Zamyšlení nad tím, kam kráčí česká šachová mládež

30.10.2023 06:00 | Domácí zprávy

Není těžké si přiznat, že šachový vlak nám ujíždí a nezpomaluje. Je těžší si říct, co udělat proto, aby jsme znovu nasedli do vlaku, ve kterém jezdili takové šachové legendy jako pánové Hort, Jansa, Hráček, Babula, Navara a další.

 Ozývají se argumenty, že jsme malý národ a na to jak malým národem jsme, máme ještě hodně talentů. Vlastně nejde přehlídnout názory, které říkají, že dobře pracujeme s mládeží a že nám vyrůstají nové silné šachové generace. Už se to moc neozývá, ale bylo moderní říkat, že vychováme mistra světa, ale...

Přesto trochu statistiky neuškodí...

Poslední titul velmistra získal Van a je tomu už pět let. Za posledních dvacet let jsme mohli slavit titul velmistra u 21 českých hráčů a statisticky bychom řekli, že to není špatné, protože to je jeden titul průměrně za jeden rok. 

Thai Dai Van Nguyen12. prosince 20012018Česko Česko
Pavel Šimáček28. dubna 19792018Česko Česko
Vojtěch Plát19942017Česko Česko
Vítězslav Rašík19732017Česko Česko
Štěpán Žilka11. listopadu 19882014Česko Česko
Jan Bernášek31. května 19862013Česko Česko
Petr Neuman11. března 19782013Česko Česko
Jan Krejčí27. září 19922011Česko Česko
Martin Petr23. srpna 19882011Česko Česko
Vladimír Talla3. července 19732009Česko Česko
Alexey Kislinsky10. června 19842008Ukrajina UkrajinaČesko Česko
Vigen Mirumian29. září 19772008Arménie ArménieČesko Česko
Peter Michalík15. září 19902008Slovensko SlovenskoČesko Česko
Robert Cvek6. ledna 19792007Česko Česko
Petr Velička26. února 19672007Československo ČeskoslovenskoČesko Česko
Viktor Láznička9. ledna 19882006Česko Česko
Radek Kalod8. srpna 19782005Česko Česko
Miloš Jirovský17. března 19742003Česko Česko
Leonid Voloshin10. května 19642003Sovětský svaz Sovětský svazRusko RuskoČesko Česko,
David Navara27. března 19852002Česko Česko
Tomáš Polák24. dubna 19742000Česko Česko

Ale, je velmistr a je velmistr. Za posledních dvacet let z dvaceti jedna velmistrů máme jen tři reprezentanty, kteří dnes reprezentují naší zemi. 

Když se podíváme na tento seznam jmen, pak...

Tomáš Polák už spíš víc trénuje, než hraje a už určitě nemá reprezentační ambice. David Navara je bezpochyby česká šachová legenda a je těžké si jej představit mimo českou reprezentaci. Ale Voloshin, Jírovský, Kalod, Láznička, Velička, Cvek, Mirumian, Kislinský, Talla, Petr, Krejčí, Bernášek, Rašík, Šimáček ..to jsou jména velmistrů, kteří jestli ještě hrají aktivně šachy, pak jistě už né na reprezentační úrovni. Vojta Plát a Peter Michalík jsou zase na černé listině šachového svazu a jak jsme se dozvěděli v komentářích, nejsou vhodní pro reprezentaci a z celého tohoto seznamu nám zbývají jenom tři jména. 

Reprezentace byla vždy velkou motivací pro mládež

Kdo by nechtěl reprezentovat naší zemi na šachové olympiádě? Kdo by nechtěl psát historii českého šachu na mezinárodních akcích? Tady někde by mohla ležet jedna z nejvyšších motivacích pro českou mládež, proč mají na sobě pracovat. Být reprezentantem, by měl být vrchol kariéry každého špičkového českého šachisty. 

Možná tady jde udělat první krok. Reprezentace by mohla fungovat víc transparentněji. Říct předem, jaké jsou podmínky proto být reprezentantem. Například, vítěz MČR. Dva nejlepší co do ratingu. Jedna divoká karta....?  

