Pořadí vzniklo výpočtem na základě kritérií, která stanovila rada NSA. Nejvyšší váhu měla úspěšnost na globálních akcí, jako jsou olympijské hry, Světové hry pro neolympijské sporty, MS a v případě kolektivních sportů také ME. Zohledňovala se členská základna s důrazem na podíl mládeže. Popularita se hodnotila podle návštěvnosti akcí i sledovaností na sociálních sítích. Roli také hrálo pořádání vrcholných akcí na území České republiky nebo zastoupení funkcionářů v mezinárodních orgánech.
Od cílené podpory si NSA slibuje úspěch českých barev na mezinárodní scéně. "Stát nemůže zajistit širokou finanční podporu pro 130 sportovních svazů. Chtěli bychom cílenou, větší podporou podpořit sporty, které tady mají tradici, velkou členskou základnu, jsou populární. Neznamená to, že ty ostatní o podporu přijdou, že by pro ně nastala nějaká katastrofa, že by zůstaly na polovině současného stavu," uvedl Šebek.
Jediným neolympijským sportem, který se do třicítky dostal, je florbal. Mezi třiceti nejlepšími figurují i baseball a softbal, ale ty se na OH 2028 v Los Angeles do olympijského programu vrátí. Zajímavostí je úspěch České unie kolečkových sportů, která vedle inline hokeje zastřešuje také olympijský skateboarding.
V příštím roce zatím nebude rozdíl nijak velký. "Budou tam benefity pro ty prioritizované, nějaké ne zásadní škrty pro ty ostatní. Neočekáváme nějaké zásadní změny. Pokud se ten systém osvědčí, můžeme přistoupit k většímu rozdílu mezi těma skupinami," uvedl Šebek.
Vybrané sporty budou dostávat více peněz na reprezentaci, talentovanou mládež, pořádání významných akcí nebo obnovu a budování infrastruktury. Pro rok 2024 by si měly jako bonus rozdělit řádově 100 až 200 milionů korun, které bude mít NSA navíc k dispozici na podporu sportovních svazů, uvedl Šebek.
Český krasobruslařský svaz, který zůstal pod čarou, bude v roce 2026 pořádat v Praze mistrovství světa. Je možné, že by jeho postavení mohlo negativně ovlivnit výši dotace na tuto vrcholnou akci, uvedl Šebek.
Pořadí se bude pravidelně přehodnocovat po každých olympijských hrách. Poprvé příští rok po OH v Paříži a pak každé dva roky. Některé svazy mohou o pozici na výsluní přijít, naopak jiné se mohou do třicítky dostat.
Seznam prioritizovaných svazů schválených NSA (bez určení pořadí):
Česká Asociace stolního tenisu, Český horolezecký svaz, Český svaz moderního pětiboje, Česká baseballová asociace, Český lukostřelecký svaz, Český svaz plaveckých sportů, Česká basketbalová asociace, Český střelecký svaz, Český svaz rychlobruslení, Česká golfová federace, Český svaz biatlonu, Český šermířský svaz, Česká gymnastická federace, Český svaz bobistů a skeletonistů. Český tenisový svaz, Česká jezdecká asociace, Český svaz cyklistiky, Český veslařský svaz, Česká softbalová asociace, Český svaz házené, Český volejbalový svaz, Česká unie kolečkových sportů, Český svaz juda, Fotbalová asociace České republiky, Český atletický svaz, Český svaz kanoistů, Svaz lyžařů České republiky, Český florbal, Český svaz ledního hokeje, Svaz zápasu České republiky.
Šachy mezi výběrem nejsou
Šachy nemají a asi nikdy nebudou mít popularitu, která by mohla konkurovat jiným sportům. Jestliže se popularita hodnotila podle návštěvnosti akcí i sledovaností na sociálních sítích, pak v součtu s reprezentačními výsledky a hlavně tím, že šachy nejsou olympijským sportem pravděpodobně nikdy nebudou v seznamnu TOP 30 " sportů " naší země.
Až další roky ukážou, jak se sníží státní podpora šachů u nás. Na rok 2024 to bude asi beze změn, přesto se dá očekávat, že ty nůžky mezi TOP 30 a ostatními sporty se budou časem víc a víc rozevírat. Dá se predikovat, že i ŠSCR bude muset brzy začít šetřit na stránce výdajové a nebo zapracovat víc na stránce příjmové.
