Michail Taľ – čarodejník z Rigy

25.09.2020 03:00 | Zprávy

Predstavte si nejakého šachového mága, ktorý je silný v taktike. Koho si predstavíte? Ja si predstavím pod týmto pojmom Michaila Taľa. Hrať s ním znamenalo skutočnú búrku. Nikdy ste nevedeli, či úder príde sprava, zľava, alebo zo stredu.

 

Práve to bolo na tomto šachistovi to zaujímavé, že nevedel nikto nikdy, kedy príde smrtiaci úder. Mohli
ste sa pripravovať na zápas, koľko chceli. Taľ zavetril takmer vždy možnosť kombinácie a vrhol sa
odvážne do nej.



Máte radi kombinačné a romantické šachy? Tak študujte partie od tohto vynikajúceho šachistu. Taľ naučí vás správne kombinovať, hrať niekedy za hranou korektného, ale výsledok môže byť skvelý. Taľ sa stal touto hrou až majstrom sveta.


Partie Michaila Taľa bývali vždy divoké a za jeho obeťami bolo potrebné hľadať veľkú hĺbku. Takú
hĺbku, ktorú vedelo spočítať len pár šachistov sveta. To práve bolo na ňom veľmi nebezpečné. Tvrdý  prepočet, aj keď niečo tam nevychádzalo tak mať odvahu to zahrať.


Veľmajstri mali, preto veľmi radi jeho partie a predbiehali sa, že kto nájde viac „dier“, aby mohli tvrdiť,
že Taľ mal len z pekla šťastie. Nebolo to šťastie, ale umenie, ktoré zdobilo hru tohto majstra sveta. Na obete treba mať veľkú odvahu a aj keď niekedy nevychádzajú tak veriť tomu, že súper nezahraje to vždy správne.


To by sme si mali osvojiť do svojich partií. Našim gro by malo byť vždy spočítať všetko správne a byť si
vedomý dôsledkov zamýšľaného pokračovania. Keď to uvidíte, tak potiahnite a môžete sa baviť šachmi
tak, ako sa bavil Michail Taľ.

Hrať šachy pre Michaila Taľa znamenalo vždy skvelú zábavu, aj preto určite túto hru tak veľmi miloval.
Preneste si svoju radosť do tréningu, či vlastných partií aj vy sami. Uvidíte prídu možno zaujímavé
výsledky a šachy budú vás viacej baviť.



Buďte radi za to, keď za šachovnicou uvidíte niečo vtipného. Veľmi vám to pomôže v ďalšej práci a
podarí sa vám možno niečo veľké. Podobne ako sa to podarilo Taľovi. Hrať zaujímavé šachy nie je
maličkosť, ale výsada.

Pamätajte chcete hrať dobre šachy. Osvojte si kombinačný talent Michaila Taľa. Samozrejme tomuto
šachistovi sa zrejme nepriblížite. Nájdite vždy v každej pozícii, kde má súper najväčší problém a zaútočte.

Práve takto hral Michail Taľ.

Taľ videl presne, kde má súper najväčší problém a práve tam obetoval materiál. Pozícia sa už čoskoro
zrútila. Koľko partii vyhral Taľ týmto spôsobom? Vyhral takto stovky partií a začínal pripomínať už
nevídane silný šachový stroj.

Pozrite si nádhernú partiu od Michaila Taľa, ktorý zvíťazil nad Botvinnikom vo veľkom štýle.

 - text napsal Kamil Michálik

- obrázky a partii vložil Petr Koutný

- obrázky jsou ze stránek chess.com a pinterest

- partie je z Megadatabase firmy Chessbase v původním zněním i s rozbory

Videa byly nahrány pro Youtube kanál Robert a Petr šachy


-
. kolo -
22x 3992x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (22) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Kamil Mihálik
Ďakujem ciki333 aj tebe za zaujímavé príbehy s Taľom...
+0 /-0 | 26.09.2020 05:24

ciki333

Díl 3.

