Magnus Carlsen ukázal svou sílu. V 5. partii dostal po zahájení "svou" pozici - minimální technickou výhodu se spoustou náročných rozhodnutí, a v dlouhém boji nakonec Anand nedokázal remízu udržet. Dnes je sympatické vidět špičkovou partii, kterou nerozhoduje domácí počítačová příprava, ale tvrdý boj a chápání pozice. Na druhé straně je pravděpodobné, že rozhodl až věkový rozdíl, Anand vedl obranu velmi dobře a rozhodující omyl při hodnocení koncovky jde na vrub únavy. Pro nás obyčejné smrtelníky je partie pěknou školou techniky šachu, která stojí za pečlivý průzkum, pro komentátora to naopak byl náročný oříšek, protože většinu problémů na šachovnici řeší abstraktní cit pro potřeby pozice.
(zdroj: oficiální fotogalerie)
Anand možná trochu podcenil nebezpečí podobného průběhu partie a příliš věřil, že nebude problém partii zremizovat. Nyní bude muset přitlačit a vynutit si dynamičtější průběh partií, zápas dostane správný atraktivní obsah.
Musím hlavně ocenit jeho schopnost (a vůli) klást soupeři menší nebo větší překážky a pastičky. Mnohokrát by mohl volit objektivně silnější tah (který určitě vidí), ale zkouší situaci raději více komplikovat i za cenu dočasně horší pozice.
Je to pan hráč.
Tak MC "to má již skoro ložený"
@pavelp: To je zajímavá myšlenka. Na 16. Va3 by mohl černý hrát např. 16...Dd8 17. Db3 (17. Da1?! c5! ) 17... Va7 18. Vea1 c5 s rovnováhou
Včerejší partie měla řadu složitostí... Dnes ale bylo to o poznání přehlednější. Prohrát bílými partii v zápase o tilul MS tímto způsobem - tedy potahováním figurek na vlastní polovině šachovnice v téměř symetrické pozici, jejich výměnami, a plynulým přechodem do horší až prohrané koncovky - tohle se opravdu nevidí každý den.
Pro zajímavost dnešní partie Anand - Carlsen přešla s přehozením tahů do partie Spraggett (2631) - Fedorchuk (2603), Metz FRA 2007 kde se hrálo 13... Sb6 14. Jf1 g5 15. Sg3 d5 s nejasnou hrou. M.Carlsen zvolil klidnější 13... Jb8 a Anand mohl místo 14. h3 zkusit i 14. d4 ale po 14...Sb6 15. d5 Jbd7 s dalším Dc8 a c6 černý udrží rovnováhu.
Amberjack: Ano, problém je v počítačové hře. Z matematického hlediska každá aktivita, každý tah pěšcem, vede k oslabení. Kdysi, někdy v polovině 20. století, vymysleli "dokonalou" šachovou partii: 1.Jf3 Jf6 2.Jg1! Jg8!! 3.Jc3 Jc6 4.Jb1 Jb8 remis. A k této dokonalosti pomalu, ale jistě směřujeme.
ad Bucefalos: v tom to právě je, Carlsen umí vyřešit "všech 16", proto je lepší a vyhraje.
Ja som si tú partiu zas perfektne užil. Zdalo sa, že po Sg5 má Vishi útočné šance a že Magnus ostal trochu zaskočený, ale napodiv Ponomariov píše, že to s ním Magnus hral bielymi v Nice 2010 naslepo. Magnus to vydekoval a Vishi si povedal, že to radšej zjednoduší a prejde do remízovej koncovky. Vishi sa nerád pasívne bráni a tak čosi obetnul ale tú plichtu tam mal. Magnus mal prechodne 2 pešiaky viac , ale nedal to za plichtu - ZARISKOVAL - prešiel do pozície, kde mal pešiaka menej - súper mal dokonca dva spojené pešiaky a vyhral. Tomu hovorím napätie , tomu hovorím túžba po víťazstve.
2Amberjack:
V té variantě s b4 je zajimavý i tah 61...Vg5 (místo Vg6 - což zabraňuje 64. b5)...sice je to asi taky remíza, ale bílý musí ještě udělat pár přesných tahů...