Nakonec ať bude ŠSCR víc šetřit, nebo mít vyšší příjmy , tak to bude jen a jen dobře ( PK)
Článek přebrán z :
Abych se dostal do „privilegované“ společnosti, musím v prvé řadě předvádět prvotřídní výkony a tím pádem mít za sebou patřičné výsledky. Podívejme se na TOP 10 dle ratingu FIDE, kolik tam máme velmistrů? Podívejme se výsledky na vrcholných akcích jednotivců a družstev, na kolika z nich jsme se dostali do TOP 10? S výjimkou letošního ME družstev, kde ale nehrály dva silné týmy Ruska a Ukrajiny, všude nula od nuly pojde. Takže na základě čeho bychom chtěli, aby náš šach patřil mezi ty „privilegované“ sporty? Na toto zařazení lze pohlížet z více stran, ne jen podle počtu členů daného svazu, pro mě zásadní jsou výsledky. Pokud nejsou dostatečné a ony dostatečné nejsou, znamená to, že asi je ve vedení svazu něco nezdravého, že zřejmě se něco dělá špatně a naskýtá se otázka, zda by nemělo dojít k personálním změnám ve svazu, aby se zabránilo opakování chyb v přípravě na vrcholné akce, viz ty minulé.Jedno přísloví říká, že bez práce nejsou koláče. My už ty koláče nemáme dost dlouho...
Že by se snad zablesklo na lepší časy? ME v rapidu nic moc, ale blesk měl pro nás vynikající výsledek.
Zajímavý příspěvek A.Nováka ke špatným výsledkům M.Davidové:
"Prý se neví proč takový propad u Davidové? Ale ví se to pisálku! Je to tím že Davidová si užívá SEX a nechce trénovat tak to to je už známá zpráva 2 roky!! Když Davidová po OH v r.2022 řekla Hamzovi že chce skončit tak Hamza ji začal přemlouvat at nekončí at vydrží do dalších OH 26 a že ji potřebuje jako Hlavní Tvář pro Biathlon a kvůli Sponzorům!! Navrhl Davidové at si řekne za jakých podmínek by byla ochotna dál pokračovat!! Davidová nakonec souhlasila ale dala si podmínky!! za 1) zvednutí Platu na 130 Tisíc měsíčně 2) že na závody za ní bude jezdit její přítel a svaz mu bude platit Cestu-Ubytování-Stravu 3)dále pokud by neměla výsledky že nesmí být přeřazena do Ibu Capu Hamza jí to vše posvětil a Souhlasil jen k tomu platu těch 130 Tisíc jsou i další bonusy za umístnění a to že pokud Davidová Vyhraje závod dostane 80 Tisíc za umístnění na bedně 60 Tisíc umístnění do 10 místa 30 Tisíc"
Fajny sex by přece měl spíše ke kvalitním výsledkům pomoct, no ne :-) Nedělejme předčasné závěry, je začátek sezóny. A mimochodem, před dvěma léty jsem pronesl, že Voborníková bude jednou olympijskou vítězskou a za tím si stojím!
Tak nemusíme, kdyby někdo měl zájem rozjet něco nového, dejte vědět :)
To je tedy smutné. Zvláště, když šachy jsou mezi sporty ten jediný duševní. Asi se málo bojovalo. Vždyť člověk potřebuje být fit nejen fyzicky, ale také duševně!
Osobně, než jdu psát básničky ze života, tak si zahraji jednu blicku na internetu, aby se mi rozhýbalo myšlení.
Škoda. Nedá se ještě s tím něco dělat? Například petice.
Šachy sice nejsou jediné, zato jsou u nás jednoznačně nejoblíbenější. U každého z mých žáků je aspoň jeden nebo více členů rodiny, kteří doma hrají šachy. což se třeba o florbalu nebo šermu říct nedá. Nebo když se hraje Olomoucké šachové léto, tak o simultánku je vždy velký zájem. Prostor pro propagaci šachu je obrovský, jen ho náš Šachový svaz nevyužívá.
Na to je jednoduchý recept, chce to něco akčnějšího a naštěstí je tu jedno řešení, velké šachy a ven s nima a kde se přidá běh a dramatické klání , tam bude divácká atraktivnost. Jinak 100tis registrovaných snad ani šščr nemá ne ?
Mimochodem když jsem zadal do googlu počet registrovaných šachistů, vylezlo mi:
Celkově je podle prosincových údajů publikovaných na webu FIDE na světě 172 848 aktivních a 179 386 neaktivních šachistů.8. 1. 2020 https://www.google.com/search?client=firefox-b-e&q=po%C4%8Det+registrovan%C3%BDch+%C5%A1achist%C5%AFPodle těch čísel(5500+ aktivních šachistů) a fanoušků na RaP šachy(10300 odběratelů) to vypovídá tak o ±20 000 šachistů v ČR,kteří aspoň znají pravidla a umějí hrát...podobná čísla již zde byla publikována v některém ze starších článků asi...
Podle členské základny by šachy v top30 měly být :)
Je bohužel velku chybou FIDE, jejích rozporů v ní, vlády Kirsama, co ho dle jeho slov unesli mimozemšťani, že se šachy na olympiádu nedostaly. Kde jaký pseudosport, teď i nesporty e-sporty, se tam dostává a náš rozvinutý ve všech státech světa s ohromnou tradicí, nikoliv.
