže 1.-h6 2.gh6 a tady se trochu liší varianty po Vb2 a Vb4. Bílý v každém případě musí jít rychle k pěšce g a sebrat ho, i za cenu, že neudrží pěšce h. Pak už je to pětikamenáč, kde bílý umným manévrováním nakonec černého vytempuje.

Například 2.-Vb2 3.Se4 Vb6 4.Kc7 - vyhrává i Vg7 a Ve7, jen se mi stroj v nějakém rozumném čase nechce dopočítat, jak nejrychleji, nemám sedmikamenáče, jen neúplné syzygy 6. A možností, jak to zdržovat, než se to dostane do tablebází, co v mašině jsou, má nejspíš černý dost. Nelze totiž tak snadno dobrat na g6.

Sedmikamenáče někde na netu jsou, ale myslím, že jen placené.

+1 /-0 | 09.02.2023 12:24

EmilV

S počítačem je sedmička jednoduchá. Po 1.Vf7! je černá věž na osmičce vytempovaná a po 1...h6 2.gxh6 si to můžete dohrávat zadarmo "s Bohem" zde https://syzygy-tables.info/?fen=1r5k/3K1R2/6pP/3B4/8/8/8/8_b_-_-_0_1

 

 

+3 /-0 | 09.02.2023 19:04

pse
1,4,6 lehké; 5 chce nápad, ale ten zbytek? Zvlášť sedmička mne zajímá, tam jsem v zoufalství pustil stroj a ani to mi moc nepomohlo. Každopádně děkuji za zajímavé diagramy.
+0 /-0 | 08.02.2023 15:10

lykan

Trojka bude něco jako Jh5...Proč? Protože kůň patří na kraj šachovnice! :-D

+0 /-0 | 08.02.2023 16:42

Rubinus

Tomu jsem neodolal nakonec také. Princip tam je, že toho pěšáka h6 nebráníte, ale doberete na g6. A ta koncovka KSV-KV je v dané konstelaci prohraná za černé. Ale u partie bych to asi nenašel, takový teoretik koncovek nejsem.

+1 /-0 | 08.02.2023 15:34

lykan

Zkus se naučit pomocí tablebase pozici: Ke6, Vb7, Se5 proti Ke8, Vd1. Co vím, tak by to mělo začít tahem Vg7 a pak už si doladíš jednotlivé varianty podle odpovědí. Vždy to nějak překryješ střelcem. Co ale vím, tak se v této pozici má začínat věžkou přes jezdcový sloupec. Když se tohle naučíš, tak jsou pak hned koncovky V S proti V(za útočící stranu) o něco jednodušší.

+1 /-0 | 08.02.2023 16:44

pse
Ta sedmička je nějaká drsná. Vidím tam nějaké tempování, kterým donutím černého k h6 (h5), ale nedaří se mi najít postup, jak potom svého h pěšce pokrýt střelcem (zavazí mi tam Vf7).
+0 /-0 | 08.02.2023 09:12

Rubinus
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 08.02.2023 09:17

Rubinus

1 a 4 jsou lehoučké, 5 jsem viděl myslím v CT-Artu, nebo alespoň podobný motiv a 6 mě někdo ukazoval před pár lety. Ten zbytek svedu na ráno, já spím.

+0 /-0 | 08.02.2023 08:28