Čerství velmistři míří do Challengers

26.04.2022 09:39 | Zprávy

Po roční pauze se opět na scénu vrací uzavřený turnaj Challengers, jehož vítěz obdrží nejenom trofej a peněžní ocenění, ale i právo účasti v prestižním Masters pro následující rok.

Do bojů o zmíněné cennosti se vedle již avizované osmičky hráčů zapojí úřadující nizozemský mistr Max Warmerdam a americký juniorský šampion Hans Niemann.

Nizozemí se může pyšnit bohatou šachovou historií, a tak stát se jejím mistrem je velice prestižní záležitost. Tradice šampionátů Nizozemska byla zahájena v roce 1906, ale neoficiální turnaje o mistra spadají až do sedmdesátých let 19. století. Řadu zvučných jmen jako jsou mistr světa Max Euwe, Jan Timman, Ivan Sokolov, Loek Van Wely nebo současná hvězda Anish Giri doplnil loni na přelomu listopadu a prosince Max Warmerdam. „Před rokem jsem si to ani nedovedl představit. Vždyť jsem byl stále jen mezinárodní mistr,“ nechal se slyšet úřadující šampion pro Fide.com.

Kvality rodáka z Tegelenu už téměř o rok dříve ocenil pozváním do svého sekundantského týmu pro turnaj kandidátů Anish Giri. V roli sekundanta se Max Warmerdam významně podepsal i pod úspěch domácího Jordena Van Foreesta, kterému se podařilo vyhrát 83. ročník Tatasteel Chess Masters. Aktuální formu ukázal Warmerdam na nedávno skončeném Kvika Reykjavik Open, kde obsadil druhé místo za celkovým vítězem indickým mladíčkem Praggnanandhou.

Rok 2021 byl rokem splněné velmistrovské normy i pro amerického mladíka Hanse Moke Niemanna. Titul mu byl udělen v lednu, v červenci již rodák z Kalifornie vyhrává World Open ve Filadelfii. Ještě týž měsíc získává titul juniorského mistra Spojených států, čím si vybojoval i právo účasti na následujícím šampionátu Spojených států. Na začátku letošního roku se Niemann, známý i jako šachový livestreamer, vyhoupl na 6. místo světového žebříčku juniorů. Dařilo se mu i šachově, když obsadil 2. místo v Vergani Cup v Itálii.