Rozhovor s GM Gajewskim, sekundantem Gukeshe

25.04.2024 06:14 | Rozhovory

Gukesh je jméno, které nyní rezonuje šachovým světem. Našel jsem rozvor s trenérem a sekundantem tohoto výjimečného hráče. V jedné osobě je to polský velmistr Grzegorz Gajewski.

Rozhovor je převzat odsud: https://sport.interia.pl/inne/news-gigantyczny-sukces-polaka-nastolatek-swiatowa-sensacja-potrz,nId,7467153

Dopředu se omlouvám za mojí nulovou znalost polštiny a tedy případné chyby v překladu, článek je volně přeložen.

Otázky pokládal Tomasz Kalemba, Interia Sport

Říká se, že to bylo nejnapínavější finále v historii turnaje kandidátů?  

Byl to velmi obtížný turnaj, ale je to tak. Je tam osm hráčů, kteří se do něj musí nejprve kvalifikovat. Každý z nich je velmi silný hráč a má velké ambice. Navíc hraje se dvoukolově, to znamená, že každý s každým hraje dvakrát, což znamená skoro tři týdny bojů. Proto je to pro každého psychicky i fyzicky náročná zkouška. Navíc letos bylo několik šachistů, kteří to s vítězstvím mysleli velmi vážně. V minulosti se stávalo, že všichni hráli špatně a jeden hrál dobře a vlastně bez větších problémů turnaj vyhrál. Letos před posledním kolem měli šanci na konečné vítězství čtyři šachisté. Možná to byl nejzajímavější turnaj kandidátů v historii.



Vyhrál ho teprve 17letý Dommaraju Gukesh z Indie, což je třeba považovat za senzaci?

- Objektivně vzato je to opravdu senzace, přestože jsme od začátku přijeli bojovat o vítězství na tomto turnaji. Věděl jsem, jak silný je Gukesh, ale neuvědomil jsem si, že je tak silný. Na tomto turnaji na mě opravdu udělal dojem. A to v mnoha věcech. Nebylo to tak, že bychom sem přišli jako šašci.

Od kdy spolupracujete s Dommaraju Gukeshem?

- Všechno to začalo mým bývalým šéfem Viswanathanem Anandem. Během pandemie přišel s nápadem založit šachovou akademii. Jeho cílem bylo podpořit největší šachové talenty mladé generace v Indii a o ty tam není nouze. K akademii se připojili mimo jiné: GukeshRameshbabu Praggnanandhaa, který také hrál v turnaji kandidátů, nebo Arjun Erigaisi nebo Sarin Nihal a pár dalších. Anand mě a několik dalších lidí požádal, abychom vedli online kurzy. Byla to pro ně skvělá věc, protože měli možnost v této těžké době pravidelně hrát a trénovat. To byl impuls pro jejich rozvoj. Pro mě to byla příležitost tyto kluky lépe poznat. Co se týče samotného Gukeshe, před loňským turnajem v Tata Steel ve Wijk aan Zee, který se hraje v lednu, mě požádal, abych mu pomohl více. Tehdy jsem to ještě dělal na dálku. Dopadlo to skvěle, i když měl velmi těžký start do turnaje. Jeho soupeři ho nešetřili, ale v určité chvíli se mi ho podařilo podržet. Musel jsem použít pár triků, ale on mě poslechl a měl výbornou druhou polovinu turnaje. V tu chvíli se vytvořilo pouto společného porozumění a důvěry. Jeli jsme spolu na další turnaj v červnu. Tam se mu opět dařilo. Tehdy jsme se rozhodli, že spolu chceme pracovat na plný úvazek.

K jakým trikům jste se museli uchýlit? Můžete něco prozradit?

- Situace byla taková, že Gukesh měl velmi velké problémy s time managementem. V důsledku toho se pravidelně dostával do problémů. Kvůli nim, i když měl slkvělé pozice, prohrával. V jednu chvíli jsem mu nabídl sázku. Stanovili jsme časový limit, který nemohl překročit, a za každou minutu po tomto čase jsem se nabídl, že udělám deset kliků. Jakmile jsme tuto sázku přijali, v další partii hrál černými s Magnusem Carlsenem. S time managementem tam kupodivu problémy neměl. Utkání skončilo remízou. Poté přiznal, že když se blížil ke kontrole, počítal, kolik kliků budu muset udělat.

