SPORTOVNÍ TÁBOR PLNÝ POHYBU se speciálním ŠACHOVÝM PROGRAMEM
3. až 17. ČERVENCE v RASPENAVĚ.
www.taborspohybemsachyabazenem.cz
Na základce jsem měl jít hrát za školu ping-pong na sportovní hry, ale zjistili mi šelest a šikmě položené srdce. Dík přestarostlivé mamince jsem směl na tělocviku dělat jen „raz, dva, tři, čtyři, raz, dva, tři, čtyři, …“. Protože jsem soutěživý typ, chytil jsem se „zvláštního“ sportu, šachu. … Kdo neumí, trénuje, říká se „vtipně“ o trenérech. Pro mne tohle platí 100%. Vždyť, co to je II. liga. … Naštěstí jsem si to včas uvědomil a vrhl se do šachu jako trenér. Mimo jiné jsem plných 40 let jsem dělal hlavního vedoucího na mezinárodních šachových táborech. … A teď jsem se doslova zbláznil a ve svých 74 letech – po dvanáctileté pauze – pořádám šachový tábor znovu. Mnozí se ptají, proč???
Současný „kovidový“ stav, kdy se děti prakticky nehýbají, byl pro mne signálem pokusit se něco pro ně udělat. „Koronavirové“ nesportování ničí především žactvo základních škol a ve svých důsledcích vychovají generaci, která v dospělosti bude velmi nemocná: čeká je obezita, skolióza, cévní a srdeční nemoci, závislost počítačová závislost, … Právě pandemická situace posledních dní mě vedla k tomu, že jsem se rozhodl, po dvanáctileté pauze, vrátit se k organizování šachového tábora, u vědomí, že ty předchozí byly tolik úspěšné.
Proč jsou šachy sport? Na tuhle otázku jsem odpovídal i při zkoušce na FTVS. „Můj tábor“ dává velký důraz na fyzickou kondici, která musí být součástí tréninku šachistů. Nezdravé tělo dlouhotrvající psychickou zátěž totiž nevydrží. To trojnásobně platí o dětech. Proto má tábor vše, co má správný sportovní tábor mít. Celotáborovou hru, vše soutěživě, „na body“, nejrůznější disciplíny, kde se děti řádně zapotí. Samozřejmě celodenní výlety „po svých“, … Šachy jsou jen součástí celé té komplexní a vždy zábavné činnosti. Proto se dost durdím, když někdo mluví o šachu jako o „nesportu“.
„Šachák“ je vhodný jak pro „závodní“ šachisty, tak i pro malé děti a začátečníky. S mrňaty to opravdu umím! Vždyť jsem experimentálně vedl kroužek šachu i v mateřské školce. Když předškoláci hráli v červu před školkou bleskový turnaj se šachovými hodinami, točila to televize, psalo se o nás nejen doma, ale v celé Evropě.
Vašek Staněk - vasstanek@seznam.cz – mobil + 420 721 872 984
www stránky - https://www.taborspohybemsachyabazenem.cz .
ŠACHY – PRO MNE JASNÝ SPORT !!!
Zkrácený a upravený článek, který vyšel v internetovém časopise FromFoctory.
----------------------------------------------------------------------------------------------
O sobě: Mám široký záběr toho, co dělám. Byl jsem roky samoživitelem, holky vyrostly a já škrt práci, myslím zaměstnání, ale jinak, …? Především jsem na FTVS Univerzity Karlovy vystudoval kurz trenéra I.třídy v šachu. Závodně hraji i ping-pong a nechám se mučit trenéry na výcvikových kempech. Také zpívám v prvním a nejlepším gospelovém souboru Gospel time Zuzany Stirské. … Jo a píši knížky plné humoru.
Zůstanu u šachu: …Na základce mi zjistili šelest a šikmě položené srdce. Dík přestarostlivé mamince jsem směl na tělocviku dělat jen 1 – 2 – 3 – 4. Protože jsem soutěživý typ, chytil jsem se „zvláštního“ sportu, šachu. … Kdo neumí, trénuje, říká se „vtipně“ o trenérech. Pro mne tohle platí 100%. Vždyť, co to je II. liga. … Naštěstí jsem si to včas uvědomil a ještě ne plnoletý vedl šachový kroužek na škole. Po vojně jsem už pořádal obrovský mezinárodní turnaj dívek, „O kouzelné oříšky“ a 10 let učil i nepovinný předmět šachy – ano, děti měly známku ze šachu na vysvědčení. Neušlo to ani zahraničnímu tisku …Plných 40 let jsem dělal hlavního vedoucího na mezinárodních šachových táborech. Doslova jsem se asi zbláznil, vždyť ve svých 74 letech – po dvanáctileté pauze – pořádám 3. až 17.července – pokud to kovid dovolí – opět takový tábor v Raspenavě.
