Neznámý kluk, který porazil Capablancu

04.10.2020 05:15 | Historie

Tu legendu znáte. Capablanca se naučil hrát šachy ve čtyřech letech. Ve dvanácti vyhrál Mistrovství Kuby a pak porazil Emanuela Laskera. Říkalo se o něm, že je neporazitelný. 20.11.1925 hrál simultánku a proti němu nastoupil klučina, kterému nikdo nevěřil


Capablancu čekala další simultánka. Další akce, další práce a další vítězství. Neprohrával, nedělal chyby a svět čekal na někoho, kdo ho porazí. 20.11.1925  a proti němu usedá a ruku mu podává mladíček. Má čtrnáct let a nikdo ho nezná. Hraje šachy pouze dva roky. Jmenuje se Michail Botvinnik.


Capablanca vyhrává své partie s přehledem, ale v jedné partii stojí hůř a hůř a nakonec je jednoznačně přehrán. Údajně zašeptal  a zeptal se svého přítele..." Kdo to je" A on mu řekl " Je to jen začátečník. Měl štěstí a šachům nerozumí". Capablanca se začal smát a prý řekl: Ne, toto bude velký hráč! Může být i Mistrem Světa! 


Tak nějak to prý bylo. Tak mluví legendy a takové bylo první setkání těchto dvou nesmrtelných šachových velikánů. Pojďme se podívat na to, jak hrál šachy kluk, kterému nikdo nevěřil a který ohromil J.R.Capablancu!


1) V této pozici zahrál bílý tah Db3 a já se vás ptám, proč je tento tah nepřesností?


2) Bílý hrozí tahem Va1 chytnout černému dámu na Da2. Jaký je nejlepší tah v pozici za černého?


3) Bílý vzal Se6 tahem Jxe6...Je dobrý tah dobrat tuto figuru v této pozici tahem fxe6?


4) Poslední. Jak hodnotíte tuto koncovku? Je lepší, rovná, prohraná, vyhraná za černého?


Napíši odpovědi. Jen chci říct, že takto hrál Botvinnik ve svých čtrnácti letech a to hrál šachy jen dva roky!!

1) Db3 je nepřesnost. Za prvé tento tah porušuje základní pravidlo v zahájení. Je často nejlepší hrát v tomto pořadí...První lehké figury, pak rošáda, pak Dáma...V této pozici tah Dámou na pole b3 je ztrátou času, protože Dáma může být pod útokem černého. Černý může zahrát tah c5 a někdy získat tempo tahem c4, nebo další možnost je po tahu c5 a dxc5 dobrat Jxc5 a opět napadnout dámu a dokonce je tady možnost Se6 a nepřímo napadat Dámu. V partii to bílý ještě víc pokazí tahem O-O-O a v pozici při opačných rošádách, bude tato figura ztracena na opačné straně šachovnice. Měla by podporovat útok a přitom bude sama pod útokem...Pro tyto důvody, je tento tah učebnicovou nepřesností.

2) Tah c5 je tahem, který zahrál černý. Nejde zahrát okamžitě tah Va1, protože by bílý ztratil figuru.

3) fxe6 je chyba, protože by bílý mohl přejít do koncovky, kde by měl velké možnosti na záchranu partie. Černý by mohl mít v této koncovce špatnou pěšcovou strukturu a spoustu pěšcových slabin a to by dávalo velké šance bílému k záchraně. Správně zahrál Botvinnik, když hrál Da4.

4) Když nebudeme používat počítač a nebudeme hrát proti Carlsenovi, pak je pozice bílého skoro nehratelná. Černý zahraje ve vhodný moment tah c4 a po bxc4 bude mít dva volné pěšce. Bílý bude skoro bez protihry a z vyššího pohledu, je pozice bílého na hraně porážky. 


Tak takto hrál Michail Botvinnik, když měl 14 let a uměl hrát šachy jen dva roky:) 

 - fotky a neboli obrázky jsem použil ze stránek: comc.com, chess.com, chessbase.com a pinterest a dreamstimes.com


-
. kolo -
0x 5457x Petr Koutný
Fotogalerie