Reportáž - dokončení

21.09.2009 12:19 | Polská extraliga

Včera skončila v Lublinu polská extraliga, a tak je nejvyšší čas pokračovat v načaté reportáži, která zatím řešila především krutou polskou dopravní realitu. Tu nejlépe dokumentují tzv. černé body – upozornění na kritická ...

Včera skončila v Lublinu polská extraliga, a tak je nejvyšší čas pokračovat v načaté reportáži, která zatím řešila především krutou polskou dopravní realitu. Tu nejlépe dokumentují tzv. černé body – upozornění na kritická místa na silnicích, kde je na ceduli vždy i odstrašující bodycount – počet mrtvých a raněných, který je vždy přes deset a jednou se blížil i stovce….
Nechme ale už silnice být (nevynecháme pouze návštěvu čerpací stanice) a pojďme se podívat do historického centra města (na snímku lublinská radnice), poznat jaké vybrané polské pochoutky jsme ochutnali a hlavně pak na šachisty, kteří místo užívání si zářijového slunka bojovali na 64 polích pro Vaše potěšení.

RMFFM

Zmínku si zaslouží ještě rádio s krkolomným názvem RMFFM (eremefefem), které se stalo naším cestovním průvodcem. Později jsme zjistili, že RMF znamená rádio, muzika, fakty (zprávy), nicméně první R by se hodilo spíše pro reklamu. Stejně jako v nejmenovaném českém ráááádiu probíhala i telefonická soutěž, kdy musí přihlášení soutěžící do aparátu nejprve nahlásit domluvené heslo, a přestože byla vyhlášena jakási velká kumulace a hrálo se o téměř půl milionu Kč, volaná si to samozřejmě neuvědomila, což ji pravděpodobně mrzí ještě teď. V častých reklamách nás ale nejvíce bavilo poslouchat internetové odkazy, začínaly vždy rozkošným „wuwuwu“, což znělo spíše jako nějaké výhružné citoslovce. Muzika nic moc, někoho by možná zaujala polsky zpívající Ewa Farná, nicméně jsme s Patrikem oba krapet odlišná krevní skupina. O zprávách pak darmo mluvit, to je asi stejné všude, kde nepanuje totalitní režim a tvrdá cenzura.

Jak se pumpuje na pumpě

Pozitivem cestování po Polsku je pro našince návštěva pumpy – pohonné hmoty jsou tu levnější než u nás a i další potřebné občerstvení vychází levněji (třeba Marlbora pod 60 Kč :-). Když už i můj žaludek pochopil, že večeře v Lublinu bude hodně pozdní a je do ní ještě daleko, začal protestovat a nezbývalo než ho na nějaké benzínce dotankovat. Minuli jsme sice před tím asi 4 McDrivy, překvapivě byly ale všechny na druhé straně silnice. V pumpařském menu chyběly sice naše obligátní bagety, našel jsem ale sendviče, což mě plně uspokojovalo. Nicméně neměl jsem zatím žádné zloté a platba eury přinesla první rozčarování. Ačkoliv měl sendvič v přepočtu cca. 4 zloté za euro přijít na necelé 2 éčka, paní za pultem po mně i přes mé udivení chtěla vytrvale €4.10, což mi i ukazovala na kalkulačce jako stoprocentně správný výsledek zadané matematické operace. Její argumentaci jsem zcela nerozuměl, na otázky „English?“ či „Deutsch?“ pak přišlo pouze zavrcení hlavou. Až venku mi pak došlo, že možná šlo o to, že jsem v očekávání platby 2 eur vytáhl pouze mince, původně jsme se totiž bavili o kurzu něco přes 3 eura. A nebo jsme se prostě nažrali oba…Mimochodem i pak jsem měl občas pocit jako turista u nás – člověk si musí dávat pozor, kolik mu počítají a kolik vracejí.

