Keresův memoriál vyhrál Kovalenko

12.01.2016 07:00 | Keresův memoriál 2016

Devět bodů přineslo Igoru Kovalenkovi první místo. Druhý David Howell i třetí Boris Gelfand uhráli o půl bodu méně. První nasazený Peter Svidler obsadil až sedmé místo.

Memoriál Paula Kerese, jedenáctikolový rapid turnaj s cenovým fondem 15 tisíc eur, přilákal do estonské metropole takřka 180 hráčů. Nechyběli ani Svidler, Kovalenko nebo Gelfand, kteří se chlubí ratingem přes 2700.

Zvítězil lotyšský velmistr Kovalenko, který sice senzačně prohrál ve třetím kole se Sveshnikovem, ale ve zbytku turnaje si již počínal suverénně. Ztratil pouze bod za dvě remízy a v celkovém součtu si s devíti body zajistil samostatné první místo. Druhou příčku vybojoval díky nejlepšímu pomocnému hodnocení David Howell, třetí skončil Boris Gelfand. Oba ztratili na vítězného Kovalenka půl bodu.

Peter Svidler obsadil až sedmé místo (zdroj: oficiální stránky)

Keres se narodil v roce 1916 a organizátoři nezapomněli sté výročí připomenout. Zvlášť, když Keres patří k nejznámnějším estonským sportovcům. Přestože nikdy nezískal titul mistra světa, patřil k nejsilnějším hráčům své doby, což prokázal i opakovanou účastí ve finále turnaje kandidátů. V rodné zemi zdobí jeho portrét bankovky i známky a v roce 2000 byl vyhlášen estonským sportovcem století.

Paul Keres (zdroj: Wikimedia Commons)