Čtenář si samozřejmě může o Garrym vyhledat hodně moc informací z různých zdrojů, proto tento článek pojmu jako svůj pohled na tohoto fenomenálního šachistu.
Kasparov nikdy nebyl můj idol. Jeho šachy mi přišly jako rozbouřené moře a mnohdy přímo smrští na otevřeném moři, kde zbydou jen trosky, většinou ze soupeřových korábů. Garry svůj šachový styl pasoval na symbiózu stylů Fischera, Aljechina a Tala. Američan byl hlavně přesný. Jeho krédo bylo přesnost, což mi u Garryho tolik nesedí, nicméně aktivní až nátlakový styl měli oba společný. Aljechinův neskutečný cit pro divoké, dynamické pozice měl Garry vynikající. Myslím, že zde „žák překonal učitele.“ Ale Aljechin byl hlubší šachista a jeho propočet variant, byl asi nejlepší, co kdy byl. A co kouzla od mága Tala? Nebo kejklíře? Jak chcete. I Garry dokázal bláznivě obětovat kupu materiálu a soupeře dovádět k šílenství.
Ke Kasparovovi jsem se dostal tak trochu oklikou. Můj styl je rozhodně bližší Karpovovi. Jeho partie jsem s radostí studoval a sledoval jsem se zájmem, s jakou lehkostí přehrával nejlepší hráče své doby. Nějak mi nešlo na rozum, jak takové monstrum mohlo někdy prohrát zápas. A ještě „tolikrát“ v řadě? Na vrcholu sil…Jak to ten Kasparov dokázal?
Kasparov byl prostě génius. Z prvního zápasu s Karpovem se velmi poučil a zapracoval na technice a vedení boje v klidných pozicích. Něco podobného musel absolvovat Aljechin, aby zabil nepřemožitelného Kubánce. Myslím si, že právě tento čin hrdinného Aljechina inspiroval Garriho k maximálnímu odporu a víře ve vítězství. Taková škola – tolik partií s mistrem světa Karpovem – Garrymu velmi pomohla. Po všech stránkách se zdokonalil, zpevnil nervovou soustavu a stal se tím, kým ho známe, či znali jsme – šachovým terminátorem.
Moskva 1985 (zdroj: Dailymail)
Kasparov byl známý tím, že do partie dával strašně moc energie. Hrál vždy s maximální koncentrací a energií. Dokázal vytvářet neuvěřitelné situace a jeho fantasie a šachový cit pro komplikované pozice bylo něco neskutečného. Viděl jsem několik videí, kde Garry analyzoval partie. Jedno video bylo s Vladimirem Kramnikem. Myslím si, že to už bylo po zápase v Londýně. Přišlo mi, jako by analyzoval mistr s učedníkem. Zatímco Garry metal jednu variantu za druhou, udivený Vladimír jenom zíral.
Je zajímavé, že Bobby Fischer měl s Garrym docela dost společného. Oba měli rádi aktivní (někdy až hazardní), nátlakový styl hry. Oba hráli Najdorfa , Královskou indickou a Grünfelda. Oba měli nejraději 1.e2-e4! Bobby se narodil v roku 1943, Garry o 20let později, v roku 1963. Těžko říci, kdo je nejsilnějším hráčem všech dob, nicméně já bych na první místo dal Bobbyho, na druhé Garryho. A oba poněkud brzy opustili šachový svět, Bobby ale až moc brzy…
Jedna věc mě velmi mrzí a to sice, že Garry nedostal
po prohraném zápase v Londýně, možnost znovu bojovat o mistra světa. Tady
šachový svět zcela selhal. Garry tedy odešel do šachového důchodu. Nemusíme
zase tolik litovat, protože se vrhnul na psaní a jeho knihy jsou vrcholem
šachové literatury.
autor: GM Robert Cvek
K partii Kasparov-Polugajevskij (46.přebor SSSR, Tbilisi 12/1978, B43): Ve variantě 14.Ve4 (místo 14.Ve1?, což zahrál Kasparov v partii) 14...Vd8 15.De2 c5 16.Sf4 Db6 17.Sf3 Sxe4 18.Jxe4 (lepší tahy zřejmě nejsou) by černý mohl pokračovat 18...Kf8 a pak by bílý neměl nic lepšího než 19.De3 (19...Jf6!) nebo 19.a4 (19...h5!) s totálně "rovnou" pozicí. Slabé je 19.Ve1? pro 19...h5 (cca -0.18; velmi dobré je i 19...h6). Pozice černého by byla i po nejlepších tazích bílého plně obranyschopná. Po tahu 14.Ve1 měl černý pokračovat důsledně a přijmout oběť figury tahem 14...gxh5. Garry by se pak ocitl na nelehkém rozcestí a je otázka, jak by se partie dále vyvíjela, pozice bílého je velmi obtížná a černý má jasnou převahu. Po 15.Dd4? f6 16.Dh4 0-0-0 17.Sf4 Sd6 stojí černý prostě skvěle. Garry by měl nelehký výběr mezi 15.Je4, 15.a4 a 15.Sg5, ve všech případech s jasnou převahou černého zvící -0.60. Celkově bych řekl, že Garry sice prokázal cit pro oběti materiálu za čas a iniciativu, hlavně to ale byl nátlak na psychiku soupeře a snaha přinutit ho k chybám, o to šlo především. Podobným stylem hrával mladý Tal i jiní hráči. Garry měl soupeře dobře "přečteného" a věděl, co na něj platí!
Zrovna čtu knihu, kasparov -jak život napodobuje šachy,kniha velice zajímavá,snažím se shromaždovat jen věci,zajímavé po šachové stránce mám kolem 20! knih. Říkám si,zda vždy Garri udělal dobře,co udělal,pokud by tenkrát tuším v roce 1984!, nehrál s korčným,nějaký soudruh mu to tenkrát zařídil,co jsme četl,hrál by asi karpov zase s korčným. Jako v letech 1978 1981. Mohl mu ,karpovovi,"vydláždovat" cestu a asi by se ke karpovovi schort ,asi nedostal,prý mu v zápase s garrim velmi pomáhal kaválek,ale na garriho nestačili,garri hrál úžasné partie a co toho viděl on a alechin,to bylo úžasné,nejlepší šachisté co byli!. Jistě i dále garri mohl hrát zrychlený šach-rapidy-bleskovky a jistě by byl hodně nahoře. Nehrozilo ztráta ela,pokud pomůže carlsenovi s anandem odhaduji 60 ku 40 pro nora a to na první pokus.
Jako obvykle komentáře podle mého gusta - aneb když zrovna nepíše marki, je tu bobby ..
Srovnávat neporovnatelné ... ale když se už tom autor jinak zajímavého článku zmiňuje, spíše bych subjektivně preferoval Garryho před Bobbym.