Samozřejmě otázka financí, by mohla být veřejná. Když řekneme, kolik si zaslouží reprezentanti za účast na mistrovství Evropy, nebo šachové Olympiádě může být motivace pro ostatní na sobě pracovat a snít o tom, že i oni jednou budou ti, kteří ponesou český prapor dál. Je to mnohem lepší, než to tajit, protože se to stejně neutají a v době internetu, se to rozkřine dřív, než se podpíšou repre smlouvy. 

Tím jsem chtěl říct, že u motivace to začíná. 

Trenéři? 

Obdivuji každého, kdo ve vlastním čase trénuje děti. Přesto nechápu svět, kde netrénují ty nejlepší, ti nejlepší trenéři. Je smutné že žijeme v době, kde se lidé píšou na bílé listiny a na černé listiny. Při tom všem psaní se zapomíná na to, že našim společným cílem není nic jiného, než vychovat další generaci skvělých šachistů. A aby vyrostli skvělí šachisté, je důležité mít k dispozici ty nejlepší trenéry. Dobré trenéry je potřeba dobře zaplatit a hlavně oni musí být ti,kdo jsou odpovědní za výsledky svých svěřenců. Nemáš výsledky? Pak končíš! Máš výsledky, pak pokračuješ dál! 

Jenomže jak to dnes funguje? Nemáš výsledky - pokračuješ.... 

Kdo je vlastně u nás dnes nejlepším trenérem? Kdo má největší respekt? Kdo má úspěchy? Nechybí nám dnes tady někdo, jako pan Hora, nebo pan Gonsior? Prostě osobnosti, kteří uměli opravdu vychovat hráče? 

Zkušenosti

Jestli si přiznáme, že šlapeme vodu a že plavat umí v jiných zemí. Proč naší mládež neposíláme častěji na mezinárodní turnaje? Když se podíváte, kolik indických, amerických, čínských hráčů jezdí po Evropě a kolik našich mladých hráčů jezdí po Evropě, pak musí být jasné, že tady je velký prostor pro zlepšení. Je to o zkušenostech. Je to o pochopení, v čem jsou ti druzí lepší a proč jsou lepší a proč mají lepší výsledky!

Cíle máme všichni stejný

Máme rádi šachy a všichni si přejeme, abychom zažili znovu tu dobu, kdy pánové jako Hort, Jansa, Plachetka, Ftáčník, Štohl, Babula, Hráček, Hort, Navara a další jezdili po světových turnajích a my jim fandili a radovali se z každého úspěchu. 

Stačí chtít si přiznat, že vlak nám ujíždí. Stačí chtít si přiznat, že je potřeba změnit spoustu věcí, dokud je ještě čas. Nehledejme výmluvy, proč jsou ostatní lepší, než jsme my. Hledejme cesty, jak být lepší, než jsou dnes ti druzí. 

A třeba vás napadne v diskuzi něco dalšího. Třeba se nad tím někdo zamyslí a něco se změní. A taky se možná nic nezmění a budeme dál snít o tom, jak vychováme mistra světa. Ale i snaha něco změnit je mnohem víc, než mlčet a tvářit se, že vše je naprosto v pořádku. Pravdou je, že stačí chtít a může být líp. 

Petr mně požádal, abych k tomu něco napsal. Fandím našim mladým a přeji jim jen to nejlepší. Pokud tedy někdo takový toto bude číst, nebo jeho trenér, pak mám pro vás pár slov. Spoléhejte se jen na sebe. Jste to vy, kdo jde. Vůbec se nespoléhejte na věci okolo, na celý ten systém, který tady je. Myslím tedy už silnější hráče, co by třeba chtěli jednou "ochutnat" profesionální šach. Je to jen a pouze na vás, s kým budete trénovat, jak budete trénovat, co budete trénovat a také jak a kým se necháte ovlivňovat. A také jak dlouho budete trénovat. Je to jen na vás, zda dáte denně šachu 5-6 hodin nebo 1 hodinu. V dnešní době jsou obrovské možnosti. Pokud opravdu někdo chce, cestu si najde a věřím, že ta cesta, je mimo systém, který zde je. Buďte k sobě tvrdí, poctiví, makejte, buďte samostatní a věřte hlavně sami sobě. Držím palce. RC

17x 4360x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (17) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

paulz

"Teď by jistě kvalifikovaný trenér tohle nedovolil. Dítě prohraje, dostane šok jen ať pěkně hraje se sobě podobnýma, tak je to správné, tak to musí být".