Konečně Lublin

Do Lublinu jsme dorazili až někdy kolem 10. hodiny večer a nemělo tak již smysl hledat hráče za šachovnicemi. Sice jsme zkusili hrací místnost najít podle návodu od jednoho místního šachisty, později se ale vysvětlilo, že pod pojmem roundabout si každý představujeme něco jiného, takže jsme záhy byli ztraceni. Když jsme v jedné z uliček nedaleko centra narazili na hotel, nebylo co řešit, ráno je moudřejší večera. Nikoliv ovšem večeře. Před vytouženou postelí jsme stihli krátký výjezd do centra, kde jsme místo místních kulinářských specialit byli rádi i za pizzerii spojenou s kebabárnou.

Druhý den jsme na internetu zjistili, že univerzitní areál, kde se extraliga odehrává, je pouze o ulici vedle našeho hotelu! Ukázalo se, že některé týmy se dokonce chodí stravovat do „naší“ hotelové restaurace. Cesty páně jsou nevyzpytatelné. Domluvili jsme si schůzku s naší novou extraligovou posilou, GM Mateuszem Bartelem, a vyrazili do centra na kávu. Mateusz nám vysvětlil, že kavárny nejsou v Polsku zase až tak populární, takže jsme nakonec vzali zavděk kavárnou v nákupním centru. Rozhovor probíhal příjemně, ukázalo se, že máme s Poláky řadu obdobných šachových starostí. Naši sousedé teď věří v lepší perspektivy s novým předsedou svazu, člověkem s dobrými kontakty na politiky včetně ministra sportu. Jednou z jeho prvních novinek ve funkci bylo zřízení postu tiskového mluvčího, na čemž se podílí i sám Mateusz, protože je jako šéfredaktor časopisu Mat v obraze o úspěších polských šachistů a funkcí mluvčího byl pověřen jeho otec.

GM Mateusz Bartel (2609) podepisuje kontrakt s 1. Novoborským šachovým klubem.

Po kávě jsme Mateusze propustili připravovat se na partii a vyrazili konečně na řádnou obhlídku Lublinu a oběd. Nejlepší bude, když odložím pero a ukážu Vám nějaké diáky.

Prohlídka města

J. Pilsudski - voják a nejdůležitější politik v období 1918-1935.

I v Polsku panovalo uplynulý týden krásné počasí.

Památník Polsko-litevské unie, která byla založena 12. srpna 1569 právě v Lublinu. Trvala do roku 1791, kdy už probíhalo tzv. trojí dělení Polska mezi Rusko, Prusko a Rakousko. Polský stát byl pak obnoven až v roce 1918.

Patrik to zase vše nahrává na kameru, zpracování videa ale zatím poněkud vázne:-).

Lublinská radnice kandiduje na Město evropské kultury 2016 – sponzorovala i konání extraligy.

Pěší zóna s mnoha restauracemi a cukrárnami.

Brána do starého města.

Jedna z malebných uliček.

Náměstíčko obtočené restauracemi.

Na náměstí jsme se usadili na jednu ze zahrádek a jali se vybírat něco dobrého k snědku. Pití se nám moc nezdařilo, já zjistil, že oranžáda je příšerná malinovka, Patrik objednal plzeňské a na dotaz, zda české, jsme to odkývali. Dostal druhou ze dvou zde točených značek – Tyskie, což nás utvrdilo v tom, že ač Slované, angličtina může být mnohdy jistější. Přestože Tyskie zvítězilo v tomto nezávislém testu polských piv, Plzeň je prý Plzeň. Poté jsme začali zkoumat jídelní lístek. Patrik volil anglický, já jsem zkoušel luštit ten polský. Objevili jsme řadu nevšedních kombinací, když už jsme si ale konečně vybrali, zjistil jsem, že nemám peněženku s vybranými zlotými. Prvotní šok zmírnil trochu Patrik, který si vzpomněl, že po nákupu benzínu jsem ji nechal v autě zaparkovaném v podzemních garážích nákupního centra, na oběd mě přesto přešla chuť. Zacvakali jsme pití Patrikovými eury (tentokrát v přívětivém kurzu) a spěchali zpět k autu. Peněženka tam naštěstí byla, jen místo místních kulinářských specialit jsme nakonec skončili u Meca a jen tak tak stihli začátek partií.

