Kvíz o šachových olympiádách

18.03.2024 06:40 | Zprávy

Vstupte do světa šachových olympiád, kde se historie a strategie snoubí v elegantním tanci myšlenek a taktik. Tento kvíz vás provede úžasnými momenty a příběhy, které utvářely šachové dějiny po desetiletí.

Připravte se ponořit do šachového časoprostoru, kde černé a bílé políčka tvoří bitevní pole pro intelektuální gladiátory. Vítejte ve světě, kde pěšáci sní o proměně v královny a kde koně dělají skoky, o kterých by Olympští výškaři mohli jen snít. Ano, vstupujete do arény historického šachového kvízu, místa, kde se legendy střetávají s fakty a kde se vaše znalosti otestují na šachovnici minulosti.

V tomto kvízu se dozvíte, proč šachové figury nespí v noci (protože studují historii, samozřejmě), a proč se Sovětský svaz a Rusko staly synonymem pro „šachovou školu tvrdých úderů“. Objevíte, že Maďarsko není jen zemí termálních lázní, ale i domovem šachových zázračných sester, které dokázaly získat zlato rychleji, než si můžete říct „šach mat“.

Takže, jestli si myslíte, že šach je jen hra, kde dva lidé sedí a zírají na dřevěné kousky, připravte se, že váš svět bude otřesen. V tomto kvízu vás čekají otázky tak záludné, že by se vedle nich i obratný jezdec cítil jako pěšec, který se snaží proplížit královskou gardou.

Ať už jste šachový guru, nebo jen občasný hráč, kdo si myslí, že en passant je nějaké francouzské jídlo, nebojte se! Vezměte svého myšlenkového koně, skočte na šachovnici a zjistěte, jestli máte na to být korunován jako šachový historik, nebo zda se vaše vědomosti rozplynou jako figurka, která se ocitla na špatném poli v nepravý čas. Dobré bavení!


  1. Která země ovládla prvních 41 šachových olympiád, když vyhrála 24 z nich? Vyberte správně tuto zemi z naší nabídky?

    a) Nizozemsko

    b) Spojené státy americké

    c) Sovětský svaz/Rusko

    d) Německo


  2. 23. olympiáda v Buenos Aires v roce 1978 přinesla třetí zlatou medaili pro jednu zemi. Která země, reprezentovaná týmem Portisch, Ribli, Sax a Adorján, zvítězila?

    a) Arménie
    b) Polsko
    c) Ukrajina
    d) Maďarsko
  3. Která země získala svou první zlatou medaili na Olympiádě v roce 2004 s týmem Ivanchuk, Ponomariov, Volokitin a Moisejenko?

    a) Švédsko

    b) Finsko

    c) Ukrajina

    d) Norsko


  4. Jaká malá země získala svou první olympijskou zlatou v roce 2006 s týmem Aronian, Akopian, Asrian a Lputian?

    a) Dánsko

    b) Estonsko

    c) Bulharsko

    d) Arménie


  5. Za kterou zemi hrál Alexander Aljechin ve čtyřech olympiádách ve 30. letech, když byl světovým šampionem?

    a) Francie

    b) Argentina

    c) Sovětský svaz

    d) Německo

  6. Který    sovětský šachový velikán  hrál na všech olympiádách od roku 1954 do 1964 ? 

    a) David Bronstein

    b) Paul Keres 

    c) Michail Botvinnik

    d) Viktor Korčnoj


  7. Anglie skončila na druhém místě za Sovětským svazem ve třech po sobě jdoucích olympiádách v 80. letech. Kdo byli hlavní hráči těchto anglických týmů?

    a) Hort, Smejkal, Ftáčnik, Jansa, Plachetka

    b) Vaganjan, Akopian, Lputian, Minasjan

    c) Van der Wiel, Sosonko, Van der Sterren, Piket

    d) Nunn, Short, Speelman, Chandler


  8. Na 29. olympiádě v Jugoslávii v roce 1990 získaly zlaté medaile na všech třech šachovnicích ženského turnaje tři sestry. Které to byly?