 

  Paulz(i), ukaž mi jediného takového "kvalifikovaného" trenérského analfabeta. Pohovořil bych si s ním. Asi dělal online covid školení při kterém hrál hry. Nebo si to šel odsedět kvůli bumážce a říká, že to školili blbci a dělá si po svém.   

  Tvůj jiný příspěvek 12:42 je z většiny dle obvyklé skutečnosti, ale u příspěvku 13:04 jsou tyto věty možné jen u dospělých, kteří si na trenéry jen hrajíwink a věřím, že to jsou výjimky.

+1 /-0 | 30.10.2023 21:52

paulz

To Pavel Ch. tak ono je otázka kolik je skutečných trenérů. Pokud jedinou snahou trenéra je aby děti hráli co nejvíc žákovských turnajů kde budou vozit umístění a medaile a nemá snahu aby ti nejlepší aspoň občas hráli nějaký turnaj dospělých a taky za družstva dospělých tak nazvat takového člověka trenérem je hodně přehnané. Jedno nechápu, oddíly pořádají turnaje dospělých a dětí z domácího oddílu nebo blízkého okolí pár a většinou pořád ti samí a to jsou často jediní co u šachu skutečně zůstanou. Skutečný trenér přece musí vědět, že takový turnaj dá mnohem víc než hrát se vší úctou spoustu slabých turnajů mládeže. Což je začatek konce spousty/absolutní většina/ mladých šachistů, dohrajou žákovské turnaje , zjistí že šachy ale vůbec neumí hrát a jdou radši pařit hry v tom lepším případě.

Samořejmě další za co trenéři nemohou je to, že docela dost lídí posílá děti do šachů, protože žádný levnější sport není.

+0 /-0 | 31.10.2023 10:21

HumphreyvanWeiden

Myslím, že těch špatných trenérů je málo. U nás v oddíle necháváme děti hrát soutěže družstev hned jak se registrují u Svazu, tj. v okamžiku, kdy víme, že mají chuť se věnovat šachu vážně. Hrají i soutěže dospělých a hlavně vážné partie v soutěži družstev. A ostatní kluby u nás, tj. v Olomouckém kraji to mají podobně. Pokud by se našel někde trenér, který by se jenom honil za výsledky v mládežnických soutěžích, tak to bude absolutní výjimka.

+0 /-1 | 31.10.2023 21:24

Pavel Ch

Tak jsem to myslel Humphre. Určitě náš Ústecký kraj nepatří k nejúspěšnějším. Přesto když v neděli procházím na webu výsledky, objevují se mladí ze všech klubů kraje v soutěžích dospělých. Když jsem vozil výpravy (především mládežnické) z klubu pak z kraje, do Pardubic, za sebou 22 let, vždy jsem jednal, aby hrála mládež co nejvyšší turnaj, třeba i tam, kde potřebovali výjimku.  

 

Ikdyž jsou, paulzi, Tvé mnohé příspěvky smysluplné, zajímalo by mě z jakých končin si zrovna tento čerpal. Trochu mám obavu, spíše z jakých putik. Trochu jsem alergický na "otřepané fráze", kteří mnozí pouští bezmyšlenkovitě do éteru, protože je to pravda, neb to říkal už jeho praděd. Ale bohužel mají i posluchače, který to bez ověření faktů pouští dál.

 

  Takže si myslím, že zrovna v tomto náš šach problém nemá.

+0 /-0 | 31.10.2023 22:04

paulz

Jinak byl zrušen konkurz na otevřený přebor Česka mužů a žen 2024. A je nový s tím, že přebory budou uzavřené, což teda nadějné mládeži na cestě k výšinám fakt pomůže. Ještě vzpomínám na tyhle turnaje v Ostravě kde bylo výborné obsazení ze všech věkových kategorií.. Bohužel v Ostravě buď to už nechtějí nebo to nechce svaz, nevím. A přímo aby něco uspořádal svaz, když jsem se koukal na mistrovství v bleskové hře pro tento rok tak ještě před pár dny nebyly propozice, takže chápu nějaké otevřené mistrovství aby uspořádal náš svaz je docela humorná představa. A koneckonců předseda si zahraje i v uzavřeném a navíc vzhledem k zvyšujícímu se průměru věku šachistů, vlastně taky skoro patří do nadějné mládeže.