Je třeba si uvědomit, že doposud nikdo nikoho nepřehrál.. to jen Anand se dvakrát porazil sám..
Musím však Magnusovi přiznat jednu ohromnou přednost.... Dokáže postavit pozice, remízové pozice, dalo by se říci i nudné až tupé.. Ovšem s jedním malým ale.. soupeř v těchto pozicích musí hledat jeden až dva i tři tahy možné, které nevedou k prohře.. Je to jako kdyby Vám někdo neustále předkladal ulohu k řešení... 15 jich vyřešíte a 16tá znamená konec..
@lv: na 63... Kd3 64. b5 (možné by bylo i 64. Vd7†) 64... Vg2† 65. Kh1 Ve2 následuje 66. Vf7 = (nebo i 66. Vd7† =) 66... Ke3 67. b6 (67. Ve7† =) 67... Ve1† 68. Kh2 f2 69. b7 Vb1 =
To jsou strašné šachy. Postavit nepatrně lepší strukturu pěšců a pak to tahat tak dlouho až soupeř omdlí... Carlsen to asi vyhraje, ale bude to nejnudnější mistr světa v šachu.
Ještě, že se hraje souběžně ME družstev. Jinak bych se unudil.
Z komentárov Glejzerova:
25 tah. Prevahu čierneho by som charakterizoval ako čisto symbolickú. Karlsenovi sa pravdaže už veľakrát podarilo vyhrať podobné pozície, no je nepravdepodobné, že sa tak stane aj dnes.
27 tah. Pri všetkej úcte ku Karlsenovej technike biely neriskuje prehrať.
38. Ponúka prechod do vežovky bez pešiaka. Na prvý pohšad remíza. No nebolo to nevyhnutné.
41. Veľký rozdiel v aktívnosti veží musí - tak ako ja chápem vežovky - garantovať bielemu remízu. Iba ak by sa čiernemu podarilo aktivizovať kráľa.
46. Nevidím za čierneho ani tú najmenšiu šancu na výhru.
47. Totálna plichta.
51. Veru nie, z tohto kameňa vodu nevytlačí nieže Magnus ale ani samotný boh :-)
57. To je Magnus, aj keď nemá šancu ale stačí aj jej tieň.
60. Nepochopil som tento ťah, prečo nehral b4. Toto sa môže skončiť zle.
61. Áno. Ďalší zázrak. Biely je pravdepodobne stratený. A pritom po b4 bola plichta. Ako to, že nešiel pešiakom dopredu. Čo už môže byť prirodzenejšie. Hypnóza alebo čo ?
Ad rytir
Jsem linej to pocitat, ale co treba v te Vasi variante: 63... Kd3 64. b5 Vg2 65. Kh1 Ve2? Jen jsem si to proletel a zda se mi, ze cerny sance ma.
poločas 2-0 na body pro MC! Snad už i jelimani přišli na to, že ten Nor je borec! S ním se člověk teda nenudí, a rozhodně pak šachy nejsou remízový sport...
Včera zahrál skvěle, ale dneska zdá se ještě líp, mistr světa vlastně neví jak prohrál včera , dnes a ještě že se nehraje zítra.
Jak jsem psal již dávno, zapomeňte na Kasparova, Fischera apod. a užívejte si MC.
Dvě výhry za sebou vítězstvím z remizových pozic to je opravdu téměř knockout. Protože při obou prohrách se hrálo dlouho, takže se Anand navíc i unavil. Pokusí se Anand o zvrat nebo to vzdá a bude pokračovat opatrně, aby pro něj zápas neskončil fiaskem?
Však on Viši ještě zabojuje :)..
60. b4 h3 61. gxh3 Vg6 62. Vc7 f3 63. Ve7† Kf2 64. b5! Vg2† (64... Kf1 65. Vf7 f2 66. Ve7! =) 65. Kh1 Vg1† 66. Kh2 a černý král je tak uvězněn a je to remiz, protože 66... Ve1 může bílý třeba i vzít 67. Vxe1 Kxe1 68. b6 = a na 66... Vb1 může bílý postupovat 67. c4 Kf1 i 68. c5 Vxb5 69. c6 f2 70. c7 Vc5 71. Kh1 =
Připomína mi to některé partie ze zápasu Capablanca Alechin v roce 1927, připomína mi to některé partie zápasu Lasker- Schlechter v roce 1910 a připomíná mi to partii Petrosian-Botvinnik v roce 1963. Kdy Tygran přejel Botvinnika vpodstatě na rovině.
