Titul pro Husek Vídeň

23.03.2009 12:59 | Rakouská Bundesliga 2008/09

Od čtvrtka do neděle se konala závěrečná čtyři kola rakouské nejvyšší soutěže. V ní nastupuje řada československých hráčů a ti věru nebyli nadšeni, když se po zveřejnění termínů soutěže zjistilo, že letos se všechna t

Od čtvrtka do neděle se konala závěrečná čtyři kola rakouské nejvyšší soutěže. V ní nastupuje řada československých hráčů a ti věru nebyli nadšeni, když se po zveřejnění termínů soutěže zjistilo, že letos se všechna tři setkání kryjí s naší extraligou. Já jsem se nakonec s našimi hráči domluvil, že si pro ně přijedu v pátek do Linze, takže Vám můžu nabídnout i nějaké obrázky.

Po nějakých šesti hodinách jízdy jsem dorazil do hotelu Stockinger, který se nachází v Ansfeldu u Linze, nedaleko za českými hranicemi. Jen trochu naštve, že na těch pár kilometrů dálnice si člověk musí pořídit desetidenní dálniční známku.

Příjemné přivítání…(zdroj: nss)

Rakouské nejvyšší Bundesligy se účastní 12 týmů, hraje se na 6 šachovnicích a olympijským systémem (tedy vlastně na skóre). To dělá soutěž velmi napínavou, v podstatě celá čtyři kola bylo možno sledovat souboj o titul mezi obhájci z Badenu a ambiciózním celkem Husek Wien – záleželo na tom, jakým rozdílem porážely své slabší protivníky. Hotové drama se pak ale konalo v boji o záchranu, kde byla situace poměrně nepřehledná a o třetím padajícím rozhodovalo rovněž až poslední kolo.

Nečekané potíže se záchranou měl Wulkaprodersdorf (vlevo), zde proti ambicióznímu Huseku Wien (vpravo). Důležitý bod zaznamenal s Nakamurou Miroščenko, za ním německý právník a velmistr Reiner Polzin, který nedávno donutil Chessbase k ukončení vysílání partií zápasu Topalov-Kamsky. (zdroj: nss)

Stejný zápas při pohledu z galerie. Hlouček diváků sleduje napínavou partii Likavský - Najer, ve které byl úspěšnější ruský velmistr. (zdroj: nss)

A zde vlevo důvod mé návštěvy, sympatický celek Pamhagenu – Cvek, Antoniewski a Lipka. (zdroj: nss)

Pamhagen je družstvo plné Čechoslováků a soutěž měl skvěle rozehranou – držel překvapivě třetí příčku zajišťující ještě účast na Evropském klubovém poháru. Nicméně šéf týmu, ačkoliv jsme byli již domluveni, nebyl moc nadšen z toho, že si chci odvézt Jána Markoše a Roberta Cveka, v sobotu totiž hráli proti přímému konkurentu o bronz a v neděli s nebezpečným Husekem Wien. Jeho obavy se nakonec naplnily, Holz Dohr se v posledním kole před Pamhagen dostal. Ještě větší vrásky na čele si dělal manažer Wulkaprodersdorfu, který neměl za Radka Kaloda žádnou adekvátní náhradu. Český velmistr proto zůstal v Rakousku ještě o den déle a cestu na jih absolvoval tentokrát Marek Vokáč. Morphy by měl asi radost, Radek Kalod dohrával z celé ligy jako poslední (přes 100 tahů), takže do Prahy dorazil s naším kapitánem až někdy kolem půlnoci. Profesionálům prostě není co závidět.

V pátek neodcházel Beliavski z Dohru od prohrané partie s Gustafssonem příliš spokojen. Za nimi Kornejev – Baramidze, za ním Arik Braun. (zdroj: nss)

Velká on-line obrazovka nebyla pouze v hrací místnosti, ale i na chodbě, kde zvraty komentovaly hloučky velmistrů. Přes chodbu byl pak bar, nahoře vedle galerie místnost k analýzám. (zdroj: nss)

Konečné rozuzlení přineslo až poslední kolo. V něm mě překvapil smířlivý přístup v tu chvíli o půlbodu vedoucího Badenu – 3 rychlé remízy. Nakonec Igor Štohl zachraňoval jedinou výhrou alespoň zápasovou remízu, to Husek zametl s Pamhagenem 5,5-0,5 a může tak slavit titul. Z Čechoslováků se mohou z prvenství radovat Movsesjan (2/3) a Láznička (6/7). Badenu zbylo stříbro, za zmínku ale stojí fantastických 7/8 Borise Gelfanda, Igors Rausis nasbíral 4,5/7, Igor Štohl 3/4.