Jste sekundantem, ale v případě Gukeshe se asi dá říct, že jste prostě jeho trenér?

- Sekundant je osoba, která jezdí s hráčem na turnaje. Sám sebe však vnímám spíše jako trenéra. Příprava na samotnou hru je jen jedním z prvků, na kterých pracujeme. V tuto chvíli je moje role větší, protože mám co do činění s mladým klukem, který se neustále vyvíjí. Zde tedy vstupuje do hry více prvků. To je čistě šachová příprava, ale i mentální.

Jaká je vaše role na takovém turnaji?

- Připravujeme se hlavně na zahájení. To je však dost obecná formulace. Příprava na partii není jen o výběru správných variant, ale také o práci na svém postoji. Abyste mohli ke každému soupeři přistupovat správným způsobem. Každý hraje jinak a má své silné a slabé stránky. Pokud jde o volný čas, je velmi důležité regenerovat. Na tomto turnaji jsme každý den volna společně chodili na pickleball. Je to směs tenisu, stolního tenisu a badmintonu. U nás to není moc populární sport, ale myslím, že je to jen otázka času, protože je to velká zábava. Fyzická aktivita se v šachu doporučuje, protože když tělo pracuje, mysl se uvolňuje.

Je před vámi velká příležitost, protože na konci roku bude zápas o mistra světa. Mezitím se v poslední době málo ví o obhájci titulu Číňanovi Ding Lirenovi. Zřejmě se léčí s depresemi. Gukesh má tedy šanci stát se nejmladším mistrem světa v historii.

- O tom, co se děje s aktuálním mistrem světa, toho vlastně moc nevíme. Nepochybuji však o tom, že až k tomuto zápasu dojde, bude na něj připraven a ukáže svou nejlepší stránku. Takže se těšíme na zábavný a zajímavý souboj. Teď jedeme domů. Musíme trochu vychladnout a pak se pustíme do přípravy. Pro Gukeshe to bude jedinečná výzva.

Asi i pro vás?

- Určitě. Nebude to pro mě novinka, protože jsem se v roce 2014 zúčastnil zápasu mistrovství světa. Tehdy jsem byl v Anandově týmu. Tehdy jsem byl mnohem méně zkušený. Navíc tenkrát byla situace trochu jiná než nyní. Tam jsem se přidal k už sestavenému týmu a byl jsem tam stoprocentně druhý (RC možná druhořadý). Postupem času moje role v Anandově týmu začala narůstat. Ale teď je to úplně jiná zkušenost. Moje role a zodpovědnost v týmu bude mnohem větší než v roce 2014.

Pravděpodobně jste svého času také spolupracoval s Janem-Krzysztofem Dudou?

- Ano. Jankovi jsem pomáhal v roce 2022, kdy spolu s trenérem Kamilem Mitońem hrál na turnaji kandidátů v Madridu .

Jste šachový velmistr a stále aktivní hráč?

- Když hraji, je to spíše rekreační. Od té doby, co jsem začal pracovat s Gukeshem, jsem neměl moc času na trénink . To ovlivnilo kvalitu mé hry. Pokud se rozhodnu hrát nějaké partie, tak hlavně kvůli udržování kontaktu se šachem a s praktickou stránkou šachů.

Tomasz Kalemba, Interia Sport

Grzegorz Gajewski je 38 letý polský velmistr. Velmistra si uhrál v roce 2006. Jeho největší elo rating byl 2659, který měl zhruba před deseti lety. Hrál na dvou olympiádách. Je znám jako skvělý teoretik a trenér. Spolupracovals Viši Anandem, když hrál Viši zápasy s MC o mistra světa. Nyní trénuje a spolupracuje s Gukeshem.

Robert Cvek
3x 2717x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
vevlad
Jo jo dostal se k titulu tak nějak omylem - ze MC neobhajoval myslím že je MC pořád lepší než oba hráči - co budou hrát o titul.
+0 /-0 | 26.04.2024 22:09

Vilda Moncl

Ding chtěl ukončit šachovou kariéru, kdyby před rokem s Něpomňaščim prohrál. Mně i tak připadá, že hraje dál proti své vůli: Ding is NOT SO HAPPY to be World Champion

+0 /-0 | 25.04.2024 19:33

Zdeněk Desná

A to říká, že nejvýkonnější je šachista ve 33 letech ! Šance 55:45.

+0 /-0 | 25.04.2024 10:21