    a) Sestry Gaborovy

    b) Sestry Pointerovy

    c) Sestry Andrewsovy

    d) Sestry Polgárovy


  9. Argentina skončila v 50. letech třikrát po sobě na druhém místě za Sověty. Který polský šachový velmistr  hrál na první šachovnici za Argentinu?

    a) Miguel Najdorf

    b) Wolfgang Unzicker

    c) Svetozar Gligorić

    d) Bent Larsen

  10. Olympiáda v roce 2014 přilákala týmy z rekordních 172 zemí a neočekávaně ji vyhrála Čína. Která země  hostila tento šachový svátek?

    a) Itálie

    b) Finsko

    c) Norsko

    d) Švýcarsko


                                                                             Odpovědi: 


  1. Na prvních 41 šachových olympiádách jedna země naprosto dominovala, když vyhrála 24 z těchto 41 olympiád. O kterou zemi jde?

    Odpověď: Sovětský svaz/Rusko

    Ačkoliv na začátku dominovaly Spojené státy americké vítězstvím ve čtyřech z prvních sedmi olympiád, Sovětský svaz začal svou neuvěřitelnou sérii vítězství na své první olympiádě v roce 1952, a poté pokračoval ve vítězstvích v dvanácti po sobě jdoucích olympiádách!

    1. olympiáda v Buenos Aires v roce 1978 přinesla třetí zlatou medaili pro vítěznou zemi. O kterou zemi, mající tým sestávající z Portische, Ribliho, Saxe a Adorjána, šlo?

    Odpověď: Maďarsko

    Maďarský tým skončil s 37 body,s o jeden více bodů než tým Sovětského svazu sestávající ze Spasského, Petrosjana, Polugajevského, Gulka a o dva více bodů než tým USA s Kaválkem, Brownem, Leinem a Byrnem.

  2. Která země, s týmem Ivanchuka, Ponomariova, Volokitina a Moisejenka, vyhrála svou první olympiádu v roce 2004?

    Odpověď: Ukrajina

    Ukrajina také vyhrála v roce 2010. Žádná skandinávská země nevyhrála žádnou z prvních 41 olympiád.

  3. Která malá země vyhrála svou první olympiádu v roce 2006, s týmem Aroniana, Akopiana, Asriana a Lputiana?

    Odpověď: Arménie

    Arménie následně vyhrála dvě z následujících tří olympiád, v každém případě ji vedl Levon Aronian, rodák z Arménie, který v roce 2010 dosáhl jako šestý hráč v historii šachu hodnocení nad 2800.

  4. Alexander Aljechin hrál ve čtyřech olympiádách ve 30. letech, když byl světovým šampionem. Za kterou zemi hrál?

    Odpověď: Francie

    Aljechin se narodil v Rusku v roce 1892 a během první světové války sloužil v Červeném kříži ruské armády. Po válce (a ruské revoluci v roce 1917) opustil Rusko a stal se naturalizovaným francouzským občanem. Titul světového šampiona získal v roce 1927 v dlouhém zápase s kubánským velikánem José Raúlem Capablancou, titul ztratil v roce 1935 Maxi Euwemu (údajně hrál mnoho her pod vlivem alkoholu) a titul znovu získal v roce 1937.

    Zemřel v Portugalsku v roce 1946, přičemž stále držel titul světového šampiona.

  5. Další světový šampion po Aljechinovi hrál na každé olympiádě od roku 1954 do roku 1964 - šestkrát celkem. Kdo byl tento sovětský velikán?

    Odpověď: Michail Botvinnik

    Botvinnik ztratil svůj titul v roce 1963 svému krajanovi Tigranu Petrosjanovi a poté odmítl soutěžit v dalším cyklu o světový šampionát, rozhořčen tím, že mu FIDE (světová šachová federace) neudělila automatické právo na odvetu. Botvinnik již dvakrát dříve titul ztratil a následující rok ho znovu získal.