Zadumaný Boris Gelfand vydumal perfo 2914! (zdroj: nss)

Konečná tabulka:

Pořadí Družstvo Skóre
1. Husek Wien 46,5
2. SK Advisory Invest Baden 44,5
3. Holz Dohr 36,5
4. ASVÖ Pamhagen 35
5. SK Kl.Ztg.MPÖ Maria Saal 35
6. Styria Graz 32,5
7. Sparkasse Jenbach 32
8. SK Hohenems 32
9. ASVÖ Wulkaprodersdorf 31
10. SK Absam 29
11. SK ASVÖ Raika St.Veit/Gl. 22
12. Union Ansfelden 20

Husek Wien, zleva: Georgiev, Reinwald, Zojer S., předsedkyně Doldová, Zojer T., Najer, Nakamura, Sutovsky, Caruana a Chernin. (autor: Fritz Skopetz)

Šachy jsou na tom v Rakousku hůře než u nás, vyptával jsem se na zájem médií a diváků a ani koncentrace celé akce na jedno místo příliš nepomáhá. Pro mě jako diváka a reportéra byla ovšem ideální:-). I hráči se na jednom místě cítí lépe - potkávají řadu svých kamarádů a známých a nemusejí po partii již nikam cestovat. Také je toho vždy více k vidění a všichni jsou okamžitě informováni o výsledcích konkurentů. V rozhovoru se šéfem Pamhagenu jsem zabrousil i do citlivé otázky cizinců. Asi před dvěma roky se v Rakousku zrušilo po vzoru Německa omezení, kdy mohli startovat pouze 3 cizinci. Úroveň soutěže značně vzrostla, ale podle mého rakouského kolegy to není šachu v jeho zemi příliš ku prospěchu, v základních sestavách jsou teď domácí hráči ve výrazné menšině.

Odkazy:

web rakouské federace
výsledky
10x 1899x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
24.03.2009 22:52 | Autor neznámý

KK - Z áčka bydlí v Boru skutečně jen náhradník, minule tu půl roku bydlel Robert Cvek. Na Evropském poháru jsme ale třeba hráli s mistrem Německa Baden-Badenem, tam nebyli ani 2 ze stejného státu...Pro Svaz je rozdíl v tom, že při omezení cizinců si více zahrají domácí hráči, vydělají si víc reprezentanti ČR, šanci dostanou mladí, kteří by se jinak do kádru dostat nemuseli. Při přihlášce do soutěže si každý může určit jméno družstva jaké chce.
PM - Jo, ještě to jde, řada remíz byla třeba v posledním kole u týmů, kde o nic nešlo. Samotný postoj hráče ale většinou systém jen tak neovlivní. Z našich přenosů Extraligy mohou snad být diváci spokojeni, taktické remízy se sice také občas objevují, ale zpravidla se bojuje.

24.03.2009 22:01 | Autor neznámý

Viktor Novotný - Na naše poměry je těch 56 krátkých remíz ze 395 partií přece jen málo, nějakých 14%. O tom, jestli chtějí hráči v každé partii bojovat o výhru, se skutečně může jen polemizovat. Jsou tací, kterým ke štěstí stačí potřást si ploutví po odtahání základní varianty zahájení. Jiní chtějí zahrát takovou partii, aby je bavila, uskutečnit nějakou myšlenku, a nerozhodný výsledek berou jen v krajním případě, kdy to jinak skončit nemůže. Další zajímá hlavně číselný zápis v tabulce. Všiml jsem si, že pořadatelé zvou na významné turnaje především hvězdy, které se zároveň nebojí riskovat (a tzv."Sofijská pravidla" jistě mohou pozvednout šachu publicitu a zajímavé boje přitáhnout sponzory). Není divu. Při představě, že po zahájení fotbalového utkání si po několika přihrávkách kapitáni podají ruce a hlasatel oznámí, že se domluvili na remíze, si jistě budou tisíce diváků vybavovat ten fantastický zážitek, jak hrály hvězdy. U šachu je to podobné, jen ti diváci sedí v papučích před monitorem a chlemtají lahváče doma, nedělají pak binec na stadionu ani v okolním městě. On-liny se rychle rozšiřují do dalších a dalších turnajů a určitě se nám nebude líbit, když na nich nedojde k boji. Každý by si měl sám sobě položit otázku, proč vlastně šachy hraje, co ho na tom baví a co od toho očekává. Sebe řadím do té prostřední skupiny a své žáky se snažím učit tak, aby byly i pro ně šachy bojovnou zábavou.