Manželky a milenky Michaila Tala:

I přes své velmi křehké zdraví žil Michail naplno. Měl rád hlučné veselé společnosti, silné nápoje, dobré cigarety a krásné ženy. Velmistr prožil mnoho milostných příběhů a ještě více mu jich bylo přičítáno. Nebyl ani vysoký, ani urostlý,  ale na ženy působil magicky, samy mu padaly do náruče jako zralá jablka. Tal měl ve svém životě tři oficiální manželství. Jeho dvě choti pocházely z Rigy: první - Sally Landau a třetí - Angelina porodily velmistru dědice, Sally - chlapce George v roce 1960 a Gela - dívku Zhanna o patnáct let později. Druhý svazek s gruzínskou herečkou by se dal jen ztěží nazvat manželstvím. Po formálním  zpečetění vztahu s Talem (=svatební obřad) utekla od něho žena hned druhý den s vysvětlením, že jen ... chtěla, aby její bývalý snoubenec  žárlil. Tal byl oblíbený u žen a proslul mnoha milostnými aférami a intrikami. Mezi jeho milenky patřily herečka Larisa Sobolevskaya, pianistka Bella Davidovich, tanečnice Mira Koltsova…

Naplněné proroctví:

Jednou, když byli Sally a Michail ještě mladí, Tal žertoval: „Pokud někdy zemřu, budeš mi muset dát na hrob pomník .  Děsivá vize se vyplnila. Sally, která dorazila šest let po Talově smrti do Rigy a navštívila židovský hřbitov, byla zděšená: na hrobě, až na malou kopu hlíny, nebylo nic. „Kam se poděli Michailovy četné přátelé, koneckonců, mnozí z nich už dávno zbohatli?“ – hořce si pomyslela exmanželka. A v roce 1998 to byla právě Sally, jenž dala postavil pomník šachového génia.

zdroj: https://kulturologia.ru/blogs/130720/46909/

+0 /-0 | 25.09.2020 18:16

ciki333

Díl 2.

Fragment z dětství

Idolem  mladého šachisty byl slavný Michail Botvinnik. Jednoho dne přijel mistr světa do Rigy odpočívat. Znenadání se objevil  na  prahu domu Michaila Moiseeviče dvanáctiletý Tal s prosbou, že chce s majitelem domu hrát šachy. Užaslá patriarchova manželka teenagerovi suše odvětila, že Botvinnik odpočívá , a že s nestoudnými chlapci  nehraje.  Uplynulo jedenáct let a Tal srazil Botvinikovi z hlavy šachovou korunu…

Drogy na pozadí vážné nemoci

V průběhu let vážná nemoc stále více devastovala Talovo tělo. Zánět ledvin nakonec lotyšského velmistra zahnal na pomezí života a smrti. Už nemohl hrát jako předtím. Během partií polykal hrsti pilulek, aby si ulevil od bolesti. A stále častěji užíval silné „léky“, neustále kouřil svého milovaného „Kenta“ ... Silné bolesti ledvin, které ho neustále sužovaly, vedly k tomu, že se slavný šachista stal závislým na morfinu, který v případě nouze injekčně aplikovali  zdravorníci. Drogy nakrátko uklidnily Talův stav a on se cítil mnohem lépe. Když mu podle „pokynů shora“ přestali dávat injekce, Tal nahradil léky alkoholem. S přibívajícím věkem začal hodně pít, dokonce i na turnajích. Jen tak na okraj, během svého života šachista podstoupil dvanáct operací! Michail Tal žil stejně jako hrál  šachy. Partie byly vždy dobrodružné a bouřlivé. Jeho osobní život byl také bouřlivý. Stejně jako ve hře cokoliv obětoval, aby dosáhl vítězství.

 

 

+0 /-0 | 25.09.2020 18:15

ciki333

Díl 1. Epilog

Michail Tal se narodil v roce 1936 v Rize v židovské rodině Nehemiah Mozusovich a Idy Grigorievny Talové. Podle jedné verze byli jeho rodiče bratranec a sestřenice. Proto lidé věřili, že chlapec získal genetickou anomálii vlivem incestu - měl jen 3 prsty na pravé ruce. Podle jiné verze byl otcem šachisty rodinný přítel Robert Borisovich Papirmeister, který se po smrti Nehemjáše Mozusoviče oženil s matkou budoucího génia. A anomálie u novorozeného dítěte byla již připisována šoku, který utrpěla Ida Grigorievna v posledních fázích těhotenství, z obrovské krysy viděné velmi blízko, což ji docela vyděsilo. Šok nastávající matky byl tak silný, že se lékaři začali vážně bát o stav nenarozeného dítěte. A ne bezdůvodně ... Přestože porod proběhl bez komplikací, dítě se narodilo s výrazným tělesným postižením - chyběly mu dva prsty na pravé ruce a mělo vrozené onemocnění ledvin. Přes veškerý zmatek s biologickým otcovstvím sám Michail považoval za svého skutečného otce pouze Nehemiah Tala.

