ELO - milované a proklínané zároveň

05.03.2022 05:00 | Zprávy

Elo je statistické ohodnocení výkonnosti hráče na základě výsledků jeho her podle systému. ELO - to je to číslo, o kterém každý šachista tvrdí že ho vůbec nezajímá ? A když ho probudíte ve tři ráno tak bezpečně ví kolik byla u něho nejvyšší hodnota ?!

Systém Elo byl zaveden nejdříve v šachu (v USA od roku 1959, celosvětově od roku 1970),lze ho však použít pro jakoukoli hru, v níž se střetávají dvojice hráčů nebo družstev. Může se také použít v jiných oblastech, například pro hodnocení obtížnosti otázek a schopností žáků při učení.

Elo se sice někdy píše velkými písmeny (ELO), není to však zkratka, nýbrž příjmení tvůrce, a tak je vhodnější psát velké jen první písmeno.

V šachu se rating zpravidla dělí na Elo národní (vydávané národními šachovými federacemi) a mezinárodní (vydávané FIDE). FIDE Elo se vydává vždy na začátku nového kalendářního měsíce. České národní Elo se vydává na začátku ledna, května a září.

Na Elo je třeba pohlížet jako na odhad relativní síly hráče. Např. pokud se spolu utkají 2 hráči s Elo 1200 a po nějaké době, kdy oba trénovali a u obou došlo k podobně velkému zlepšení, se utkají znovu, hodnocení Elo tento absolutní nárůst výkonnosti obou hráčů není schopen zachytit. Další omezení se týká regionální podmíněnosti – když je hodnocení založeno na hře mezi stále stejnými hráči (šachový oddíl, návštěvníci jednoho šachového serveru, …), ztrácí svou vypovídací hodnotu. Je velmi důležité, aby hráči navštěvovali různé soutěže, kde mohou hrát s mnoha různými soupeři. Pokud výkonnost hráče zůstává konstantní, jeho Elo má tendenci v čase klesat. Jev je způsoben tím, že schopnosti jeho soupeřů se v průměru časem zlepšují, čímž se zvyšuje šance, že jej porazí a jeho Elo tedy klesne, přestože si hráč může zachovávat svou výkonnost. U šachů jsou pak specifické některé další jevy – např. bílý je zvýhodněný oproti černému, ale systém Elo zvýhodnění začínajícího nebere v potaz.

Výše zmíněné i jiné nedokonalosti hodnocení Elo vedou různé (např. šachové) organizace k tomu, že systém Elo implementují v modifikované podobě (přidávají různé koeficienty, připočítávají konstanty apod.), které mají za cíl systém Elo zpřesňovat. Konkrétní používané způsoby výpočtu Elo se v různých organizacích více či méně liší, příslušné vzorce lze najít v závazných dokumentech dané organizace. Typicky se různě volí koeficienty rozvoje, Elo se počítá různě v závislosti na různých druzích turnajů, počtu odehraných partií, v různých hráčských kategoriích atd. Mnohé organizace dávají za výjimečné výkony extra bonusové body (jak hráči který vyhrál, protože jeho Elo bylo pravděpodobně podceněno, tak i hráči, který prohrál – neboť tím, že prohrál s hráčem, jehož Elo bylo menší než odpovídalo jeho schopnostem, mu jeho Elo pokleslo o nepřiměřeně mnoho bodů), při výpočtu očekávaného výsledku se dá zohlednit zvýhodnění bílého (to dělala např. PCA). Některé rozdíly jsou velice drobné, např. USCF nezaokrouhluje matematicky, ale směrem od starého Elo.


Filip Zadražil nám poslal tento email a nabídnul své videa k publikaci. Vlastně to byl motiv tohoto článku, kde jsem čerpal informace z wikipedie a použil od Filipa jeho dvě videa. Tyto videa najdete nejenom v tomto článku, ale i na youtube kanále Robert a Petr šachy.

Tady je tedy email od Filipa, Filipe díky!

Před rokem a půl jsem napsal bakalářskou práci o elo systému a jeho použití v šachovém prostředí. Od začátku jsem myslel na to, že bych závěry shrnul v nějakém článku, nakonec jsem se s časovým odstupem dokopal natočit o tom video.

Nakonec mi to z toho vyšla dvě videa, první je o zavedení elo systému, jeho vlastnostech a výpočtu, druhé o testech jeho spolehlivosti.

Pokud chcete, nabízím Vám je k volnému užití.

