Tato otázka fascinuje šachový svět už několik desetiletí. Přestože se Bobby Fischer a Magnus Carlsen nikdy neutkali – a ani nemohli, jejich jména zůstávají symbolem šachové geniality. Každý z nich ovládl svou éru, každý z nich se stal nesmrtelnou legendou. Kdo je však tím lepším, byť jen o kousek? Abychom odpověděli, pojďme porovnat jejich životy, herní styly a úspěchy.
Génius z Brooklynu vs. Král z Norska
Bobby Fischer se narodil roku 1943 v Chicagu. Už od dětství byly šachy jeho životem. Ve věku pouhých patnácti let se stal nejmladším šachovým velmistrem své doby. Jeho legenda dosáhla vrcholu v roce 1972, kdy v historickém zápase v Reykjavíku porazil Borise Spasského a stal se mistrem světa. Zápas, který byl tehdy vnímán nejen jako sportovní duel, ale jako bitva mezi západem a východem v období studené války, přinesl šachům celosvětovou popularitu.
Magnus Carlsen přišel na svět téměř o půl století později, v roce 1990 v norském Tønsbergu. Šachy začal hrát pod vedením svého otce už v pěti letech a rychle se ukázalo, že jde o výjimečný talent. Velmistrem se stal již ve 13 letech, čímž vytvořil nový světový rekord. V roce 2013 se stal mistrem světa poté, co porazil Višvanathana Ánanda, a od té doby šachovému světu vládne s obdivuhodnou konzistencí.
Co říkají čísla?
Hráč | Nejvyšší rating | Věk při zisku GM | Mistr světa | Aktivní roky |
---|---|---|---|---|
Fischer | 2785 (1972) | 15 let | 1972–1975 | 1956–1975, 1992 |
Carlsen | 2882 (2014) | 13 let | 2013–2023 | 1999 – současnost |
Carlsen drží rekordně nejvyšší rating v historii šachu a stal se velmistrem o dva roky dříve než Fischer. Fischer však hrál ve zcela jiné době – bez pomoci počítačů, databází nebo profesionálních týmů sekundantů. Musel se spoléhat výhradně na vlastní instinkt, genialitu a tvrdou práci.
Fischer: Bouřlivý génius, který dobyl svět
Bobby Fischer byl šachový samotář, rebel a především génius s jedinečným herním stylem. Proslul precizní přípravou, ostrými útoky a brilantními koncovkami. Jeho šachová dominance v 70. letech byla fenomenální – vyhrál tehdy neuvěřitelných 20 partií za sebou proti světové špičce. Po zisku titulu mistra světa však odmítl obhajovat svůj trůn a téměř zcela se stáhl z veřejného života.
Carlsen: Vládce digitální éry
Magnus Carlsen je králem současného šachu. Jeho herní síla spočívá v tlaku, který vytváří na soupeře, trpělivosti v pozičních bitvách a schopnosti vyhrávat zdánlivě nevyhratelné pozice. Jeho styl je dokonale přizpůsoben počítačové éře – čistý, efektivní a nemilosrdný. Magnus ovládl nejen klasický šach, ale také rapid a blitz, a navíc dostal šachy na Netflix, do mobilních aplikací a sociálních médií, čímž je přiblížil milionům fanoušků po celém světě.
Kdo udělal pro šachy víc?
Bobby Fischer změnil šachy navždy. Zpopularizoval je v Americe, z duelu se Spasským udělal globální fenomén a inspiroval celé generace šachistů. Byl prvním šachovým superstar.
Magnus Carlsen posunul šachy do digitálního věku. Díky němu sledují šachové partie stovky tisíc lidí online, založil úspěšnou značku „Play Magnus“ a stal se prvním šachistou, kterého časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.
Partie, které psaly historii
Fischer vs. Donald Byrne (1956) – Partie století, kterou Fischer sehrál jako třináctiletý kluk a ohromil celý svět.
Fischer vs. Spasskij (1972) – Legendární zápas v Reykjavíku, který ovlivnil i politickou scénu.
Carlsen vs. Anand (2013) – Historický zápas, kdy Magnus převzal vládu nad šachovým světem.
Carlsen vs. Nakamura – Souboje dvou hvězd, které přitáhly k šachům miliony diváků online.
Fischer zůstane v historii blíže než zmínění hráči. Pro mě jako ročník po revoluci jsou však bližší Kasparov, Anand a Carlsen.Fischerovo úmrtí mám spojené s pohřbem své prababičky tentýž den.
Těžké porovnávat Fischera s Carlsenem,protože je dělí desítky let.Zápas o titul mistra světa by však s největší pravděpodobností vyhrál Magnus Carlsen vzhledem k lepší psychice a schopnosti zvládat tlak.
Fischer doplatil na svou neaktivitu v letech 1962-1969,kdy se stáhl z turnajů.
Genialita a šílenství jsou dvě strany téže mince.
Jak by hrál Carlsen na konci šedesátých a začátku sedmdesátých let? Podle mého názoru by zápas s Fischerem prohrál. Jsem o tom přesvědčen.
Pro mě...Carlsen, Kasparov a pak váhám..Aljechin, Capablanca, Karpov, Fischer, Lasker....Ale Fischer byl na vrcholu jen pár let, nikdy neobhajoval, nezvládl tlak. Ten tlak na mistra světa by byl enormní a neukázal, jak by to zvládal. V té době už Karpov by hodně silný....Stále si myslím, že ano byl vyjímečný, ale dnes trošku přeceňovaný. Ano, byl génius...ale určitě by dnes neporazil Magnuse a se všíím tím tlakem okolo, by to ani nemusel dnes zvládnout psychicky.
Pokud porovnáváte tehdejšího Fischera, to máte asi pravdu. Ale kdyby on měl přístup k dnešním možnostem, byl by určitě ještě lepší, jak Carlsen. Ob by se z těch dávných hráčů jistě neztratil ani Aljechin.
Ptali se na to přímo Magnuse a on uřčil pořadí. Magnus, Kasparov, Fisher. Osobně si myslím, že by byl dnes Fisher ve velké nevýhodě. Vsadil bych si proti němu i na Ananda, Caruanu. Topalova a Kramnika bych naopak věřil, že Fisher porazí. (ale co my víme).
Já si myslím, že Bobby je přeceňovaný hráč. Možná bych jej tipl až za Garryho Kasparova. Určitě před Karpova, ale v žádném případě před Magnuse.