Osud, který chlapce testoval na vytrvalost od samého narození, nadále způsoboval potíže. Kromě toho, že Tal měl v dětství celou spleť nemocí, po půl roce onemocněl těžkou formou meningitidy. Lékaři prakticky nedávali dítěti šanci na přežití. Utěšovali žalem zmučenou matku a říkali: pokud chlapec stále přežije, čeká ho velká budoucnost. A on překvapil všechny, obstál...

Genialita Michaila Tala se projevovala od raného dětství. Ve věku tří let  začal číst a mít nadání pro matematiku, ve věku pěti let ve své mysli sčítal třímístná čísla. Kupodivu mu absence dvou prstů na ruce nezabránila v tom, aby se dobře naučil hrát na klavír. Jeho životním posláním však bude úplně jiná hra - šachy, s nimiž sedmiletého chlapce poprvé seznámil jeho otec.

+0 /-0 | 25.09.2020 18:14

Krolop

Hm, že by ten Vojta Plát měl toho tolik, hodně s Talem společného?

+0 /-0 | 25.09.2020 17:25

Krolop

...Někteří velmistři, jako například Američan Benkö, když nastupovali k partii s"malým  Míšou" (přezdívka Tala, Botvinnik byl "velký Míša"), brali si černé brýle.... (Čerpáno ze vzpomínek Salo Flohra).

+0 /-0 | 25.09.2020 17:11

Petr Koutný

Možná bych poopravil Vojtu  anebo to napsal jiným pohledem...Nepiju, nekouřím ale holky to by šlo, stejně korespondeční šach je jedna z mála neřestí, kterou nemám. :) Petr 

+0 /-0 | 25.09.2020 15:46

Kamil Mihálik
Bohužiaľ vždy je otázkou ako uchopiť článok, či písať veľa z kariéry alebo aj iné zaujímavosti. Taľ bol určite zaujímavý šachista a zameral som sa vyslovene na taktiku, v ktorej bol majstrom šachového remesla. Niekoho možno to zaujalo, a o to mi išlo týmto článkom. Je fajn, že sú tu aj príhody v diskusii.
+0 /-0 | 25.09.2020 14:15

Agent Voňavka
Piju, kouřím, hraju hazard, honím holky - ale korespondenční šachy jsou jedinou neřestí, kterou nemám. To mi něco připomíná...
+0 /-0 | 25.09.2020 13:59

Frank

Na Yotube jsou o Talovi pěkné materiály, třeba mega interview z roku 1988 

https://www.youtube.com/watch?v=5bb6e0gFdS4

nebo dokument Queen sacrifice (2006), první část zde:

https://www.youtube.com/watch?v=jGLxyK1KveA 

Audio je v ruštině a titulky anglické.

 

+0 /-0 | 25.09.2020 13:55

Druid.Panoramix

Kamile Miháliku, škoda, že se v článku neobjevila troška podrobností z Talova života a šachové kariéry, protože Michail Tal byl nejenom skvělý šachista, ale i zajímavý člověk, o čemž svědčí i několik jeho výroků, které si sem dovoluji napsat. 

Michail Tal

Narozen 9. listopadu 1936 v Rize. Zemřel 28. června 1992 v Moskvě. Osmý šachový mistr světa (1960-1961). Šestinásobný mistr Sovětského Svazu. Vítěz Turnaje hvězd v Montrealu 1979 (spolu s Anatolijem Karpovem). Mistr světa v bleskovém šachu 1988.

Talovy šachové citáty: *Hrát na remízu s bílými figurami je zločin proti šachu.* Piju, kouřím, hraju hazard, honím holky - ale korespondenční šachy jsou jedinou neřestí, kterou nemám. *Některé oběti dělají dojem - ostatní jsou moje.*

+0 /-0 | 25.09.2020 13:34

Petr Koutný

Děkuji Druid - díky za doplnění, ta příhoda je neskutečná! Tal byl prostě bohémem! Petr 

+0 /-0 | 25.09.2020 13:23

Druid.Panoramix

Petře Koutný - tady je odpověď na ono - kdo, kdy a kde. Situace, kterou popisujete, je popsána i knize, na kterou jsem dal odkaz. A tady popis celé situace: 

Píše se rok 1959. Na mezinárodním turnaji v Bělehradě usedají k šachovnici dva muži. K bílým figurkám usedl Američan maďarského původu Pal Benkö, k černým 23letý mladík Tal.