 - videa natočil Filip Zadražil 

 - text je převzat z wikipedie

 - čánek převzat z wikipedie - https://cs.wikipedia.org/wiki/Elo

15x 4860x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
J V
Ona Wikipedie má i přímo generátor citací u každé stránky https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Speciální:Citovat&page=Elo&id=20154580&wpFormIdentifier=titleform :)
+0 /-0 | 06.03.2022 05:07

Meno
Odkaz na wikipedii bohatě stačí.
+2 /-0 | 05.03.2022 20:43

Poutnik

Pane Koutný pořád to máte blbě. Wiki totiž ty příspěvky použila sama z jiných zdrojů, musíte tedy citovat nejen Wiki, ale také původní zdroj. Nemůžete vynechat uvedení původních autorů. Více v normě ČSN ISO 690.

Navíc původní článek je v cizím jazyce, pak je nutné uvést i jméno překladatele. 

+2 /-1 | 05.03.2022 19:46

Petr Koutný

Díky za komentáře, vše je jak má být a vše bude, tak jak je. 

+0 /-1 | 05.03.2022 17:00

J V
Základní pravidlo no. 1, když něco přebírám, VŽDY cituji. Jinak i z článku na Wikipedii byla vybraná jen jedna krátká část, kterou asi všichni znají... Možná bylo lepší požádat rovnou o krátký článek Filipa, co by vypíchnul nějaké zajímavosti sám atp. Případné nepřesnosti lze jinak samozřejmě opravit rovnou na té Wikipedii, což je neskonale lepší přístup, než jen demonstrovat svou inteligenci na internetových diskusích. :-) Jinak když už jsme nakousli přebírání článků, nadhodím problém překladů z chess24. Třeba https://www.nss.cz/rusti-sachiste-rikaji-putinovi,-aby-„zastavil-valku“ je brán asi jen z Google Translate. Když překládat, tak prosím pořádně, i na úkor délky...
+3 /-0 | 05.03.2022 16:28

Zelené jablko
Pane Koutný, vy jste bez tak řízek. Ať jsou videa, co jsem natočil jakákoli (někdo se v nich dozví něco nového, druhý všechno zná, třetímu přijdou zbytečná), mají za cíl vyvrátit některé věci, co si o elu někteří šachisté běžně myslí. Třeba i kvůli článkům mizerné kvality na Wikipedii. A vy to spojíte do jednoho článku. Prosím pěkně, ten článek jsem opravdu nepsal. Filip Zadražil.
+4 /-0 | 05.03.2022 15:19

Playboy

Naprosto nudná a zbytečná videa. 

+0 /-0 | 05.03.2022 10:28

Karel Vymahač
Teď už ano. Díky za doplnění.
+0 /-0 | 05.03.2022 10:10

Petr Koutný

Vše je o detailu, podle mě, vše jak má být. Zdravím do Liberce. 

+0 /-0 | 05.03.2022 10:07

Karel Vymahač
Zkopírovat článek z wikipedie bez uvedení zdroje by ti šlo Péťo. Plagiátoratství jak vyšité.
+1 /-0 | 05.03.2022 10:05

sarmatam
jinak elo se píše malými písmeny
+0 /-0 | 05.03.2022 09:22

sarmatam
taki jsem se hodně dozvěděl
+0 /-0 | 05.03.2022 09:21

chess64geek

videa si pustím později, doufám, že budou lepší.

+0 /-0 | 05.03.2022 08:21

chess64geek

vůbec ne. právě jsem chtěl napsat, jaká je vůbec podstata článku? Elo všichni známe, takže bych čekal nějaké zajímavosti třeba ze statistiky apod. doufám, že obsah tohoto článku není součástí bakalářské práce, protože to je katastrofa. Ani v jeden z uvedených měsíců nevychází české národní Elo (správně by se mělo říct listina osobních koeficientů - LOK). Stejně tak tvrzení, že se jedná o relativní veličinu je dost zavádějící - relativní je něco vztaženo k něčemu - třeba rychlost je relativní - známe Einsteinovy teze... Ale Elo jako takové je statistickou spojitou náhodnou veličinou modelující očekávanou výkonnost (tak se také počítá pro 1. Elo). Její hodnota je dána, není nijak relativní, ale je závislá na statistickém vzorku - tedy pro hráče, který se hodně zlepšil se bude výrazně odchylovat od správné hodnoty, protože nemáme dost dat. A takových chyb by se našlo více.

+5 /-1 | 05.03.2022 08:20

doživotní salát :-)

Pěkný článek.Dozvěděl jsem se řadu novinek o Elu.hats off

+2 /-0 | 05.03.2022 08:10