Nebylo by to o soutěži týmů, jak známe šachové olympiády, tolik by tam nenechali hrát šachistů, ale stačilo by 50-100 šachistů světa na rapid a blic. Bylo spočítáno někdy před 10-15 lety, že v tom případě by se tam dostal třeba jen David s Viktorem, ale každý by dostal na přípravu od našeho olympijského výboru 1,5-2 miliony.
K tomu propagace šachu a zájem mladých na sobě makat.
Škoda, v tomto ohledu PR od FIDE prostě spí. Plus ty rozpory v ní.
Pavle Ch. ,sice dobrý názor. Ale tady je článek NSA a ŠSČR. (Klasické odvedení pozornosti v komentářích)
JD: Tak to čtete asi jiný článek. Tady je převzatý článek NSA vers. všechny sporty. O ŠSČR je tam od Petra na konci něco jako jeho první názor - jako první diskuzní příspěvek.
Tak jsem chtěl nastínil důležitost olympijského sportu, na základě faktu, že z neolympijských je tam jen florbal.
První Šachová olympiáda byla neoficiální. Pro letní Olympijské hry 1924 byl podniknut pokus zahrnout šachy do olympijských sportů. K tomu však nedošlo, protože se nepodařilo rozlišit amatérské a profesionální hráče.
Jak letní Olympiáda 1924 tak 1. neoficiální Šachová olympiáda se konaly v Paříži. Dne 20. července 1924 v závěrečném dni Šachové olympiády došlo k vytvoření šachové federace FIDE.
FIDE zorganizovala první oficiální Šachovou olympiádu v roce 1927 v Londýně. Olympiáda se pak konala v nepravidelných intervalech až do 2.Světové války a od roku 1950 se koná pravidelně každé dva roky.FIDE je členkou MOV.
Šachy mají svoji vlastní Olympiádu již mnoho let,tak proč by měli být zahrnuty do OH,možná v budoucnu v rámci e-Sportu!?
Podobne ako napríklad školské matematické olympiády.
honzales77
Protože v roce 1924 byly ve světě úplně jiné finanční podmínky. Jestliže v tomto století dostane olympijský účastník u nás na přípravu 2 miliony korun, tak nemusí řešit, jestli se má život něčím jiným. Je hezké že jsme členy MOV, ale jen ti reprezentanti, co jsou na SKUTEČNÉ olympiádě mají podporu, o kterou se našim hráčům s elem přes 2700 absolutně nikdy nesnilo.
A tím by i další přemýšleli jinak, jestli se dát na nejistou cestu profíka. Proto následovníky Davida, Viktora, kteří měli přes 2700 holt nemáme. Ale chápeme za současným podmínek proč si zvolili jistější cestu.
Opakuji, že na olympiádě by se nemohl hrát systém ala šachová olympiáda, ale bylo by místa pro 50 max 100 světových hráčů na rapid, blesk. O tom se vážně uvažovalo, ale bohužel s vedení FIDE nechtěl kvůli jejímu personálnímu obsazení MOV jednat.
Mne se libilo to o tech sportech s tradici a s vysledky, protoze pred soucasnymi neomylnymi klauny ze svazu tu byla jak tradice, tak i vysledky :D Holt to vyresi zvasty Bednarika na sjezdu, zvlaste ty, ktere nejsou pravda, a pro ktere delegati s radosti zvednou ruku.
no soudruzi, dokazali jste tu nasi kdysi sachovou velmoc pekne pohrbit... .
Mimochodem, byl to ozubenej Petr co vykladal ze vysledky z repre akci nejsou priorita?
Já bych rád pochválil pana Bednaříka. Díky jeho neviditelné práci jsou nss čtenějšími a lepšími. Skoro to vypadá, jako by svaz platil za podporu RP šachů a za to děkuji. Dělá to dobře a i díky němu jsou naše čísla dalším rokem rekordní. Tak snad tam vydrží další roky. Co dělá pro nás, dělá výborně. Až se bude jednou na školách učit o tom, jak se nedělá PR a marketing, tak bude v učebnicích.
Ale to, že svojí práci dělá skvěle, to se píše i ve zprávě NSA, budu citovat...Popularita se hodnotila podle návštěvnosti akcí i sledovaností na sociálních sítích. A jestli je v ČR více jak 100 000 šachistů ( aktivní+pasívní), pak je uměním být neviditelný na sociálních sítích...Tady to jde jednoznačně za maketingem ŠSCR.
je to proste borec, stejne tak jako vsichni ze svazu. jsou to proste kabrnaci, kadri na svem miste, schopni manazeri, za jejich pusobeni sachy u nas primo rozkvetaji.
A moc se mi libi jak se tito velmi schopni lide ze svazu ani neboji kritiky a berou si z ni to pozitivni do dalsich plodnych let. :D