Proč jsou šachy sport? Na tuhle otázku jsem odpovídal i při zkoušce na FTVS. „Můj tábor“ dává velký důraz na fyzickou kondici, která musí být součástí tréninku šachistů. Nezdravé tělo dlouhotrvající psychickou zátěž totiž nevydrží. To trojnásobně platí o dětech. Proto má tábor vše, co má správný sportovní tábor mít. Celotáborovou hru, vše soutěživě, „na body“, nejrůznější disciplíny, kde se děti řádně zapotí. Samozřejmě celodenní výlety „po svých“, … Šachy jsou jen součástí celé té komplexní a vždy zábavné činnosti. Proto se dost durdím, když někdo mluví o šachu jako o „nesportu“.
Tábor vhodný i pro malé děti a začátečníky. Asi proto, že jsem experimentálně vedl kroužek šachu i v mateřské školce a s mrňaty to umím. Když předškoláci hráli v červu před školkou bleskový turnaj se šachovými hodinami, točila to televize, psalo se o nás nejen doma, ale v celé Evropě.
Bez dětí se tábor dělá špatně a já začínám s náborem až nyní. Budu Vám vděčen, když mi s ním pomůžete: Vašek Staněk - vasstanek@seznam.cz – mobil + 420 721 872 984 , tak i www stránky - https://www.taborspohybemsachyabazenem.cz .
PŘEDSTAVUJI SE VÁM
Je mi již 74 let, ale naštěstí jsem velmi aktivní s vysokou fyzickou kondicí. Jsem si ovšem vědom, že moji šachovou práci mnozí z Vás neznají. Omlouvám se, ale musím z toho důvodu sáhnout ke chválení svého vlastního peří:
- Od 18 let jsem vedlšachové kroužky na ZŠ.
- Celá desetiletí jsem pořádal mezinárodní turnaj dívek „O kouzelné oříšky“. Zúčastnila se např. (a vyhrála) např. slovenská reprezentantka Eva Repková. Několikrát startovala i Olina Sikorová-Černá (WGM). O věhlasu „Oříšků“ hovoří fakt, že se o něm psalo i ve Francii, Americe, …
- V letech roku 1964 do roku 2009 jsem jezdil v roli vedoucího a trenéra na tábory se specializací na šachy.
- Od roku 1972 se jednalo o tábory mezinárodní. Účastníky byli Poláci, Bulhaři, Rusové, Čechoameričané, Slováci, Moldavci, Kirgistánec. Tábory jsem kompletně připravoval a byl na nich hlavním vedoucím, trenérem.
- Zajímavá je řada jmentěch, kteří tábory prošli: tehdy „malý Davídek“ Navara (GM), Honza Votava (GM), státní trenér Michal Konopka (IM), reprezentantka Martina Kořenová-Holoubková (WIM), Petr Neuman (GM), Pavel Čech (IM) a dvě moje, již nehrající dcery, Jana (KM) a Zuzana (MS).
- Dokázal jsem vždy kolem sebe vytvořitkvalitní kolektiv vedoucích: Honza Hučín (KM), Zdeněk Hába (IM), Petr Vaněk (CM), Tonda Ambrož (KM), mé dcery, Angel Cenukov, trenér I.tř. ze Sofie, … a i nynější sekretář ŠSČR Radim Borůvka (I.VT), který „prošel“ táborem i jako dítě. Velký důraz kladu na to, aby na táboře bylii vedoucí odpovídající za kvalitní nešachový program!
- S mládežnickou reprezentací jsem 2x odjel do Bulharska (Elchovo, Jambol). Hráli např. Tomáš Oral (GM), Petra Krupková, Radka Slepánková (KM), Zuzana Staňková (MS).
- Experimentálně jsem vedl i kroužek šachu v mateřské školce! Neuniklo to pozornosti tisku a televize. Závěrečný bleskový turnaj se viděli i v zahraničí a velký článek vyšel v časopisu „64“.
- Celé desetiletí jsem na ZŠ učil „nepovinný předmět(!), šachy“. Žákem byl např. Michal Schula (FM). Raritou byla i návštěva VM Miroslava Filipa, který přivedl redaktora časopisu „64“. Opět tam vyšel i dlouhý článek, …
- Ve 40 letech jsem splnil zkoušky na FTVS UK a stal se trenérem I.třídy.
- Několik let jsem úspěšně vedl víkendovou šachovou školu, kterou prošlo mnoho pozdějších šachových osobností. Namátkou: GM Honza Votava, Pavel Čech (IM), Standa Chloupek (M), Martin Přibyl (IM), Lukáš Černoušek (IM), sourozenci Konopkovi a dcera Zuzana Staňková (MS).
- Učil jsem dlouhodobě nemocné děti (začátečníky) v nemocnici Na Bulovce!
- Pracoval jsem se svými svěřenci jako osobní trenér individuálně. Mýma rukama prošla především Katka Němcová (VM - startovala na šachové olympiádě za ČR a za USA), dále pak Standa Chloupek (M), Lukáš Černoušek (IM), dcery Jana (KM) a Zuzana (MS). Nyní třetím rokem pracuji s jedenáctiletým Vojtíškem Gorejem (2x účast na ME mládeže).
Všechny zdraví Vašek Staněk, v.r.