Nejpočetnější v historii vyhrál Pavel Chrz

13.05.2013 07:00 | Memoriál Antonína Drvoty 2013

V sobotu 11. května 2013 se v Domě kultury v Teplicích konal již XXIII. ročník Memoriálu Antonína Drvoty. Tento turnaj v rapid šachu se hraje tradičně v květnu už od roku 1991.

Šachisté si přijíždějí zahrát, někteří rovnou hlásí, že si do lázeňského města jezdí na pohodovou akci odpočinout. Všichni společně si při slavnostním zahájení zavzpomínají na předčasně zesnulého teplického šachistu Tondu Drvotu. Hráče, kterého šachy hodně bavily už v žákovském věku. Fajn kamaráda, který na turnajích nezkazil žádnou legraci, šachového bojovníka, který útočil, vymýšlel nápadité kombinace a nebyl příznivcem remíz.

Letošní memoriál byl druhý nejpočetnější v historii, do Teplic přijelo 119 hráčů, kromě České republiky tu měli své zástupce šachisté Slovenska, Arménie, Kazachstánu a Běloruska. První nasazenou byla netradičně žena, WGM Julia Kočetkova. Turnaj se hraje zároveň jako krajský přebor mužů, žen, juniorů a juniorek, hlavním favoritem na zisk krajského zlata byl Jan Balín, vítěz jubilejního XX. ročníku. Pořadatelský tým v čele s ředitelem turnaje Radkem Bayerem připravil i speciální ceny pro hráče, kteří budou mít dobrou trefu a skončí na 20., 30., 40....., prostě kulatém místě, všichni tak měli o co hrát. Na vítěze v absolutním pořadí čekaly speciální skleněné plakety, které připomínaly, že Antonín Drvota patřil k početné teplické armádě pracovníků ve sklářství.

Začátek turnaje patřil pietním vzpomínkám, kromě Antonína Drvoty uctili hráči minutou ticha i památku Antonína Rakušana, nedávno zesnulého mosteckého trenéra mládeže. První kolo sledovala i vzácná návštěva, paní Macková, sestra Tondy Drvoty. Vzpomínala, jak s maminkou jako šachové amatérky sledovaly klání u černobílých polí a vždy je dojímala ta chvíle, kdy si hráči podají ruce a nastane to královské ticho.

A pak už se hrálo. Prestižní první šachovnice byla umístěna na pódiu, sledovanost promítacího plátna s přenosem "první partie" byla občas srovnatelná s hokejem. Hned v druhém kole se bylo opravdu na co dívat, na pódiu se proti Julii Kočetkové posadil Ondřej Toman ze Sokola Údlice. Ondra je medailistou z MČR v bleskovém šachu mládeže, v pěkné partii uhájil remízu. Do čela průběžného pořadí se tak dostal podbořanský Honza Balín a dalšími bodovými zisky si předplatil místo na pódiu na delší dobu. Po čtyřech kolech se sešli dva  čtyřbodoví oddíloví kolegové z Tatranu Podbořany. Kdo čekal na šachovnici v partii Jan Balín - Petr Ráliš mírný vánek, nestačil se divit. Oba se snažili o celý bod tak vehementně, že diváci si připadali jak v aréně bojových sportů. Síly byly ale vyrovnané, takže přece jen nakonec půlili. V šestém kole proti sobě na první desce usedli hlavní favorité turnaje, budoucí medailisté zatím číhali v klidném závětří. Po vítězství Kočetkové nad Balínem se do čela turnaje dostal před posledním kolem Assan Mukašev z Kazachstánu, za ním se ale srovnalo dalších sedm pětibodových. Už bylo jasné, že remíza na zlato stačit nebude a tak medailisté svými bojovnými rezultáty nejlépe uctili památku Antonína Drvoty.

Vítězen Memoriálu Antonína Drvoty se poprvé v historii turnaje stal Pavel Chrz z ŠK Spartak Ústí nad Labem. Jako jednatřicátý nasazený se nepřátel nelekal a na ELO nehleděl, prohrál jen jednou s Janem Balínem, pak už zapisoval jen výhry. Zaslouženě si převzal skleněnou cenu, ze třech šestibodových hráčů měl nejvyšší pomocné hodnocení. Stříbro získal Lukáš Klement z ŠK Teplice a bronz odvezl také do Ústí nad Labem Michail Kuzněcov. Tito tři se stali zároveň medailisty krajského přeboru v kategorii mužů. Nejlepší ženou celkově byla WGM Julia Kočetkova, přebornicí Ústeckého kraje se stala Marie Bažantová, další cenný úspěch ústeckého Spartaku. Vítězem kategorii H18 i H20 se stal domácí Jan Rubeš, mezi dívkami se nejvíce dařilo juniorce  Heleně Grussové z TJ Klášterce nad Ohří a dorostence Michaele Durdisové ze Štětí.

Zleva: Bronzový Michail Kuzněcov, vítězný Pavel Chrz a stříbrný Lukáš Klement

Nejmladším účastníkem byl Matěj Tomášek z Lovosic, nejstarším František Vykydal z Brna, ročníky narození: 2004 a 1932. Speciální cenou pro hráče s dobrou trefou byla kniha Mezinárodní mistr Jindřich Trapl, kterou oddíl ŠK Teplice vydal v loňském roce jako památku na skvělého teplického šachistu i trenéra. A bohyně Caissa byla spravedlivá, odměnila většinou několikanásobné účastníky teplického turnaje, pro šachovou literaturu si došla třeba Lucie Jínová z 1. Novoborského ŠK nebo Michal Babička z Děčína. Nejlepší trefu prokázal dorostenec Jaroslav Říha z Ústí nad Labem, do správného umístění zamířil letos i loni.

Pořadatelé se teď už naplno věnují přípravám na červnový Open Teplice, který se uskuteční také v estrádním sále Domu kultury, zatím je přihlášeno tolik velmistrů, že už by mohli začít stavět fotbalovou jedenáctku.