František "Fera" Vrána je klíčovou osobností české šachové scény. Jeho láska k šachům začala už v útlém věku, kdy ho hru naučil jeho otec. Díky své vášni a organizačním schopnostem se stal hlavním organizátorem mnoha turnajů, včetně populárního FIDE OPEN Staré Město. Přečtěte si, co ho na šachu nejvíce fascinuje, jaké jsou hlavní kroky při přípravě turnaje a jaké nezapomenutelné zážitky si z této cesty odnesl.
Rozhovor:
Ahoj Františku, jak ses poprvé dostal k šachu a co tě na této hře nejvíce fascinuje? Šachy mě naučil hrát můj otec někdy v šesti letech. Pro mě jsou šachy především souboj dvou lidí – šachy s počítačem vůbec nemusím. Baví mě, že ani ti nejlepší nejsou stroje a občas udělají chybu.
Popiš nám, jaké turnaje organizuješ a jaké jsou hlavní kroky při přípravě takové akce? Připravujeme klasický srpnový švýcar FIDE OPEN Staré Město. Co potřebuješ k takovému turnaji? Obklopit se lidmi, kteří stejně jako já chtějí zajistit pro hráče co nejlepší podmínky. Pak musím sehnat ty hráče a další „drobnosti“ – peníze, hrací místnost, rozhodčí, ubytování, občerstvení, online přenosy, propagaci, partiáře…
Co tě inspirovalo k organizaci šachových turnajů a jaká byla tvoje první zkušenost s organizací?
Vždy mě bavilo organizovat akce pro lidi. Začal jsem na střední škole turnajem čtyřčlenných družstev, spoluorganizoval Memoriál Vladimíra Vavřeníka ve Starém Městě, udělal jsem si soukromý Fera Vrána OPEN s velmistrovským turnajem, pomáhal s organizací našeho FIDE OPEN Staré Město a novoročního turnaje Skalka v Rajeckých Teplicích.
Turnaj FIDE Open Staré Město je velmi známý. Jaký byl jeho začátek a co ho odlišuje od ostatních turnajů?
Po úspěšném turnaji Fera Vrána OPEN jsme se v oddíle rozhodli vytvořit tradici openu pro lidi. Řekli jsme si, že na turnaji nechceme vydělávat a dáme příležitost i slabším hráčům zahrát si proti silným. Zvolili jsme netradiční 10kolový švýcar především proto, abychom zjednodušili život hráčům bojujícím o mezinárodní tituly. A klasické tempo bez inkrementu. Posléze se organizace turnaje chopili mladí a chtěli na něm začít vydělávat, rozdělili jej do dvou skupin, navýšili startovné, zvolili moderní tempo s inkrementem a normálních 9 kol. Turnaj postupně upadal a letos výbor oddílu rozhodl turnaj zrušit. To mě citelně zasáhlo, a tak jsem se rozhodl na vlastní pěst turnaj obnovit v tradičním formátu.
Máš nějaké nezapomenutelné zážitky nebo historky z turnajů, které jsi organizoval?
Dnes už je těžké si představit dobu bez internetu a mobilů, v takové době jsem třeba organizoval uzavřený velmistrovský turnaj a chyběli mi den před turnajem 2 velmistři. Prolistoval jsem časopisy a zjistil, že někde v Německu by se měl hrát nějaký velmistrovský turnaj, tak kolega dostal za úkol vzít auto, najít ten turnaj a přesvědčit dva velmistry, že nejlepší, co mohou udělat, je sbalit kufry a nechat se odvézt kamsi na konec světa do Starého Města. A skutečně přivezl GM Gleka a GM Gipslise a turnaj byl zachráněn.
Jaký byl tvůj první šachový oddíl a jaké máš vzpomínky na své začátky v něm?
Začal jsem hrát v TJ Jiskra Staré Město a bylo to skvělé v kroužku Tondy Horsáka a později u pana Hory. Měli jsme štěstí, že lidi okolo nás bavilo hrát šachy, a tak jsme jezdili po turnajích. Typické pro tu dobu bylo třeba, že v pátek večer jsme se sešli v klubu. Není někde zítra nějaký blicák? Je, ale až v Tachově (450 km autem). Fajn, tak sedneme do auta a jedem! Ale mně nefunguje spojka! To nevadí, dáš tam jedničku a rozjedeš se na startér, pak už to dáš s meziplynem. A ráno jsme blicali v Tachově.
Pamatuješ si na svůj první šachový turnaj?
To už je tak dávno… Nejspíše nějaký blicák typu okresního přeboru a něco jako předposlední místo…
Kdo byl nejlepší hráč, kterého jsi kdy porazil, a jaký byl tvůj pocit po této výhře?
Celkem rád vzpomínám na divokou partii s velmistrem Kuprejčikem v Trnavě 1990. První výhra s velmistrem, neskutečná euforie, IM norma.
Jaká je tvoje nejoblíbenější partie, kterou jsi sehrál? Co z ní dělá tvou favoritku?
Nejraději mám remízu s velmistrem Miladinovičem v Imperii 2003, která ukazuje, že i hráči přes 2600 jsou jen lidé. Tam jsem jako bílý stál na prohru už v šestém tahu, okolo dvacátého motory ukazují -5, ale ani taková partie se sama nevyhraje. Soupeře jsem začal přehrávat a před časovou tísní jsem přemítal, zda mám opakovat tahy nebo zkusit hrát na výhru.
Jaké jsou tvé plány do budoucna?
Především bych chtěl obnovit tradici FIDE Openu Staré Město, aby k nám lidé zase rádi jezdili a cítili se tu dobře. A hlavně bych chtěl ještě chvilku šachy hrát, hrozně mě to baví.
V roce 1998, když jsem byl ještě mladý kluk, bylo mi 22, hrál jsem s Františkem partii v 1.lize, která se mi velmi povedla, zakombinoval jsem a vlastně jsem jen čekal, až se soupeř vzdá. V 30. tahu jsem ale zahrál katastrofální tah, sedl jsem Františkovi na lep a on to neomylně využil. Dlouho jsem se z této partie nemohl vzpamatovat, je až neuvěřitelné, jak se dá partie ještě zkazit... Ale na druhou stranu je dobré bojovat i ve špatné pozici do využití všech možností...
[Event "Moravia-chT 9899"] [Date "1998.??.??"] [Round "3"] [White "Vrana, Frantisek"] [Black "Bures, Vit"] [Result "1-0"] [ECO "B91"] [WhiteElo "2190"] [BlackElo "2140"]
1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. g3 g6 4. d4 cxd4 5. Nxd4 Bg7 6. Bg2 Nf6 7. Nc3 O-O 8. O-O a6 9. a4 Qc7 10. Nde2 Nbd7 11. Nd5 Nxd5 12. exd5 b6 13. Ra2 Bb7 14. Re1 e6 15. dxe6 fxe6 16. Bxb7 Qxb7 17. Qxd6 Nc5 18. a5 Rxf2 19. Nf4 Rxc2 20. Be3 g5 21. Bxc5 bxc5 22. Qxe6+ Kh8 23. Qd5 Bd4+ 24. Kh1 Qxd5+ 25. Nxd5 Rf8 26. Ra3 Rff2 27. Ne3 Rxh2+ 28. Kg1 Rxb2 29. Rd3 Rhg2+ 30. Kh1 Rxg3 31. Nf5 h5 32. Rxg3 Bf6 33. Rd3 c4 34. Rd6 1-0
To jo no, ten Jf5 je krutý zvedák, ten musel strašit ještě dlouho, holt stane se.