"Ten člověk má ďábelský pohled. Určitě mě při hře hypnotizuje," nechal se Benkö slyšet po předchozích prohrách v Bledu a Záhřebu. A tentokrát se na soupeře přichystal. Nasadil si sluneční brýle, aby tak prý lépe odolal magickému pohledu černookého Lotyše.

Jenže ani mezi šachisty se nic neutají. Tal o tomto "protitahu" soupeře věděl dopředu a od kolegy Tigrana Petrosiana si obstaral obří černé brýle s obroučkami zakrývajícími téměř celou tvář. 

Když se s nimi nad šachovnicí vytasil, nastalo boží dopuštění. Do hurónského smíchu se dalo nejen přítomné publikum, ostatní hráči, rozhodčí ale po chvíli také sám Benkö. Ale na rozdíl od Tala ty své nesundal až do dvacátého tahu, kdy už byla jeho pozice neudržitelná.

+0 /-0 | 25.09.2020 13:18

Petr Koutný
Děkuji za komentáře. Děkuji Kamilovi za pěkný článek a mám radost, že kritika přijala tento článek jako povedený. Já přidám taky jeden příběh s Talem. Říkalo se, že Tal své soupeře nějakým kouzlem očaruje a proto jeden hráč ( už nevím kdo a kde a kdy ) si vzal k partii velké černé brýle...Tal se o tom, že jeho soupeř bude hrát v těchto brýlích dozvěděl a šel k partii s ještě většími slunečními brýlemi. Diváci se smáli, Talův soupeř po pár tazích brýle sundal a Tal soupeře opět zničil. Tak jen tak, že Tal měl parádní smysl pro humor. Jinak byl prý hodně oblíben u žen, ale to už je jiný příběh. Petr Koutný
+0 /-0 | 25.09.2020 13:11

Kamil Mihálik
Ďakujem za pekný komentár ako aj odporúčanie :)
+0 /-0 | 25.09.2020 13:00

Druid.Panoramix

Děkuji za článek o vemistrovi Talovi, jednomu z mých nejoblíbenějších. Na doplnění, kdysi vyšla vynikající kniha Petrosjan a Tal - rytiří šachové hry. Dnes už bude spíše antikvariátní, ale stojí za to si ji přečíst a přehrát si i partie, které jsou zde s velmi zdařilými komentáři.

Zde je odkaz: https://www.databazeknih.cz/knihy/petrosjan-tal-rytiri-kralovske-hry-68718

+0 /-0 | 25.09.2020 12:22

Kamil Mihálik
HonzaSvatoš ďakujem za skvelú príhodu. Takto to má byť :)
+0 /-0 | 25.09.2020 10:59

HonzaSvatoš

K publikované partii se váže zajímavá příhoda. Nevím, jestli to psal Sosonko, nebo někdo jiný, myslím, že to je od Sosonka. Vzhledem k velké popularitě šachů v SSSR byl sál, kde se hrálo, narvaný diváky. Ti po jednom z Talových tahů (asi po Jf4, nepamatuji si to přesně) vytvořili takový hukot, že rozhodčí rozhodl o přenesení partie do izolované místnosti, aby hráči měli klid. A nejspíše tím se vysvětluje, že jinak geniální taktik Tal nezahrál 28... Vxc3, obrat, který by jinak určitě zahrál a který vedl k rychlé výhře, i když i tah v partii Sf4 stačil.

Sosonkova kniha vůbec obsahuje zajímavé věci. Třaba to, že mladý Tal byl obecně skvělý počtář, takže, když dostal ve škole složitou početní úlohu, vyřešil ji z hlavy a napsal výsledek, což mu učitel neuznal.

+0 /-0 | 25.09.2020 10:47

Kamil Mihálik
Ďakujem za komentár. Niet veľmi, čo doplniť. Snáď len to, že Taľ bol ako kalkulačka :) Teda aspoň tie jeho partie mi tak pripadajú. Samozrejme nevyšlo mu všetko správne, ale bol to super hráč. Som rád, že som mohol napísať o ňom článok. Ďakujem za lajk :)
+0 /-0 | 25.09.2020 10:24

Kamil Mihálik
Zdravím, len mne sa zobrazuje článok nesprávne? Vidím tam nejaké tvrdé odseky na dvoch miestach, ktoré tam nemajú čo robiť. Pravdepodobne niečo sa pokazilo pri kopírovaní. Ak sú skutočne tam, poprosím opraviť. Ďakujem za komentáre, ako aj za lajky. Každý lajk poteší ma.
+0 /-0 | 25.09.2020 08:11