Tento mladý a přece jenom méně známý velmistr postoupil do turnaje kandidátů po spanilé jízdě na Světovém Poháru. Až ve finále ho zabrzdil Vladimír Kramnik. Andreikin postupně vyřadil takové hráče jako: Drejeva, Karjakina, Svidlera a Tomashevského.
Na pořádném super turnaji má Andreikin možnost si zahrát až
v červnu 2013. Dostává prestižní vstupenku na Talův memoriál. A své
příznivce rozhodně nezklamal! Dělí třetí a čtvrté místo s Mamedyarovem, za
Gelfandem a Carlsenem, ale před
Caruanou, Nakamurou, Karjakinem, Morozevičem, Anandem a Kramnikem.
Přičemž posledního Kramnika předstihnul o celé dva body. Na druhém super
turnaji v Dortmundu se mu už tolik nedaří a končí na pátém až osmém místě.
Turnaj kandidátů je jedinečná šance pro tohoto mladého
velmistra. Oproti ostatním účastníkům může jenom získat. Má daleko nejmenší
zkušenosti z tak prestižních turnajů, je outsider, což ale může být
výhodou. Věřím, že Andreikin denně mnoho hodin dře nad šachovnicí, připravuje
se dlouhé hodiny se sekundanty, protože když se mu zadaří, dveře k super
turnajům budou otevřeny.
Silné stránky Andreikina:
Dokáže
hrát dost nátlakové šachy s ostrým kombinačním viděním. Některé jeho
taktické údery zasluhují přímo potlesk. Pojďme se podívat na dvě ukázky jeho
kombinačního talentu, mimochodem všimněte si, že Andreikin není zrovna
teoretický „našlapanec“:
Asi nejlépe vykreslují silné stránky mladého Rusa souboje s daleko
slavnějším krajanem, Vladimírem Kramnikem. Je zajímavé, že s tímto titánem
šachu má Andreikin kladné skóre. Již v zahájení dokázal Kramnikovi
předložit problémy - neotřelá zahájení. Pak dokáže hrát velmi jemně strategicky
(a být takticky v pohotovosti) a nemá problémy vyhrát dlouhé koncovky.
Pojďme se na jeho tři výhry nad Kramnikem podívat:
Slabé stránky Andreikina:
Určitě jeho největší slabina je nedostatečná praxe se silnějšími soupeři. Myslím si, že jeho elo rating by byl větší, kdyby měl možnost hrát super turnaje. A pak paradoxně se jeho silné stránky stávají (tu a tam) slabými - občas mu nevyjde zahájení, občas se přepočítá, občas neustojí dlouhodobé manévrování. Připadá mi, že Andreikin ještě není dostatečně „zocelen“ v tvrdých soubojích světové špičky. Pojďme se ne jeho dvě „typické“ prohry podívat:
Jak už jsem psal úvodem, určitě je to pro mladého Rusa jedinečná
příležitost. Jsem velmi zvědav, jak si povede s těmi nejsilnějšími
šachisty na světě, ustojí to psychicky? Uvidíme. Ale jak jsme viděli z partií,
nejenom Kramnik by si měl na mladého a ambiciózního Rusa
dávat velký pozor!
Taky si myslím - že Magnuse porazí až čas. Ale tipuju, že to bude ještě více než deset let. Historie ukazuje, že takto výjimeční hráči se logicky objevují s delšími časovými odstupy. Od Kasparova na vrcholu po dnešního Magnuse uplynulo dokonce dobrých dvacet let. Nový mistr světa tak dnes zřejmě chodí ještě do mateřské školky :-). Kdo ví, kde ta mateřská školka ale je? Někde v Jerevanu? V Moskvě? Nebo na předměstí Šanghaje? ... to nikdo neví. Ale bohužel ví se, že ta školka není nikde v České republice...:-(.
když nic jiného, tak Carslena jistě porazí čas. Tak jako všechny před ním.
re JanV: jo,jo - známe spojení: sex, drogy a šachy
Magnusova nadvláda není tak neotřesitelná, jak by mohlo vypadat. Docela v pohodě ho může porazit jeden člověk, a ten se jmenuje Magnus Carlsen. Stačí, aby uvěřil tomu, že je neporazitelný a trochu to podcenil. Nebo aby se úplně obyčejně zamiloval... A bude to. :-)
re Playboy 18:54: tak jsem se tedy trochu zamyslel, ale nic jsem na svém názoru, že jedna třetina hráčů kvalifikovaných (těch co si to mohou uhrát) na základě světového poháru je - v kontextu ostatních nominačních kriterií - hodně.
