Dohráno České Budějovice a MSR mužů

10.07.2023 06:30 | Domácí zprávy

Dohrály se uzavřené turnaje v Českých Budějovicích a v Bratislavě a podíváme se, jak to dopadlo.

České Budějovice

Zde se hrály dokonce tři uzavřené turnaje. Dva velmistrovské a jeden mistrovský.

Bogdanov, Artyom2286KAZ0½0½½00½½*2,511,00

Na konečné pořadí se dívá velmi dobře, protože na prvních třech místech byli naši hráči! Vyhrál Tomáš Polák, který udělal 6,5 bodu. Tomáš v klíčové partii porazil Honzu Vykouka. Hrál velmi dobře a po zásluze vyhrál celý turnaj. Na druhé místo se nakonec dostal Tomáš Kraus, který začal remízami, ale dokázal udělat +2 a hrát na perfo přes 2520. A třetí skončil Honza Vykouk, který měl turnaj velmi dobře rozehraný, ale rozhodla klíčová partie s vítězem, kde chybělo i tak trochu štěstí.

FMChan, Kim Yew2326MAS00½000½½0*1,56,25

Zde dominoval veterán, velmistr Petr Hába! Petr začal nic moc, když měl ze dvou partií půl bodu, ale pak udělal neskutečných 6,5 bodu ze 7 partií (!!) Neuvěřitelný výkon. Skvěle zahrál Štepán Hrbek, který hrál na perfo 2506 a uhrál si normu mezinárodního mistra. Navíc Štěpán získal do ela 45,6 bodů (!) Méně se dařilo Ondřeji Švandovi, ale měl dobrý závěr a myslím si, že podobné turnaje jsou pro šachový růst to nejlepší (= hrát se silnými hráči).

Dudek, VojtechCZE000½½00½0*1,56,25

Vyhrál zkušený velmistr Mirzoev, který měl velký náskok a závěr dopůlil. Závěr (dvě prohry) neměl dobrý Baya, ale přesto uhrál velmi dobrých 5 bodů a získal do ela 15,6 bodů. Jde vidět, že to nemusí "tak dlouho trvat" a Baya si svoji první normu uhraje (je ročník 2010!). Jinak skvělá zkušenost.

Na čtvrtém místě skončil zkušený mezinárodní mistr Michal Konopka, který prohrál jedinou partii právě s Bayou. Na pátém místě skončil mezinárodní mistr Marek Matyáš, který také prohrál jen jednu partie. Na šestém a sedmém místě skončili mladíci Jakub Stinka a Petr Souček, pro které to byla určitě velmi dobrá šachová škola.

Mistrovství Slovenska mužů v šachu

Včera skončilo také velmi prestižní mistrovství Slovenska mužů v šachu a z tabulky jde dobře vidět jak a komu se dařilo a komu ne:

10FMJablonický, Martin2400SVK0½½½0½½00*2,5012,25

Nakonec vyhrál Viktor Gažík, který zabral hlavně v 5. až 7. kole, kde vyhrál všechny tři partie. V posledním kole od remizoval Jerguše a je z toho zlato. Na druhé místo se "propracoval" Juraj Druska. Juraj vyhrál šesté a sedmí kolo.

Na třetím místě skončil Lukáš Sebastian Kostolanský, který turnaj dlouho vedl. Ale mu se právě šesté a sedmé kolo nepovedlo, když udělal "malou rošádu". Nicméně Lukáš vyhrál poslední partii a tím skončil na velmi dobrém třetím místě, hrál na perfo 2552 a uhrál si normu IM. Navíc je teprve ročník 2006.

Normu IM si uhrál i Richard Turčan, který hrál velmi dobře a udělal perfo 2517. Škoda poslední partie, kde Richard prohrál s Milanem Pacherem.

Moc se nedařilo Jergušovi Pecháčovi, kterého asi dost zabrzdila nečekaná prohra s LS Kostolanským ve 4. kole. Jerguš pak udělal jen plus jedna. Štefan Mazúr hrál zajímavé, vynalézavé šachy a hlavně překvapil (alespoň mne) hodně originálními nápady v zahájení. Milan Pacher byl největším bojovníkem v turnaji, když měl jen jednu remízu (!)

Katastrofální start měl Samir Sahidi, ale dokázal ještě dvě partie vyhrát a "odlepit" se od posledního místa. Turnaj také nesedl Filipu Haringovi, který jinak v poslední době hraje velmi dobře. Poslední nakonec skončil Martin Jablonický, ale konkurence byla pro tentokrát příliš silná.