Komu se říkalo Černá Smrt

05.06.2022 06:00 | Zprávy

Říkalo se mu Černá smrt. Miloval černé obleky, byl dominantní postavou britského a světového šachu druhé poloviny 19. století. Jeho přezdívku mu přinesl jeho romantický styl hry, který se vyznačoval zničehožnic propukajícími útoky a ohňostroji kombinací..

Nemusí být příjemné mít přezdívku, která nese jméno obávané smrtelné nemoci, která děsila už jen svým jménem. Černá smrt je forma moru, která se projevuje náhle a končí bleskovou smrtí nemocného. A přeci i tady lidská fantazie spojila něco tak strašného s něčím, tak pěkným. Šachovou hrou a lidskou fantazií.

-

Blackburnovy šachové úspěchy

• druhý šachový mistr Velké Británie z roku 1869, když v tie-breaku druhého British Chess Association Challenge Cupu v Londýně porazil Cecila Valentina De Vere,
  • na šachovém superturnaji v Baden-Bademu roku 1870 skončil na čtvrtém místě za Adolfem Anderssenem, Wilhelmem Steinitzem Gustavem Neumannem,
  • druhé místo na turnaji v Londýně roku 1872 (turnaj vyhrál Wilhelm Steinitz),
  • druhé místo na turnaji ve Vídni roku 1873 (turnaj vyhrál Wilhelm Steinitz),
  • třetí místo na turnaji v Paříži roku 1878 za Zukertortem a Simonem Winawerem (celkem se zúčastnilo dvanáct hráčů),
  • vítězství na poměrně silně obsazeném turnaji ve Wiesbadenu roku 1880 společně s Bertholdem Englischem a Adolfem Schwarzem (celkem se zúčastnilo šestnáct hráčů),
  • roku 1887 zvítězil v zápase s Johanessem Zukertortem 5:1 (=7),
  • čtvrté místo na šachovém turnaji při Šestém americkém šachovém kongresu roku 1889 za Michailem Ivanovičem ČigorinemMaxem Weissem a Isidorem Gunsbergem (celkem se zúčastnilo dvacet hráčů),
  • druhé místo na turnaji v Londýně roku 1892 za Emanuelem Laskerem, ale před Jamesem MasonemIsidorem Gunsbergem a Henrym Edwardem Birdem,
  • roku 1914 dosáhl ve svých sedmdesáti dvou letech na mistrovství Velké Británie v šachu v Chesteru stejného výsledku jako Frederick Yates, ale prohrál s ním v tie-breaku.

-

Henry byl zajímavým i svojí životní povahou. Hodně mě pobavila tato příhoda, kteřá říka, že Lowenthal , který hrál vždy šachy ve společenských šatech a vyžadoval naprosté ticho při hře, byl šokován, když se Blackburne objevil v obyčejném oblečení, povídal si a vtipkoval při hře a osvěžoval se whisky (Blackburne však přiznal, že když byl ponořen do hry, nikdy si nevšiml , zda místo toho nepije vodu.) Jednou, když procházel kolem hrací plochy, vypil soupeřovu sklenici a řekl, když byl pokárán, jen "en passant'...

-

Jeho neochvějný temperament mu také vynesl přídomek „muž s železnými nervy“. Přesto se jeho temperament ani styl nehodily do světových zápasů, ve kterých se mu proti světovým hráčům dařilo jen zřídka. Měl další šachové nadání: problémový skladatel, byl také rychlým řešitelem, údajně schopným předstihnout velkého Sama Loyda. Blackburne si vydělával na živobytí hraním simultánek, za tímto účelem dvakrát ročně s několika přestávkami po dobu více než 50 let cestoval po Británii.

Čas nám měří všem stejně. Tímto článkem jsem chtěl připomenout člověka, kterému se říkalo " Černá Smrt" , ale života měl v sobě víc, než kdokoliv jiný.

Pamatuj, že jsi prach a v prach se obrátíš. Přesto můžeme žít tak, aby po nás tady zůstalo spoustu krásných věcí a vzpomínek. Tento článek měl být vzpomínkou na jednu velkou šachovou legendu a člověka, který byl jedním z nás.