Případné diskuze o spravedlnosti či oprávněnosti účasti kandidátů jsou jaksi... bezvýznamné. A to píšu s vědomím toho, že jsem si tady sám před dvěma dny posteskl, že nehrají Nakamura a Caruana. Bezvýznamné je to proto, že Magnus stejně kohokoliv ze současných kandidátů porazí, a to zcela přesvědčivě. Tohle je právě největší mínus onoho turnaje kandidátů - jsou tam špičkoví hráči, a přesto jsou druhá liga, oproti mistru světa, se kterým chtějí se o jeho prvenství utkat. Že jeden z těch osmi je Vishy, který je za zenitem, a před pár měsíci dostal právě od Magnuse nakládačku, to jen příznačně dokazuje, že tento kandidátský turnaj se hraje v obsazení, z něhož se nemůže objevit důstojný protivník Magnusovi.
Ale co, že nejvíce remízoval, minulost.
Dotáhněme k dokonalosti samé!
Dopadne to příště tak, že ze serie postoupí, kdo nejvíce partií prohrál. Jak se tady často píše k pomocnému hodnocení počtu proher!
Může se úplně v klidu stát, že ani vítěz Světového poháru nevyhraju buď žádnou nebo pouze jednu parti ve vážném tempu a co potom? Vyškrtneme snad i vítěze ze SP nebo si případně dosadíme kdo se nám bude líbit? Občas by trochu přemýšlení neuškodilo, vážení kritici kandidátské kvalifikace! ...
Opravdu výborný článek, děkuji za něj.
Jednu připomínku k Andreikinovu výkonu na Světovém poháru bych ale měl: do finále se dostal díky své hře v rapid partiích. Vážnou partii v celém poháru vyhrál snad jenom jednu jedinou, zbytek odremízoval. To je zcela legální strategie vzhledem k formátu SP, ale velký dojem to na mě nedělá.
Raději bych do budoucna viděl tři postupující ze série GP nebo na ELO a jenom vítěze ze Světového poháru. (Čili souhlas s názorem diskutéra "strelec" v nedávné diskuzi o kvalifikačních kritériích pro turnaj kandidátů).
ZMB: ...já snad začnu hrát na stará kolena zase šachy...:-).
Mohl byste udělat, milý ZMB, maličkost. Hrát šachy, až dojde štafeta na článek o Ánandovi. Pokud byste si přeci jen myslel, že čtenářům jste zůstal bez příspěvku něco neodpustitelného dlužen, možná by stačila formulace: "viz mé předešlé notoricky známé názory a tečka, čtenářům dojde.
Tyhle články jsou opravdu hýčkáním čtenářů nss! Myslím tím tato představování šachistů z pera Roberta Cveka, teď z poslední doby - Jobava, včera Kramnik, dnes Andreikin,... a dokonce to trochu vypadá, že takto nám budou představeni všichni účastníci kandidátského turnaje? Potom klobouk dolů... tohle je hodně inspirativní čtení. Ještě dva tři takové články od Roberta, a já snad začnu hrát na stará kolena zase šachy...:-).
Díky, NSS si své čtenáře opravdu hýčká. :-)
Myslím, že Andreikin je obrovskou vzpruhou a motivací do dalšího úsilí pro další mladé dravce, kteří si jistě říkají - když on, proč ne já? V čem je lepší než třeba Vitjugov? A v čem je lepší než třeba náš David Navara? Zas o tak moc ne. Pochopitelně, ne každý dokáže porážet (ne porazit) Kramnika. K tomu je asi zapotřebí onoho "něco navíc". Ale chce to jen chytit šanci za pačesy. Myslím, že i Dimovi po tomhle turnaji kandidátů ohromně stoupne sebevědomí a naskočí do rozjetého vlaku, kde už se můžou stát velké věci. Je jen dobře, že do absolutní špičky se dostává svěží vítr v podobě neokoukaných tváří. Budu mu fandit, věřím, že pár skalpů udělá i v této hrozivé konkurenci.