Vishi povedal, ze proste nevidel f4, takze musel byt pekne v soku.
Predstav si, ze to bolo stale remizove, po Kf4 Sipov zacal hovorit, ze to Magnus prehnal a ci sa vobec po Vc8 zachrani. Okrem strojov (a Magnusa) nikoho nenapadlo ako sa pozicia po h3 a postupe pesiaka f priostri.Ked sa na tlacovke Vishiho pytali, co si myslel o pozicii po Vc8 tak sa skoro rozplakal. Mozno sa mu tiez uzdalo, ze uz hra na vyhru. Takze necudo, ze nedal b4 ale Va4.
po b4 by to bílý udržel, protože černý nemohl nabídnout pak po Vg1† Kh2 výměnu věží Ve1, protože bílý pěšec "b" by byl dostatečně postouplý, ale nebylo snadné to spočítat
Komentátor na Chesspro.ru se pořádně blamoval, když ještě v 51. tahu tvrdil, že "z tohoto kamene nevyždíme vodu ani Carlsen ani bůh".
To se budou Anand a Carlsen divit, ze 60.b4 byl jediny remizovy tah a najvic asi Anand.. Oba to na tiskovce nevideli.
Podle obou hráčů to vypadá, že ani b4 místo Va4 by nepomohlo, Magnus na tiskovce řekl, že je to taky pomalé. Já samozřejmě nevím, ale to, že Va4 byla chyba podle Houdiniho, neznamená, že to chyba byla. Spíš to jen byl moment, kdy si to uvědomil. Problém prý nastal už dřív při Vg8 šach.
Viši měl angažovat Davida Navaru, aby mu dával lekce, jak hrát věžovky.
Včera v 45. a dnes v 60. tahu tygr uklouzl. Únava?
Je to tam.Jen doufám,že se zase neobjeví spekulace , že někdo někoho "hypnotizuje"
Jaká koncovka je vyhraná? Ta, co hraje MC...
Já to prostě nechápu... Nejde o to, že Magnus ty koncovky umí, zdá se mi že jde o to, že soupeři je neumění.. Vždyt stačilo dát místo Va4 tah b4 a spočítat čtyři možná pět tahů..To bych uměl i já. Kromě toho tah b4 není žadný počítačový tah, je to intuitivní a správný tah... podle hesla, chceš mi promazat pěšce? tak já Tobě taky:o)
Asi s myšlenkou - hlavně to dnes neprohrát na 2:0, uklidnit rozbouřené vody a mysl před dnem volna remízou. A po volnu chytit dech a postavit se tvrdě na odpor. To se ale, jak tak poslouchám komentáře, nemusí vůbec povést a Magnus půjde odpočívat s dvoubodovým náskokem, to vypadá. Což je pro turnaj takového významu až skoro škoda.
Tak teď již Višimu nic jiného nezbyde, než v pondělí konečně hrát svoji odvážnou hru. Spadne z něj odpovědnost za výsledek a půjde po něm jak tygr. 1:2 nebo 0:3. Gambit, skotská nebo d4? Můžeme se přes 0:2 těšit.
Je mi Viši hodně líto, jak vidím video, tak asi až TEĎ chápe, že je v...
Jenomže šachy to je (tu a tam) drsná a krutá "zábava".
Jsem zvědav, zda se bude Anand pokoušet dostat se opět do zápasu o titul MS.
60. Va4 riskantní, může jít o čas. za úvahu stálo 60.b4.
Bílý se může dostat stále do velkých potíží.
např. 62. Va7 f3 63. Ve7† Kf2 64. b4 Vg2† 65. Kh2 Ve1
Po Anandove bludru 60. Va4 je konec a i po zapase. Po 28. - Db7 mel Anand zahrat 29.d5 a byl klid. Porad hraje o pesce mene nebo o dva. Opravdu nechapu jeho zapasovou taktiku. Ted to bude mit Magnus v zapase velmi lehky.
