Poslední rytíř díl čtvrtý - šachový trénink

28.05.2022 06:00 | Trénink

Máme tu další díl Posledního rytíře, partie Viktora Lvoviče Korčného. Jde o více než dvacet let moje komentované partie Viktora Korčného. Myslím si, že jde o zajímavý materiál, který se může hodit jak praktickým šachistům, tak i trenérům.

Dneska ukazuji partii, kde nejvíc vyniklo, cituji: " Velmi pěkná vzorová partie na využití převahy a hlavně na poziční sevření. Mohli jsme si povšimnout více strategických motivů, jako silný pěšcový střed, větší aktivita a souhra figur a silné postavení jezdce. Hlavní chyba černého byla vlastně již v počátku partie, kdy nastoupil na špatný plán. Avšak na druhou stranu si musíme uvědomit, že využití převahy není věcí snadnou a sám Viktor vyhrál „až“ v koncovce. Abychom byli lepší v technické fázi, je třeba hlavně studovat vzorové partie, hlavně partie koryfejů. A do hloubky"


Když jsem si nyní přečetl můj tehdejší komentář k závěru partie, tak mne hned napadla památná věta Jefima Bogoljubowa: "největší chyba soupeře byla, že hrál se mnou". Byl to Bogoljubow, kdo to řekl? 


Ono hrát s Viktorem "Hrozným" nebylo snadné, už jenom proto, protože nesnášel remízy a snažil se soupeře porazit ve všech fázích šachové partie. Zní to neuvěřitelně, ale jako sedmdesátiletý byl schopen zvládnout dlouhé partie lépe než náctiletí mladíci. Jak je třeba známo ze známého zápasu mezi Viktorem Lvovičem a Ruslanem Ponomarjovem.


-
. kolo -
Protože jde o šachový trénink a jsou v komentářích zajímavé myšlenky, které se vám mohou hodit, obecně, tak je ještě znovu napíši zde:

  • Na chvíli se na vzniklé zahájení podívejme, opět tu máme základní strategickou pozici. Bílý přenechal černému dvojici střelců za silný střed. A právě toto nám bude určovat další plány obou stran. Bílý se bude snažit černého zmáčknout (díky středu) a získat opěrné pole pro své jezdce, nebo-li se snažit pozici blokovat, aby vynikla síla jezdců. Černý naopak má povinnost rozbíjet bílý střed a tím hru otevřít, aby vynikla síla dvojice střelců. Každé zahájení má svoji „strategickou myšlenku“ podle které se pak řídí další fáze hry. Pokud se věnujeme studia teorie a jsme už trochu lepší hráči (cca přes 2000 elo) je důležité studovat zahájení do hloubky. Hodně z nás studuje zahájení špatně a to sice stylem vyhledávání moře variant (bezduchých) a pak se všechno učit a dřít jako otrok. Ovšem to je chybné! Správné je na dané zahájení najít několik klíčových a do hloubky vysvětlených partií, tedy vzorové partie na základní ideje daného zahájení. Ty pak do hloubky prostudovat a AŽ PAK se učit konkrétní varianty, sami brzo poznáme které jsou třeba a které ne.

  • Po dlouhém přemýšlení se černý rozhodl pro okamžité otevření pozice a tím i splnění „základní strategické“ myšlenky. Ale…ale věc zase není tak jednoduchá, černý si měl uvědomit, že nemá ještě dokončen vývin a právě tento základní fakt je zde rozhodující. Řešení podobných pozic je velmi komplikovanou věcí a pouze skutečné mistrovství nás dokáže přenést přes podobné úskalí. Je pouze na nás nakolik budeme podobné partie studovat, s jakou intenzitou a přístupem.

  • Černý sice nic neztratil, ale podívejte se na jeho pozici…je to neskutečná bída, zcela vytlačen na poslední řady. Trochu mi to připadá slavnou partii Micky Adams – Garry Kasparov, kde Micky bílýma hrál tak slabě (a Garry tak silně), že vzdal bílýma v plné šachovnici, kdy neměl nic méně!! Prostě strašný Garri ho doslova a do písmene vytlačil z šachovnice. 


7x 5896x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Kamil Mihálik
Taký pekný článok a príspevky prerazili dno hm... :D Niečo zhnilé v tom štáte českom. Mňa zaujalo na tejto partii veľmi veľa vecí a je veľmi pôsobivá. Tiež sú skvelé komentáre pod partiou. Akurát riešim šachové otvorenia a neviem trafiť tu správnu hĺbku. Chcel by som sa naučiť definitívne 1. e4, ktoré budem už hrať asi celý život, lebo mám na neho dosť veľa materiálov.... Moja práca bola vždy taká, že som sa naučil 5-6 ťahov a potom som vymýšľal už... Zaujímavé je, že dokázal som sa trafiť do hlavných variant do 12.-15. ťahu. Raz som hral Benko gambit čiernymi a pamätal som asi tam len 4 ťahy, ale teóriu som odťahal zhruba do 14. ťahu... Bohužiaľ pozícia už v 20. ťahu sa začala akosi rozpadať, ale partiu som vyhral napokon....
+0 /-0 | 29.05.2022 08:18

xdavx x

kuzelko, zkus psychiatra s tim jak vsude vidis propagandu.. diky... tohle je uz totiz nemoc.

+0 /-1 | 28.05.2022 22:25

OldřichKuželka

Korčnoj mnohokrát dokázal smysl pro fair-play a byl skutečným rytířem, ale vysvětlovat to někomu, kdo jen papouškuje sovětskou propagandu nebo knihu "Sto dní v Baguiu", za kterou se Miroslav Filip styděl, je zbytečné. 

+3 /-0 | 28.05.2022 20:24

xdavx x
Roberte. Pojem rytíř značí určitý typ lidi. Čím konkrétně se Korcnoj choval rytířsky? Mě prostě vytáčí tohle glorifikovani člověka, kteréj rozhodně nebyl vzor nějakých rytirskych ctnosti.... Že jsem pohřbil Spaskeho je samozřejmě trapas. Nicméně chování Spaskeho Smyslova na jedné straně a Korcneho na druhé, se prostě nedá srovnat..... Domesi alias Semode. Jarmile, ty si raději najdi druhou práci
+0 /-1 | 28.05.2022 20:13

Semod
Kdyby blbost nadnášela, tak se pan Bražina vznáší jako holoubek ... a s tím by měla problém i jeho žena.
+3 /-1 | 28.05.2022 17:41

Robert Cvek
Davide, jednak Spasský se neobrací v hrobě, snad tam ještě není a jednak článek je psán někdy v roce 2001-2 i včetně názvu. A rytířem šachu byl bezesporu, možná tvrdým, nepříjemný, ale rytířem ve smyslu bojovníka. "Problém vyjít žena".. to má skoro každý chlap, ne? :-)
+7 /-0 | 28.05.2022 16:43

xdavx x

Korcny jako ryrit... Spasky a Smyslov se obraceji v hrobe... jen pan Cvek si tvrdosijne mele svou a oznacuje timto pojmem cloveka, s nimz mela problem vyjit i vlastni zena... 

+0 /-7 | 28.05.2022 14:40