MS v šachu 2.partie aneb Velká Řacha
11.04.2023 06:00 | Zahraniční zprávyDruhá partie, to byla jedna Velká Řacha. Ještě nyní slyším to prasknutí. Kdo čekal, že Ding Liren po "šťastné" první partii zatne svaly ve druhé, byl zklamán. V partii si vůbec neškrtnul a Nepo zcela suverénně vyhrál na šachovnici i na hodinách.
Smutný pohled fanoušků Dinga na svého hrdinu, který s pár minutami marně přemýšlel, kterou figuru uchopit. Všechno bylo jedno, protože něco po 20 tazích stál bílými na prohru. To je velký šok, protože, kdy naposledy v zápase o mistra světa prohrály bílé figury? A rád bych ještě přihodil jedno polínko, takovým způsobem?
Průběh partie
. kolo -
V první partii šokoval volbou zahájení Nepo, ve druhé to byl Ding Liren, když udělal začátečnický tah v dámském gambitu 4.h3?! Podobná oslí ouška jsou vídána v dětských turnajích nebo v tvrdých bitvách v hospodě o pětikorunu. Jak si vysvětlit, že takový tah se zahrál v bitvě o mistra světa? Prý to byla "rapportina", tedy rada sekundanta Richarda Rapporta Dingu Lirenovi. Může být. Rozhodně ten tah partii neprohrál, ale dobře to nezačalo.
Nicméně pak hrál Ding dobře. Zahrál 10.a4! a převedl jezdce na e4. Důležitá chvíle přišla před 12.tahem. Ding mohl sebrat na c5 s dobrou pozicí. Ale chtěl více. Rozhodl se tedy sebrat na f6. Což ještě tak špatné nebylo. Asi ho překvapilo Nepovo braní pěšcem. Přece jenom, struktura je struktura a pěšci vzad nemohou. Možná to byl ten pověstný moment zamáváním červeného šátku před zraky "býka" Dinga. Protože nyní přišla skutečná chyba a sice 13.e4?
Ding udělal několik slabších tahů, které ještě podpořil dlouhotrvajícím přemýšlením. To ale, jak u šachu víme, není ideální kombinace. Když už udělat nedobrý tah, pak alespoň rychle. Vznikl tak smrtící koktejl špatné pozice a nedostatku času. Čím více se Ding bořil do bažiny zoufalství pozice, tím byl Nepo více a více na koni a vydatně a zručně soupeři pomáhal se nořit hlouběji a hlouběji.
Oběť kvality (20...Vxg5) byla v podstatě rána z milosti. Navíc si Ding nechal tak málo času, že by možná ani nestihl umatovat soupeře. Ne, dělám si samozřejmě srandu, ale mít asi minutu na 15 tahů bez bonusu není něco, co by mělo člověka uspokojovat. Navíc Ding působí dojmem, že rychlejší pohyb nemusí zvládnout.
Nezbylo nic jiného než kapitulovat. Wow. Taková partie o mistra světa? Čekal to někdo? Pokud se Ding nevzchopí, bude brzy po zápase. Ale první dvě partie byly - řekněme si to upřímně - od čínského šampióna velmi slabě hrány.
Po partii
Ještě štěstí, že je den volna. Ding bude mít dvě noci se a) dobře vyspat b) něco udělat. Třeba mu poradí Richard Rapport, jen snad půjde o nešachovou pomoc. Ding přece umí hrát daleko, předaleko lépe, jen to ukázat. Čelit rozjetému Nepovi bude ale těžké. Protože po takové partii musela sebedůvěra Nepa strmě vystoupat. Jak už to bývá ve sportu: neštěstí jednoho je štěstím druhého.
Navíc je otázkou, jak se s takovou prohrou Ding vyrovná, protože po takové nakládačce je asi to poslední co byste chtěli: a sice být středem pozornosti... .
Tak Ding se podle me uplne psychicky slozil. Prebiram vyjadreni:
Jinak po prvních dvou hracích dnech to vypadá, že čínský velmistr není na zápas připraven psychicky. Nejprve se necítil dobře v oficiálním hotelu a přestěhoval se. Včera po partii řekl, že jeho mozek nepracoval dobře, že neví, co s ním bylo, že byl pod vlivem emocí a že mu byla fyzicky zima. I pohled na jeho tvář ukazuje, že není ve své kůži.
Pěkný koment. Jako divák doufám, že kvalita partií MS poroste a nebude to taková nakládačka jako posledně :-) .
Roberte, díky za koment partie. Nezdá se mi však to příkré odsouzení tahu 4.a3. Podívejte se na pozici po 11 tahu. To je přece známá pozice z dámského gambitu, kde bílý hraje nejprve a2-a3 a posléze a3-a4. Ding de facto ušetřil jedno tempo. Mohl mít "klasickou pozici" po rozebrání dle teorie, která by po 11. tahu byla totožná, akorát pik h2 by stále byl na h2. On ho měl již na h3, což asi není velkou přínosem, ale určitě to pozici nezhoršuje a maličko zlepšuje (mám pod kontrolou pole g4 a mám luft pro krále). Stejně pozitivně tu pozici po 11. tahu a tedy tah 4.h3 v on-line komentáři hodnotil Anish Giri.
Díky za super video! Jinak Karjakin porazil černýma Magnuse.
Diky Robertovi za zajimave postrehy. Me poznamky k prvnim dvoum partiim: (I.) myslim si, ze prvni partii, ktera presne sedi k jeho stylu (presovat pozice s malou vyhodou), by Magnus utahal k vyhre; (II.) nechapu, proc Ding v druhe partii presel do variant, ktere Nepovi, dynamickemu hraci se skvelym taktickym postrehem, musely "extremne" sedet...
Ding priznal po partii, ze kdyz premyslel nad tahem 12.Jxf6+, tak jen pocital pres pulhodiny jen varianty s 12. - Dxf6. Vubec nepocital varianty po 12. - gxf6. To neco napovida o jeho aktualni forme. Na nem se podepisuje, ze dlouho nehral. Mam pocit, ze Nepo s Dingem udela kratky proces.
no tak to je hodne divne ze neresil gf6... pokud je to pravda, tak je v podstate dobojovano...
The time spent was perhaps excessive, albeit understandable under the circumstances. The shocking element came after the game, though, when Ding confessed that Nepo’s 12...gxf6 had been a total surprise — he only looked at 12...Qxf6 during all that time!
No jo, tam už jsem to od 2:0 moc nesledoval.
myslim ze Ding proste sel vedome do te dynamicke rovnovahy a ta vznikla pozice bylal cista rovina, i kdyz bordel.. to ze pak uplne odjel behem dvou tahu asi nebyla uplne vina Raporta resp zahajeni... Nejsem odbornik na Dinga, ale mu takovy binec sedi? ja bych to teda po 14 .. Dc7 nechtel hrat ani za jednoho... Tak by me fakt zajimalo, jestli oba hraci podobne pozice cilene vyvolavaji, nebo se Ding proste prepocital s ochotou Nepomnasciho jit do chaosu.?...