Nejdřív to byla remíza. Jasná remíza. Pak už to byla remíza, jen kdyby to Anand zahrál absolutně přesně. A pak...pak už to remíza nebyla. Neuvěřitelné.
Myslím si, že tímto - jak to skončí 0-1 je definitivně K O N E C
Kde udelal chybu?
Vypada to na další prohru v koncovce.. Velice podobnou te včera.
!!!! Tak to je mazec, ale znovu to ukazuje jak je těžké s tím "klukem" hrát podobné koncovky...
Těžká rána pro Višiho. Místo toho, aby se vyrovnal, to bude o dva.
Carlsen dnes zahájení sehrál s přehledem. Anandův problém je, že s bílými se mu proti Carlsenovi zatím nedaří ani v zahájení nijak prosadit.
MC má stále o o co hrát.
Jen si nejsem uplne jist tim ze Visi by prehral Magnuse v zapletkach... Jinak..mam pocit ze ted je Visi zase krucek od porazky...nespletl se nekde?
Po dnešku asi bude muset vyhrát 2x
Zdeněk Janda: :-) To musely být krásné zápasy!
Těžko říci...Viši přece ví, že musí jednou vyhrát, jinak bude ex. Ale stačí se jenom podívat jak to hodně tlumí. Nechává si údery až na konec? Ale tady nejsme v boxu a určitě Magnuse neuběhá... nevím.
rytir: přesně tak, u kompu je to "jasné" 0,00. Ale v reálné partii je to velmi nejasné...volný f pěšec bude nebezpečný. Hraje se už dlouho a Magnus (klobouk dolů!) velmi šikovně stále a stále klade na soupeře vysoké nároky. To je prostě jeho specialitka.
ad Robert Cvek - nějak mi to připomnělo hokej v 70 letech. Sověti dokázali hrát nádherný kombinační hokej , však se jim říkalo strojová mašina.Jediný tým,kdo jim tu kombinační hru zatrhnul,byl náš tým. Je to při hrách i součást taktiky,vnutit soupeři svou hru. Nebo si už Viši tolik s MC nevěří? Třeba se to jednou dozvíme od něj,tak podrobně tiskovky nesleduji...
Carlsen se chápe šance a přidělává Anandovi další překážky. po 57... Kf4
po 58. Vc8 Ke3 59. Vxc4 může odpovědět 59... f4 s dalším h3! Pozice by měla být sice i tak remíza, ale Anand má stále nad čím přemýšlet
Myslel jsem si, že Viši pojme partii jinak, než že bude zase hájit takovou podezřelou koncovku a vůbec obecně to hrál velmi opatrně. Na co čeká? Vždyť dokáže hrát nádherné kombinační šachy...
Anand předtím rozrušil pěšcovou strukturu černému tahem h5. Carlsen obětoval nakonec jednoho pěšce na dámském křídle, aby mohl získat aktivnějíš věž. Ale těžko z toho něco vytěží, jeho pozice skýtá příliš malou převahu.
MC hrubou chybu jako Gelfand nejspíše neudělá. Opravdu nevidím cestu, kudy by ho Anand mohl prorazit.
Podle mě je jedno, jaké zahajení budou hrát.. Dnes to byla španělská, ta španělská, kde by měl mít bílý výhodu... a jak to dopadlo.. na výhru po zahajení začal hrát černý.. Takže jestli to bude Vídenská, španělská, skotská, hra čtyř jezdců, italská, střelcova nebo hra dvou jezdců v obraně je jedno..
Aktivita bílé věže hraje velkou roli a remíza je nejpravděpodobnější výsledek.
46... f6 47.h4 Anand chtěl zabránit tahu g5. Ve věžovce s pěšci na jedné straně se u té slabší strany doporučuje zahrát h4, aby g5 nepřišlo. Carlsen ale již centralizuje krále.
pawel: nějakej dobrej frk jsem už dlouho neslyšel....?