    Chybné odpovědi jsou tři z nejsilnějších hráčů, kteří nikdy nebyli světovými šampiony.

  6. Anglie si vedla dobře, když skončila na druhém místě za Sovětským svazem na třech po sobě jdoucích olympiádách v 80. letech. Kdo byli hlavní hráči těchto anglických týmů?

    Odpověď: Nunn, Short, Speelman, Chandler

    Tři chybné možnosti jsou hlavní hráči jiných týmů, které vyhrály medaile v éře 80. let. Tým vedený Hortem byl z Československa, tým vedený Van der Wielem byl z Nizozemska a tým vedený Vaganianem byl z Arménie.

  7. Na 29. olympiádě, konané v Jugoslávii v roce 1990, získaly zlaté medaile na všech třech šachovnicích ženského turnaje tři sestry. Kdo jsou tyto maďarské zázraky?

    Odpověď: Sestry Polgárovy

    Tři sestry jsou Susan (Zsuzsa) Polgarová, Judit Polgarová a Sofia Polgarová. Jejich otec, László Polgár, je vzdělával doma s důrazem na šach jako součást vzdělávacího experimentu. Všechny tři sestry dosáhly v mezinárodní soutěži mimořádných výsledků již v raném věku. Judit se dostala do seznamu 100 nejlepších hráčů ve věku 12 let.

  8. Argentina měla několik skvělých výkonů na olympiádách během 50. let, kdy třikrát po sobě skončila na druhém místě za Sověty. Kdo byl ten velký polský šachový velmistr, který hrál na první šachovnici za Argentinu?

    Odpověď: Miguel Najdorf

    Najdorf se narodil v Polsku v roce 1910 a před druhou světovou válkou hrál na čtyřech olympiádách za Polsko. Během 8. olympiády v Buenos Aires, když vypukla druhá světová válka v roce 1939, Najdorf, žid, se rozhodl zůstat v Argentině místo návratu do Polska. Mnoho dalších evropských hráčů také zůstalo v Argentíně, včetně všech pěti členů německého týmu.

    Ostatní možnosti jsou hráči, kteří byli prvními hráči za jiné země v 50. letech: Gligorić za Jugoslávii, Unzicker za Západní Německo a Larsen za Dánsko.

  9. Olympiáda 2014 měla týmy soutěžící z rekordních 172 zemí. Neočekávaně ji vyhrála Čína, čímž získala svou první zlatou medaili. Která země, domovská země tento event hostila?

    Odpověď: Norsko

    Událost se konala ve městě Tromsø, nejsevernějším městě na světě s populací přes 50 000 obyvatel. Místo konání bylo Mackhallen, které dříve hostilo nejsevernější pivovar na světě.



                                                                                    Hodnocení:

  • 0-3 správné odpovědi: Pěšák - Sice jste na šachovnici, ale zdá se, že jste zatím trochu ztraceni v šachových zákoutích historie. Nezoufejte, každý velký hráč začínal jako začátečník. Čas otevřít šachové knihy (nebo Google) a zdokonalit své vědomosti!

  • 4-6 správných odpovědí: Věž - Stojíte pevně na šachovnici s dobrým přehledem o hře. Máte slušnou znalost historie šachu, ale stále je co zlepšovat. Možná byste měli zintenzivnit svůj trénink. Více hry, více učení!

  • 7-9 správných odpovědí: Střelec - Pohybujete se diagonálně skrze historii šachu s lehkostí pravého znalce. Máte dobrý přehled o tom, co se odehrálo na šachovnicích celého světa. 

  • 10 správných odpovědí: Dáma/Král - Gratulujeme! V šachovém světě jste opravdovou královnou nebo králem. Vaše znalosti jsou široké a hluboké. Ovládáte šachovou historii stejně suverénně, jako královna ovládá šachovnici. Můžete být hrdí na svůj výkon, ale nezapomeňte, že v šachu i v historii je vždy co objevovat.



