Příklad snobismu

13.03.2015 14:44 | knihy

(Malá úvaha k Měsíci knihy) Proč se vydávají a kupují knihy? Domnívám se, že primárně každý vydavatel chce, aby jím vydanou knihu lidé četli a to pokud možno v nejhojnějším počtu.

Autoři mají pravděpodobně podobný úmysl, navíc umocněný touhou něco důležitého sdělit veřejnosti. U odborné literatury zvlášť. A proč se vydávají knihy šachové? Autoři chtějí ostatním šachistům ukázat, jak se mají šachy hrát, což je záminka jistě bohulibá. A protože je historie matkou moudrosti (neřekl to už někdo přede mnou), vydávají se i knihy, zkoumající šachovou minulost a její přední i méně známé aktéry. Potud je vše v pořádku.

Jistý problém nastává, když si někteří nakladatelé dělají čáku na to, aby stvořili knihu vskutku vzácnou, drahou, potomky (podle jejich mínění) vyhledávanou a to podle znaků povýtce formálních. Pokud Pražská šachová společnost vydává některé své knihy současně ve formě přístupné každému a kromě toho totéž dílo vázané v kůži na lepším papíře a autorem podepsané v omezeném počtu číslovaných výtisků, nelze nic namítat. Lidé mají rádi svoje hračky. Pokud však se sejde několik šachových nadšenců, jako to učinili nedávno naši slovenští přátelé, a rozhodnou se vydat knihu pod názvem, evokujícím první šachovou publikaci na Slovensku, kterou byla „Prvá slovenská kniha šachová“ z třicátých let minulého století, která vyšla zásluhou několika českých šachistů (Heřmánek, Křepelka, Dedrle...) v Žilině, a která obsahovala články o šachové historii obecně a na Slovensku zvlášť, včetně poučení o teorii a nejlepších slovenských hráčích včetně doprovodu obrazového a výtvarného očekával bych, že svojí „Druhé slovenské knize šachové“ popřejí co největšího rozšíření mezi lidem 64 polí.

Leč nikoliv! Pokud je mi známo, nechali vytisknout pouhých 16 kousků této publikace, jejíž cena není nikterak vyčíslena (aby si ji, byť i stála tisíce, mohl koupit kdokoliv) a rozdali si ji mezi sebou – zkrátka mezi svými – mezi investory.

A teď je tu otázka a to docela legitimní: Jakou cenu má knížka, do které mohou nahlédnout jenom vyvolení? Má vůbec cenu psát o takové knize „recenzi“? Nebo aspoň uveřejnit dostupný list s jejím údajným obsahem? Nevím a jsem na velkých rozpacích. Domnívám se, že ani někteří spoluautoři nemají k oné šestnáctinné své části přístup, a jsou vázání mlčenlivostí o svých vlastních historických výzkumech, či šachových esejích. Vydavatelé ovšem neurčitě slibují, že po čase bude „Druhá slovenská kniha šachová“ dostupná všem v elektronické podobě, ale termín neudávají. Tak si tedy počkáme, zda svůj slib někdy splní a zatím dáváme k dispozici jen tuto svoji (možná chybnou, možná provokativní) úvahu.

5x 8488x Jan Kalendovský
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Poutnik

Výborně serif56. Přesně tyto doplňující informace čtenář potřebuje, aby si udělal obrázek o celém článku pana Kalendovského. Na jeho otázku se tedy nabízí odpověď :"Do knihy může nahlédnout každý, kdo o ni projevil zájem a objednal si ji". Bublina splaskla, zdá se.

+0 /-0 | 14.03.2015 05:42

serif56
Objednať knihu bolo možné v termíne december 2014. O konci termínu objednávania sa fóre chess.sk tiež písalo, aby sa prípadní záujemci ešte prihlásili. Teda "možná chybné, možná provokativní úvahy" sú konštrukcie. Ja som si ju vtedy objednal. Odkedy presne trvala možnosť objednávania snáď napíše autor.
+0 /-0 | 13.03.2015 23:15

PIF

A není to jedno? Dneska si může každý vydávat prakticky, co chce a nemusí nikomu zdůvodňovat, proč to vydal, komu je to určené či v jakém nákladu to bude. A už vůbec ne, jestli na tom vydělal. Něco je holt určené pro kšeft a něco ne.

+0 /-0 | 13.03.2015 16:45

Morphynista

O knize se diskututovalo i na webu SŠZ. Dočteme se tam, že svaz chtěl sponzorovat vydání dvou knih - jedna o GM Plachetkovi a druhá o turnaji v Piešťanech v roce 1912, ale oba dva projekty ztroskotaly, proto se slovenští šachoví nadšenci rozhodli vydat aspoň tuto knihu v omezeném nákladu ( je to vlastně sborník esejí a článků od různých autorů ). http://forum.chess.sk/viewtopic.php?f=21&t=1542

+0 /-0 | 13.03.2015 15:44

JD

Zajímavý článek.

Můžeme se dohadovat, proč vyšla kniha v malém počtu výtisku.

Buď měli strach , že se nedude prodávat.

Nebo nebyla určena pro širokou veřejnost a to se zase můžeme dohadovat proč?

Nebo je za tím uplně něco jiného. Ale určitě jste oslovil autora ,co vám odpověděl?

 

+0 /-0 | 13.03.2015 15:31