Anand si opět asi myslel, že je pozice jasná remíza a dopustil se řady nepřesnotí. A Carlsen dokázal využít jeho dvojpěšce. Nyní má Carlsen pěšce více a Anand má aktivní věž, to znamená, že má Carlsen výhodu a uvidíme, zda se ji Carlsenovi podaří zrealizovat. Když by se Anandovi podařilo vyměnit pěšce dámského křídla, tak by již 2 pěšce proti třem na jednom křídle zremizoval.
Opět ve věžovky floka Magnus vykouzlil
babytheramones Madness Carlsen VS Anand Vishdrawnathan
Tot se bude hrát až do konce s nadějí, že Ánand zase někde ujede
Amberjack: Jasně, to je také dobrá a i zajímavá možnost. 5. d3 je dobré v nižších soutěžích, na soupeře, co to neznají, ale v zápase top hráčů to nestačí, protože černý má celou řadu možností jak stát dobře. po 6. dxe4 by partie přešla do partie Steinitz-Blackburne, Londýn (m/1) 1876 kterou sice Stenitz vyhrál, ale ze zahájení žádnou převahu nezískal
A teď se budou tempovat králi. :-)
Bucefalos: 1.e4 e5 2.Sc4 Jf6 3.d4 - hmm, no to by bylo taky zajímavý, ale zase to vede (pokud mě má chatrná paměť na analýzy neklame) do pozic lepších za černého:) Já už po 1.e4 nehraju e5, ale moje dřívější závěry byly, že hrát na výhodu se bílými dá španělská, skotská a italská s d3, všude jinde černý při přesné hře vyrovná nebo dokonce získá výhodu.
Amberjack: To je otázka.. jak se zdá vyrovnání má černý i v Berlíně.. i v dnešní partii vyrovnal poměrně snadno.. Jinak mě už nenapada co za bíleho zvolit na e4 e5.. Možna ještě střelcovu hru. 1.e4 e5 2.Sc4 Jf6 3. d4
Magnus to bude hrát až do konce. Nějaká výhoda proti dvoupěšákovi asi být musí?
To je neuveritelne..Magnus to zase hraje jak robot....
5. d3 Jxc3 6. bxc3 d4 7. Jf3 Jc6 8. Se2 Se7 9. 0-0 0-0 10. De1 f6 černý má i jiné možnosti, ale tady je zcela bez problémů, navíc by to byla ideální pozice pro Carlsena jako černého hrát ji na výhru - měl by lepší pěšcovou formaci
Tohle Anand nemůže vyhrát. Tentokrát proti remíze nic nenamítám. :-)
Možná mu manželka říkala brouku
martinn:
tak to bude nějaký brouk...
Značka sýru? Zatím vedle
měl jsem na mysli Vídenskou s tahem g3.. a i s f4 to nemusí být špatné... 1.e4 e5 2.Jc3 Jf6 3.f4 d5 4.fxe5 Jxe4 5.d3...
Rastelli? To je nějaká značka sýru? :-)
Zatím má Carlsen víc problémů bílýma než černýma. Na e4 je vyzbrojen víc než dostatečně.
....nebo Evansův gambit...
Já psal tehdá v průběhu MS J.Dufkovi, ať Topalov dá na Ánanda Evans. Ten prohrál o MS Ánand s Kasparovem v miniaturce (pak prohrál i draka bílými). Tak co se Viši naučil, když Magnus tahal kačera....
Vídeňskou bych mu neradil - Po 2. Jc3 Jf6 3. f4 d5 to žádná divočina není a po 3. Sc4 má černý také dost možností jak stát dobře v klidné pozici.
Jistě by mohl zkusit Evansův gambit nebo královský gambit, jenže je to až moc riskantní řešení a Anand takové věci vůbec nemá ve zvyku hrát. Spíš by měl hrát svoji hru, ale snažit se víc vyhýbat výměnám.
Amberjack. Vídenská má neskonale lepší pověst než královský gambit:o)
Sc2 se mi nelíbí.. černý pak hru otevře tahem d5 někdy v budoucnu.. a co pak? Je po výhodě, minimálně..
OT: Ovšemže znám pravidlo třicátého tahu, ale ne pravidlo třicátých tahů:-) (30 tahů vs 30. tahů). Konec nesmyslů
re martinn: Tady nešlo o pravidla, ale zase o češtinu....