A tak jsme došli na konec naší šachové odysseje, plné zvratů, intrik a intelektuálních soubojů, které by mohly vyvolat závist i u Hercula Poirota. Doufáme, že tento historický šachový kvíz byl pro vás více vzrušujícím dobrodružstvím než útrapnou výpravou přes 64 políček nejistoty.

Pokud jste se ocitli na horním konci bodového spektra, gratulujeme! Jste pravděpodobněji šachová legenda ve vlastním právu, schopná dát mat králi i ve spánku. A pokud ne? Nezoufejte! Každý velký šachista začínal jako pěšák, snící o tom, že jednoho dne dosáhne druhé strany šachovnice a promění se v něco většího. Možná ve vtipného střelce, který se rád směje svým vlastním šachovým vtípkům.

Vezměte tedy tento kvíz jako výzvu k dalšímu studiu, k přemýšlení o strategiích a k pochopení hlubokých taktik, které dělají z šachu nejen hru, ale umění a vědu. A pamatujte, v šachu, stejně jako v životě, každý tah může vést k novému dobrodružství, každá hra je příležitostí k učení a každý pěšec může mít svůj den slávy.

Až budete příště sedět před šachovnicí, vzpomeňte si na tento kvíz a na všechny úžasné momenty, které šachová historie nabízí. Možná to dodá vašim tahům trochu extra jiskru. Nebo možná jen zjistíte, že se snažíte zahrát „en passant“ s pizzou. Což, upřímně řečeno, nezní jako úplně špatná strategie.

Děkujeme, že jste se zúčastnili naší šachové jízdy plné humoru a historie. Ať vaše další partie skončí šachovým vítězstvím nebo poučením, mějte na paměti, že každý pěšec může snít o tom, že se stane královnou. Nebo alespoň o tom, že jednou udělá dobrý šachový vtip.


12x 1724x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jiří Kadlec

V otázce č. 6 je správnou odpovědí i Paul Keres.

+2 /-0 | 18.03.2024 12:39

Matt
Aha, mal som pocit že Botvinik jednu olympiádu nehral, ale to bolo 1952 a Keres hral dokonca aj vtedy. A v otázke nebolo nič o majstrovi sveta.
+1 /-0 | 18.03.2024 13:16

wlk
Chybný je kvíz aj vyhodnotenie (Chybné odpovědi jsou tři...) Keres hral tie ročníky olympiád tiež a okrem tímových zlatých medailí mal aj viac individuálnych na šachovnici. A hral aj ďalšie. https://www.olimpbase.org/players/cq6agwkb.html
+0 /-0 | 19.03.2024 17:35

Dusan19
10/10 ale ak by neboli moznosti, tak urcite by to bolo menej. Ved kto by napr vedel zostavu Anglicka v 80 rokoch. Chcelo by to nieco narocnejsie ;)
+1 /-0 | 18.03.2024 19:46

wlk112

9/10,tohle šlo znatelně lépe,vč. jednoho tipu naslepo.

+0 /-0 | 18.03.2024 18:42

lykan

Některé z těch skvělých otázek (3, 4, 7) by správně vyřešil i nešachista, který o šachových olympiádách slyší poprvé.

+2 /-0 | 18.03.2024 11:27

Kamil Mihálik
Inak schválne som položil tieto 3 otázky kamarátom - nešachistom pri pive a nevedeli :) (1/9)
+0 /-1 | 18.03.2024 13:44

Kamil Mihálik
Nebol by som si s tým istý, či nešachista dal by tie otázky na 100%... :) Ale OK.... Len 7 bola z týchto ľahká...
+0 /-1 | 18.03.2024 12:16

Petr Koutný

jasně, připravím těžší....

+1 /-0 | 18.03.2024 11:33

Kamil Mihálik
Veľmi pekný kvíz chválim :) Tu som mal 10/10. Dalo sa to väčšinou pekne vylučovať. S Aljechinom nebol som si istý, ale napokon som sa rozhodol pre jeho novú krajinu... :)
+0 /-1 | 18.03.2024 08:14

capjar

9/10  

+1 /-0 | 18.03.2024 06:53