Olšar ve druhé desítce

17.09.2011 08:25 | ME IBCA 2011

Páté mistrovství Evropy I.B.C.A. (nikoli International Barbeque Cookers Association, jak nabízí starý dobrý Google, nýbrž International Braille Chess Association) se konalo na řeckém Rhodosu. Náš jediný reprezentant Jaroslav Olšar (2231...

Páté mistrovství Evropy I.B.C.A. (nikoli International Barbeque Cookers Association, jak nabízí starý dobrý Google, nýbrž International Braille Chess Association) se konalo na řeckém Rhodosu. Náš jediný reprezentant Jaroslav Olšar (2231) byl dvanáctý nasazený. Ze soupeřů sice krvavé bifteky nenadělal, sám se ale také ugrilovat nenechal. Skončil na solidním 13. místě a uhrál šest bodů z devíti. Mistrem Evropy se stal Polák Piotr Dukaczewski.

Začátek našemu reprezentantovi rozhodně podle představ nevyšel. Se slabšími soupeři uhrál po čtyřech kolech pouhých padesát procent, dva body ze čtyř. Poté se ale nadechl ke stíhací jízdě a čtyřikrát zvítězil. Hodnotná je především výhra s Polákem Jacekem Stachanczykem (2303). V posledním kole, kdy mohl Olšar bojovat o přední příčky, však přišla prohra s Ukrajincem Sergejem Grigorčukem. Jaroslav Olšar předvedl výkon na úrovni 2140 a ze svého ratingu ztratil sedm bodů. Na přední příčky mistrovství se dostali tři hráči, kteří uhráli sedm bodů: kromě Poláka Dukaczewskiho, který měl nejlepší pomocné hodnocení, to byl Rus Sergej Smirnov (2326) a Ukrajinec Sergej Grigorčuk (2394). Turnaje se zúčastnilo 79 hráčů, nejlepší ženou byla osmá Lubov Žilcovová.