Musel by hrát něco, co nejde za černého tak rychle zklidnit. Tedy vyhýbat se také výměnnám. Z tohodle hlediska mohl dnes třeba uhnout Sc2 na Se6.
EXOT: Anand má šanci jedině jet první linii Rastelliho :-)
OLDSOFT: Pravidlo třicátého tahu: předtímto tahem se nesmí nabízet remíza.
26... c4!? zajímavý aktivní tah Magnuse, pozice ale zůstává v rovnováze, ještě je to on, kdo Ananda lehce zkouší
Takhle se na Magnuse nemuže hrát.. od 23.tahu je to prakticky koncovka.. Myslím, že Anand by se měl vzdát tahu 1.e4 ve prospěch d4. A nebo zkusit tu zminovanou Vídenskou hru. Přes Berlin a pozice typu dnešní partie přes Magnuse neprojde.
Magnus to naopak zkouší dál, má Višiho, tam kde chtěl. Viši pozítří musí zkusit nějakou zavřenou a to pak zkomplikovat.
OT: Co je to "pravidlo třicátých tahů"? Číslo s tečkou na konci jest totiž číslovka řadová:-) Tak to jen tak, pro přesnost.
Viši to má těžké, Calsen jede první linii Houdiniho. :-)
Došlo i k výměně lehkých figur. Pravděpodobně by již hráči dali partii za remízu, kdyby neplatilo pravidlo 30. tahů.
Pozice je nyní zcela vyrovnaná.
A po 21. Vxa8 Vxa8 22. Df3 může zahrát i 22... Jxg4 23. Jxg4 (23. hxg4 f6) 23... Jf8 a bílý by tam nic neměl.
Anand zřejmě usoudil, že útok by nikam nevedl a zahrál mírné 21. Sxf6
20... Sb6 Magnus se aktivity bílého na královském křídle neobává. Po případném 21. Vxa8 Vxa8 22. Jf5 může zahrát obranný tah 22... Kh7 a není vidět, jak má bílý zesílit pozici.
Rytíři, nečteš, nevnímáš, trochu si odfrkni. Je čas na oběd.
Po 20. Jf5 může černý zahrát i 20... b4!? což by se mohlo zablkovat po 21. c4
Nebo může hrát i i 20... Kh7 a posléze na 21. Jg4 by mohl hrát i 21.. Jxg4 protože po 22. hxg4 by mohl zahrát i pasivní 22.. f6 a útok bílého by narazil, protože by bílý neměl jak prorazit, protože Sh4 není na diagonále c1-h6.
Anand zvolil 20. Jhg4
Pokusí se Anand o útok na královském křídle nebo bude pokračovat pozičně? Uvidíme.
18... a5!? 19. bxa5 Sxa5 Magnus se zbavuje slabého pěšce a6 a bílý dvojpěšce. Tím je pozice klidnější.
Bílý měl i jednu zajímavou možnost mohl hrát 18. Jf5 Kh7 19. Jg4 Jxg4 20. hxg4 g6 21. d4! s iniciativou, protože černý zrovna v této chvíli by nemohl vzít jezdce na 21... gxf5?? jelikož by po 22. gxf5 neměl kam ujet dámou. Je třeba ale dodat, že Magnus by mohl reagovat jinak a lépe.
Teď tam sedí Aronjan? Vidím správně?
18. b4
Po 18. Jf5 Kh7! by Magnus prostě hrozil zahnat jezdce tahem g6. A bílý by nemohl 19. Dd2, protože by mu na b3 visel pěšák. To bude asi hlavní důvod, proč Anand zahrál nejprve b4.
Magnus ale nechce o svého "pěkného" střelce přijít a hraje 17... De6 dovoluje tudíž bílému jezdci ovládnout pole f5. Počítá s tím, že tento drobný nedostatek pro něj nebude problémem a že aktivitu bílého odrazí.
Možná se ale po 16... De6 obávál také 17. d4 ale po 17... exd4 18. cxd4 by bílý nic zvláštního neměl. Ovšem nyní po 16... Sb6 může i normálně toho jezdce vzít. Když zahraje Anand 17. Je3 může Magnus zahrát i 17... Sxe3 s dalším 18... De6 se stále pozice nachází v rovnováze.