Mezi šachisty

Jak už jsem zmínil, hrálo se na akademické půdě. Nicméně zvolené prostory úplně neodpovídaly mé představě o prezentaci nejvyšší polské šachové ligy. I někteří hráči mi potvrdili, že by si představovali reprezentativnější prostory. Spalo se na kolejích, jedlo v menze, což některé týmy nakonec bojkotovaly úplně a stravovaly se raději jinde. Další povídání spojíme opět se slide-show.

Akademické sportovní centrum…

…a šachy v tělocvičně.

První dva zápasy probíhaly na speciálních šachových stolcích se zapuštěnou šachovnicí.

Jen pro USB konektor on-line šachovnic se musela ještě vyříznout díra.

V probíhajícím 5. kole patřil první stůl zápasu těžkých vah Katowice – Lublin. Vlevo sedící Sočko porazil Wojtaszka, kontroval na 5. šachovnici Cyborowski výhrou nad Heberlou. Za Sockem právě chybí 2 zástupci z české extraligy – Miton a Babula (7 remíz, 1 výhra, 1 prohra).

Pohled od partie Marty Przezdziecké a Moniky Socko (6,5/9).

Na druhém stole se právě rozmýšlí Martin Kravtsiv, na Krasenkowa z nakonec vítězného týmu Polonia Varšava to ovšem nestačilo. Jedinou půlku v zápase pro Prokonex Brzeg vybojoval s Maciejou Marcin Tazbir na 2. šachovnici.

A vítězná Varšava ještě od ženské šachovnice, kde Anna Warakomska podlehla varšavské Dorotě Czarnota.

Poznaň – Plock 2,5 – 3,5. V popředí Tomczak poráží Czakona.

Wroclaw – Dankowice. Zbyněk Hráček (5 remíz, 2 výhry) udržel nebezpečného Volokitina (2681), jeho tým ale podlehl v poměru 4:2.

Na posledním stole válčili Legnica s Kožuchowem, kdy prvně jmenovaný tým s IM Tallou na 2. šachovnici slavil vítězství 4:2. V pozadí sleduje Talla (5 remíz, 3 prohry) dvě poslední šachovnice, které přinesly jeho týmu jedinou výhru v turnaji nad posledním celkem.

To jsou ty 2 rozhodující partie, v popředí Eva Przezdziecka poráží černými Mariu Demidowicz.

Vše bedlivě sledují přísní rozhodčí (během partií jsme nemohli s hráči mluvit) a provozovatelé on-line přenosu.

K mání byl i nový polský časopis Mat.

Jelikož nás čekala dvanáctihodinová cesta zpět, neotáleli jsme již déle a vyrazili na cestu domů, čímž své povídání ukončím.

Konečná tabulka

Pořadí Družstvo Body Skóre
1. KSz Polonia Warszawa 14.0 35.5
2. WASKO HetMaN Szopienice Katowice 13.0 32.0
3. KS Polonia Votum Wrocław 12.0 31,5
4. KU AZS UMCS Lublin 12.0 31,5
5. Prokonex Brzeg 11.0 26,5
6. Rynex Płock 9.0 25,5
7. LKS Pasjonat Dankowice 8.0 27,5
8. KS Pocztowiec Poznań 7.0 23
9. ASSz Miedź Legnica 2.0 18,5
10. Odrodzenie Kożuchów 2.0 18,5

Partie k přehrání

Odkazy

Oficiální stránky soutěže
výsledky
1x 1358x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
21.09.2009 15:08 | Autor neznámý

Kólik, kólik..?

Dobrá fotografická smšť.