Do čela Vladimir Kramnik
12.12.2011 09:50 | London Chess Classic 2011Až do včerejška naposledy v úterním čtvrtém kole přišel rezultát na úkor někoho jiného než jednoho z trojice otloukánků Nigel Short – Michael Adams – David Howell. A hned to do turnaje přináší poměrně nečekaný zvrat, když ...
Carlsen,M (2826) - Adams,Mi (2734)
Alespoň v krátkosti se ještě vraťme i k sobotnímu kolu, ve kterém se udály hned tři rezultáty. Oko diváka jistě opět potěšil Nigel Short, který proti McShaneovi zahrál romantický královský gambit, který při následném komentování dokázal i náležitě vtipnou formou prodat. Náladu mu nezkazil ani průběh partie, kde se McShane v taktické přestřelce orientoval výrazně lépe. Nepřehledná pozice vznikla i z přijatého dámského gambitu v podání dvojice Kramnik – Howell. Výhodu pěšce Vladimir Kramnik paradoxně přetransformoval v bod tak, že dovolil Howellovi postavit si druhou dámu tahy 39.Vxc3! b1D 40.Vc8 1-0 Naprosto z formy je v turnaji dlouholetá anglická jednička Michael Adams – bilanci -4 v turnaji jistě dlouho nepamatuje. Nicméně pokud v partiích provádí podobné hrubé chyby jako tu proti Carlsenovi: 35...Jc4?? 36.Vxd5 Jxe5 37.Vxe5, tak se vůbec není čemu divit. O nepříliš obsažné remíze Aronian – Anand pak takřka nemá smysl ztrácet slova.
Kramnik,V (2800) - Howell,D (2633)
Trhák do vedení se v předposledním kole čekal – avšak v úplně jiné partii. Výborně hrající Hikaru Nakamura měl totiž bílé s experimentátorem Nigelem Shortem. Angličan však tentokrát zvolil solidní zahájení, zablokoval pozici a ani 90tahové manévrování Nakamurovi výhodu nepřineslo. Domácího hráče, v tomto případě Davida Howella, nepřetlačil ani Levon Aronian, ale kousek viny může dávat i sobě, protože pircka na této úrovni rozhodně nepatří k nejprůraznějším zbraním. Tak trochu očekávanou brzkou remízou skončila i partie Anand – Carlsen, a tak se do breaku dostal Vladimir Kramnik, který pro tento turnaj zjevně opustil svou ruskou remízovou zbraň a nebojí se hrát zásadní varianty španělské. Těm se naopak raději vyhnul Luke McShane a určitě musel litovat, protože Kramnik začal získávat navrch, až Angličana prakticky donutil k oběti kvality. Závěrečnou fázi hrál McShane dokonce bez věže a je až s podivem, kolik tahů s několika málo pěšci jako kompenzací dokázal ještě vzdorovat.
Dnešní poslední kolo zahajuje již v 13.00 hodin. On-line můžete sledovat duely Luke McShane - Vishy Anand, Hikaru Nakamura - Michael Adams, Nigel Short - Magnus Carlsen, Vladimir Kramnik - Levon Aronian.
Pořadí
Pořadí po 8. kole (upraveno z ChessBase.com)
Partie
Odkazy
Stránky turnajeOnline
Kramnik si po mnoha letech vzpomněl, že vlastně umí hrát šachy. Za to jak hraje poslední dobou, má u mě palec nahoru. Poté, co porazil Kasparova a stal se mistrem světa, spoustu let nic nehrál, tedy uplatňoval stejný styl jako Anand teď, jak už někdo trefně poznamenal, sbal prachy, zremizuj a vypadni. Že by nějaký komplex mistra světa?
Bravo Voloďa!!!
Nevzpomínám si, kdy naposledy vyhrál Kramnik tak silně obsazený turnaj...
Adams udělal v těžké pozici v oboustranné časovce několik nepřesností, tou poslední (38. ...b3) asi ztratil vyhranou partii...
...a Magnus bojuje o remizu
Nakamura - královskej gamgit. Ale hraje to nějak divně...
Vladímírova remíza asi stačí na celkové vítězství i při výhře Carlsena.
Navíc předskočil v ratingu Ananda, který klesl pod 2800.
jinak kramnik uz opustil ruskou dost driv nez tenhle turnaj
Včera jsem fandil McShanemu proti Kramnikovi a myslel ,že je konec ,když ztratil tu věž.
Ale on bojoval dál a ještě se snažil dlouho aspon o remiz..Fakt pěkná partie