15... De7 16. Jdf1 Anand se snaží využít postvení černé dámy a opanovat pole f5 po dalším Jfe3. To je od něj určitě pro Carlsena náročnější než 16. Jg4.
16... Sb6 klidný tah Magnuse. Černý si ale mohl dovolit i zahrát 16... De6 17. Je3 g6!? a posléze po 18. Jhg4 Jxg4 19. Jxg4 (19. hxg4 s nejasnou hrou) 19... h5! a hra je vyrovnaná.
Pavel Ch: to máte pravdu.. všeho moc škodí.. i šachu:o))
Sg3 - Jhf1 - Sh2 - Jg3-f5
g5 by uz bolo zle pretoze jazdec by sa cez g3 prestrikoval na f5
Černý se pořád vyhýbá tahu g5, ale že by se hráč Carlsenova kalibru bál takového tahu?
Bucefalos 11:17: Dovolím si s Vámi souhlasit a zobecnit. Nadměrné pití čehokoliv není zdravé (krom snad té kohoutkové) o jídlu platí to samé. Všeho s mírou, ikdyž znám i některé "Míry", se kterými není radno pít.
Co to má však společného s šálkem zeleného čaje? Věřte, že speciálně Ind Ánand ví co zdraví a kondici, předevšímu jemu (každý jsme jiný), prospívá; Daleko více jak my tady v diskusi.
15. Jh2 Anand se tudíž snaží regovat aktivně. Poklidnou možností by nyní pro černého bylo 15... De7 s plánem zahraát na16. Jg4 De6 a uvidíme, jakou možnost zvolí Magnus.
14. h3 není to jen preventivní vyčkávací tah, Anand by mohl zvažovat někdy převést jezdce přes h2 na g4. 14... Jbd7 a na šachovnici je hra vyrovnaná. Ztráta času v převodu jezdce, kterou černý použil vzhledem k uzavřenosti pozice nevadí.
Licence na vysílaní není třeba, je to byrokratický vymysl a navíc uplně neužitečný:o)
Rytíři, haló, máš tu licenci na svůj vlastní broadcast?
13... Jb8 Magnus nechce hrát riskantní 13.. g5 a chce prostě převést jezdce na d7, aby mu nevadila vazba. Vzhledem k tomu, že Magnus hrával černými před tím, než přešel na berlínskou variantu, varintu Breyerovu, kde černý ujíždí Jb8, tak takový převod jezdce není pro něj ničím v praxi novým.
13. axb3 správné Anandovo rozhodnutí, jiným tahem by rezignoval na zisk iniciativy.
Nabměrné pití zeleného čaje není zdravé, odvápňuje kosti, snižuje množství vitamínu B1 a hlavně... Nadměrná a dlouhodobá konzumace zeleného čaje zpusobuje podraždění a ospalost...
11. Jbd2 Anand pokračuje nejpřirozenějším klidným tahem a nechce zatím přehnaně riskovat. 11... h6 12. Sh4 Sxb3
Magnus zjednodušuje hru, dnes netouží příliš riskovat.
Podstatný detail (probírali to komentátoři při 1.partii): Anand si nedává kávu, ale zelený čaj!
Po 10...Se6 se zamyslel i Viši. Že by s tímhle tahem nepočítali? Nebo se snaží vzpomenout co mu poradili sekundanti? A co na to Jan Tleskač? :D
Co se týká sekundantů, tak Karjakin by bylo jediné překvapivé jméno.
po 11. Sd5 Sxd5 12. exd5 Jb8 13. d4! by pozice bílého byla příjemnější. Ovšem černý nemusí hrát 12... Jb8 ale mohl by zahrát 12... Je7! a nebát se dvojpěšce a skutečně po 13. Sxf6 gxf6 by pozice byla nejasná a černý by byl v pohodě i po dalším 14. d4 Sb6
Další možnosti bílého jsou 11. Sc2 a zejména klidné 11. Jbd2.