+0 /-0 | 31.10.2023 21:15

Alraune
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 31.10.2023 02:38

Alraune
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 31.10.2023 02:37

lubomir1959

paulz: S potěšením konstatuju, že máte velmi zdravé názory, se kterými mohu souhlasit. Šachisty jsem sice netrénoval nikdy, ale mám značné zkušenosti z trénování žáků, dorostu a fotbalových brankářů. Základní obecné postuláty jsou ve všech sportech stejné. Trénování musí mít systém a logiku. Musí ctít osobnost trénovaného. Ano, je jiná doba. Ale trenér musí být schopen přesvědčit své svěřence o tom, že to co po nich chce, je reálné a dosažitelné a měl by rozvíjet to, v čem je jeho svěřenec dobrý, to totiž vede ke zvyšování jeho sebevědomí. Ale to by bylo na dlouhé psaní, možná na několik Ačtyřek. 

+3 /-2 | 30.10.2023 15:03

paulz

Šachy jsou hodně specifické co se týče trenérů. Například jeden z nejúspěšnějších co znám byl Milan Flekač z Havřic. Který vlastně svoje svěřence dostal až do extraligy. Přitom co vím trenérský kurz snad neměl žádný, hráč taky nic moc. Jenže dokázal prakticky v jedné generaci svých žáků vzbudit velký zájem o šachy. A měl štěstí, že se mu tam sešla v čele s budoucím GM Babulou výborná parta nadšených dětí. A pak šli všichni nahoru v čemž jim samozřejmě v rámci svých možností pomáhal.. Každý podle vrozeného talentu trochu jinak. 

Tohle by se v žádném jiném sportu stát nemohlo. 

+3 /-0 | 30.10.2023 16:07

paulz

Tak ono pokud se nyní dá i u nás docela hodně vydělávat relativně klidu, snaha se stát šachovým profesionálem většinu mládeže přejde docela brzy. Což cestování a taky peníze byl docela stimul za socialismu a taky někdy kolem přechodu na jiné zřízení stát se šachovým profíkem. 

A proč se na to prakticky tolik šachistů vykašlalo, prostě normální prací vydělají víc a nevidí důvod proč případnou manželku a děti vidět jen občas. Což dost manželek samozřejmě pokud to není podložený extremním příjmem docela vidí nerado. 

Taky je dobré se podívat z jakým zemí je teď nejvíce mladých extrémně silných šachistů, což má s předchozím určitou spojitost.

Že si osobně myslím, nesmyslný systém milionu kategorií, nesmyslné množství žákovských turnajů, kdy každý při trošičce snahy někdo něco vyhraje tomu nepřidá.

A důležité je samozřejmě množství mládeže, protože dotace ať už svazu a následovně oddílů za práci s mládeží je přímo úměrné množství ne kvalitě. I když by se tohle zlepšilo, celkový výsledek by nebyl diametrálně odlišný. Prostě je jiná doba.

 

 

+5 /-0 | 30.10.2023 12:42

Petr Koutný
Může být. Je jiná doba a jsou jiné možnosti. Přesto nevěřím, že máme nastavený systém na toto století. Je to škoda, při takových možnostech a lavině informací by ty výsledky mohly být lepší. Nebo, si přiznejme, že toto není naše cesta a změňme si priority....
+3 /-1 | 30.10.2023 12:50

paulz

Tak u nás je v šachu magické slovo mládež. Svaz dělá všechno pro mládež, v oddílech dělají všechno pro mládež, jen ta mládež to až na výjimky brzy zabalí....Co je to za výsledek práce s mládeží, když v soutěžích dospělých které hlavně  na slabší urovni vymírají ta mládež fakt až na výjimky nehraje...A přitom prý šachistů přibývá, což alespoň nedávno tvrdil předseda svazu.

Když jsem třeba začínal já, okamžitě jsem začal i hrát v becku a nasledovně acku dospělých. Teď by jistě kvalifikovaný trenér tohle nedovolil. Dítě prohraje, dostane šok jen ať pěkně hraje se sobě podobnýma, tak je to správné, tak to musí být. A myslím první partii jsem skutečně prohrál, šok jsem nedostal a donutilo mě to pracovat. Protože jsem chtěl vyhrávat.

+4 /-1 | 30.10.2023 13:04

Petr Koutný
Jj. Svatá pravda.
+3 /-0 | 30.10.2023 13:24