23.03.2009 21:54 | Autor neznámý

No, téma cizinců je dost diskutabilní.. Chápu že někdo by mohl požadovat jen 3 cizince, ale na druhou stranu - jaký je rozdíl mezi hráčem ze zahraničí a hráčem který je sice občanem, ale bydlí někde úplně jinde? Viz např. Nový Bor: kolik hráčů co hraje za Nový Bor pochází z Nového Boru? Osobně by se mi líbilo aby cizinců hrálo co nejméně, ale to dnes už asi nejde. Šachy se profesionalizovaly a neznají hranic. Přijde mi pak ale nesmysl pojmenovávat jméno týmu podle města - bylo by přesnější pojmenovávat týmy podle sponzorů..

23.03.2009 21:23 | Autor neznámý

Někteří to pojmou jinak: lepší půlka nežli nulka...takže vůbec bojovat nemusí.

23.03.2009 20:17 | Autor neznámý

capjar - Soustředění týmů na jednom místě je určitě ideální pro diváky (zřejmě i ty internetové) a případně média (štáb ČT to třeba objíždí po jednom zápase). Příjemnější bude také asi pro většinu hráčů. Rozhodující ale bude názor klubů. Třeba za Bor si to dovedu představit, kdyby se hrála liga alespoň jednou tady. Jelikož je termínů ale pouze 5 (lichý zápas by se asi musel někam přifařit), asi by to neprošlo, kdyby měl stejný požadavek každý...

23.03.2009 19:43 | Autor neznámý

No, z 395 partií jich 56 skončilo remízou do 20 tahů...Jak píšu v článku, polovina partií posledního kola o titul bojujícího Badenu (pravda, dvakrát černými). Nevím, zda třeba hráči nespěchali na letadlo, ale dost mě to překvapilo. Baden také na titul nedosáhl. Pak se dá ještě polemizovat s tím, zda je ve prospěch hráčů, že musejí v každé partii bojovat, někteří by to tak vidět nemuseli. Pro nezaujatého diváka to bylo ale docela napínavé (i když třeba ještě 2 kola před koncem značně nečitelné, když je ve hře ještě 12 bodů). Můj závěr je, že by se to u nás asi neujalo....Mimochodem velká anketa STK k řadě podobných otázek by měla být zveřejněna již zítra, budeme Vás informovat.

23.03.2009 19:32 | Autor neznámý

Přesně tak, taky se mi více líbí olympijský způsob. A to soustředění týmů na jednom místě je naprosto ideální. Alespoň si myslím.

23.03.2009 18:44 | Autor neznámý

Je zajímavé, že např. rakouská nejvyšší soutěž se boduje olympijsky. Tam nemají debaty o tom, jestli za vítězství družstva 2 nebo 3 body, ani jestli má být počet výher před skóre jako první pomocné hodnocení. Vyplatí se hrát každou partii na výhru a zápasová "taktika" jde trochu bokem. Myslím, že to je ve prospěch kvalitních a bojovných partií a ve prospěch hráčů. Předpokládám, že při tomto systému nebude moc bezobsažných remíz.

23.03.2009 15:29 | Autor neznámý

No já si myslím že konkurence ve sportu všeobecně spíše prospívá než škodí - dosatane se tam sice méně Rakušáků(Čechů atd-dosaďte podle potřeby), ale ti si zase zahrají s daleko kvalitnějšími soupeři takže špička jde nahoru.

23.03.2009 13:22 | Autor neznámý

Než začnete komentovat rakouskou ligu, zkuste pomoci jedné bakalářské práci na téma Psychologie šachu. :-) Dle autorky už má 60 vyplněných dotazníků, stejně tolik jich ještě potřebuje vyplnit. Dotazník je na webu Lokomotivy: http://lokomotivabrno.klenot.cz/?q=pomozte-nasi-havajce-v-bakalarske-praci-pro-vsechny-od-ela-1500-vyse . Tam poté budou také výsledky práce (po obhajobě).