10... Se6 Magnus zahrál vývinový tah. V podobných pozicích hrávají černí i opatrný 10... Sd7. Nyní může Anand zvážit, zda nezahraje 11. Sd5 , vzhledem k vazbě černého jezdce může hrát i takový výpad. Pochybné by naopak bylo 11. Sxe6 protože by černý po 11... fxe6 měl dobrou hru.
Pokud Ind nebude kontrovat-může se říci - král je mrtev at žije král ne?
Magnus se zdá být tímto tahem zaskočen a snaží se najít adekvátní odpověď. Přímočarou, ikdyž nejriskantnější odpovědí by bylo 10...h6 11. Sh4 g5 pak by bílý ale mohl i obětovat 12. Jxg5 hxg5 13. Sxg5 s kompenzací. Dá se předpokládat, že Magnus zvolí nějakou mírnější možnost a že 11... g5 hrát nebude.
Magnus první Veliký se trochu zahloubal:o))
Trochu jsem čekal Vídenskou hru.. Není to vůbec špatné zahajení.
Rytíři, máš vůbec licenci na svůj vlastní broadcast?
1.e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. Sb5 Jf6 4. d3 Sc5 5. c3 0-0 6. 0-0 Ve8 (Na tomto místě je častější 6... d6) 7. Ve1 a6 8. Sa4 b5 9. Sb3 d6 10. Sg5
To je trochu překvapivý postup ve španělské s d3, ale v poslední době se takové výpady staly oblíbenými a mohou být nebezpečné. Na Aljechinově memoriálu v dubnu tohoto roku hrál Anand na Aronjana 10. Jbd2 a partie skončila remízou.
Kasparov včera hodně tweetoval, např.
- Which player in history does Carlsen most remind you of?
- I described him once as Capablanca with the will of Alekhine!
Dokud Magnus nedostane svůj džus může Viši být v klidu. :D
Indiani spekuluju o Carlsenovych sekundantoch v Timesofindia - su to vraj: Hammer, Fressinet, Karjakin ?! a Nepo.
Trochu se divím, ža Carlsen nešl do Ruské, asi byl zvědavý na Anandův Antiberlín.
4. d3 Sc5 - druhou možností je 4... d6. Magnus odpověděl aktivněji.
Hraje se španělská. A tentokrát po 1.e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. Sb5 Jf6 4. d3 Anand se vyhnul koncovce 4.0-0 Jxe4 5. d4 Jc6 6. Sxc6 dxc6 7. dxe5 Jf5 8. Dxd8 Kxd8 ve které se mu moc nedařilo ve 4. partii.
Tak Viši už se usadil, kafíčko mu už donesli, tak šup šup, jdeme na to! A Španělská! Konečně!
Poraněný tygr vždy vrací úder. Jak v zápase s Topalovem, tak i Gelfandem Anand vždy po první prohře dokázal odpovědět výhrou hned v následující partii. V tomto ohledu bude 6. partie kruciální. Tygr bude zuřit. Boj se, Magnusi! :-)
Hráči již oba sedí u šachovnice před 6. partií. Anand má bílé, zdá se být zamyšlen, Carlsen se zdá být uvolněnější.
Díky za hezký komentář, pane Vokáči, díky němuž jsem si uvědomil bohatost variant a nabízejících se řešení. V mládí, kdy jsem vyznával útočný sty,l pokud možno s ohňostrojem obětí, bych hru pana Carlsena neocenil. S přibývajícími lety však přicházím na chuť poziční hře a koncovkám; asi proto, že propočet slábne, takže to je v mém případě - na rozdíl od norského mladíka - z nouze ctnost:)
Pro zápas jen dobře. Na bezbrankový fotbal se mnohdy také nedá koukat . Markův hezký komentář , poučná koncovka
Musím pochválit Magnuse, jak stále něco zkouší... Taky souhlasím s Markem, že "~~Domácí příprava zde nehraje roli, musí se pracovat vlastní hlavou", což je podle mne moc dobře.
Teď se pravděpodobně dočkáme i většího rizika u Višiho a bude se na co dívat. Jinak si stále myslím, že Magnus vyhraje a bude novým mistrem světa, což pomůže i k lepší propagaci šachu v budoucnu (pokud se ještě dotáhnou některé projekty, aby mohl být šach častěji v médiích).