Závěrečná zpráva z MEU mládeže

29.08.2015 13:23 | Mistrovství EU mládeže 2015

Ve čtvrtek 27. srpna 2015 vyvrcholily v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou boje o vítězství na Mistrovství Evropské unie mládeže do 8, 10, 12 a 14 let.

Závěrečná kola byla plná tvrdých soubojů a dramatických momentů. V kategorii H8 zvítězil CM Rajat Makkar (FRA), druhé místo obsadil Alexandre Druaux (FRA) a bronz patří domácímu Marku Fizerovi (CZE). V kategorii dívek D8 zvítězila Petya Karaivanova (BUL) před Luciou Kapičákovou (SVK), třetí skončila Ioana-Bianca Chicarosie (ROU).

Titul Mistra EU v kategorii H10 získal Tomas Povilaitis (LTU), stříbro vybojoval Lachezar Kolev (BUL) a třetí místo obsadil Einars Lahs (LAT). Do Francie míří zlatá medaile z kategorie D10, zvítězila Sofia Bellahcene (FRA). Druhá se umístila Raisa-Georgiana Vulpe  (ROU) a třetí místo vybojovala Admira Aida Kecskemeti (IRL).

V kategorii H12 zvítězil Augustas Gucaga (LTU), druhé místo vybojoval Bogdan-Emanuel David (ROU) a třetí místo obsadil Georg Aleksander Pedoson (EST). Mistryní EU v kategorii dívek do 12 let se stala WFM Nurgyul Salimova (BUL), která sehrála skvělý turnaj a byla nejlepší i mezi chlapci! Druhé místo obsadila Daria Vanduyfhuys (BEL) a bronz si odváží Liwia Jarocka (POL).

Mezi 14 letými chlapci byl nejlepší Thomas Ariza (FRA), druhé místo obsadil Aras Jonas Lazaravicius (LTU) a bronzovou medaili vybojoval Zarko Vuckovic (GER). V kategorii dívek do 14 let předvedla výborný výkon WFM Viktoria Radeva (BUL), která stejně jako její kamarádka v kategorii do 12 let zvítězila i v celkovém pořadí! Stříbrnou medaili získala Marika Kostecka (POL) a bronzovou medaili si odváží Dominika Ferková (SVK).

První tři z každé kategorie získali pohár a diplom. Medaili s pořadím získal každý účastník Mistrovství EU. Všichni mistři EU v jednotlivých kategoriích si z Koutů nad Desnou odvezli notebook! I na dalších pět hráčů a hráček v každé kategorii čekaly hodnotné ceny (mj. šachové digitální hodiny). Každý hráč také získal dres s logem Mistrovství EU.

Mistrovství EU mládeže 2015 uspořádal z pověření Evropské šachové unie Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Šachovým svazem ČR. Chlapci a děvčata hráli v každé věkové kategorii společný turnaj a následně byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Turnaje se zúčastnilo 99 hráčů a hráček ze 14 šachových federací. Všechny partie byly přenášeny on-line. Potěšením pro mládež bylo každodenní vyhlašování nejlepších partií kola. Ocenění za partie v závěrečných třech kolech mistrovství získali: Jakob Klonov (GER), Jan Rousek (CZE), David-Cristian Nicoara (ROU), Marika Kostecka (POL), Rajat Makkar (FRA), Deniss Andrijashkin (EST), Victor Motiu (ROU), Grigorijs Morozli (LAT), Dominika   Ferková (SVK), Lucia Kapičáková, Hannes Hetzner (GER), Nurgyul Salimova (BUL) a Aras Jonas Lazaravicius (LTU).

Pro účastníky turnajů a jejich doprovody pořadatelé připravili šachový i nešachový doprovodný program: návštěvu ruční papírny Velké Losiny, simultánku s IM Piskem, bleskový turnaj. Účastníci turnaje měli v hotelu k dispozici řadu možností k aktivnímu odpočinku – bazén, wellnes, saunu, bowling, stolní tenis, kulečník, atd.   Na webu pořadatele najdete bohatou fotogalerii z průběhu mistrovství i z doprovodného programu. Fotogalerie je stále doplňována o další zajímavé fotky.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům a trenérům za spolupráci, rozhodčím za řízení turnajů a všem spolupracovníkům za jejich práci. Velké díky patří i hotelu za výborné služby a vstřícnost. Chtěl bych také poděkovat kolegům ze Slovenského šachového svazu za jejich pomoc při zajištění akce. Děkuji též všem, kteří nás morálně podporovali při organizaci letošního Mistrovství EU a také nás podporují v pořádání příštího ročníku!