Hou Yifan bude čelit Humpy Koneru

30.09.2012 05:43 | FIDE Women Grand Prix - Ankara 2012

Velká dívčí válka zuřila před posledním dějstvím série GP FIDE žen. Jinak zajímavá částka 6 500 €, která byla z cenového fondu 40 000 € vyčleněna pro vítězku, tentokrát v popředí zájmu nebyla. V posledním podniku série ...

Velká dívčí válka zuřila před posledním dějstvím série GP FIDE žen. Jinak zajímavá částka 6 500 €, která byla z cenového fondu 40 000 € vyčleněna pro vítězku, tentokrát v popředí zájmu nebyla. V posledním podniku série se hrálo o to, která hráčka získá právo vyzvat ve vzájemném zápase mistryni světa Hou Yifan. Před posledním turnajem byly ve hře dokonce čtyři šachistky. Nejlepší hráčkou závěrečného turnaje se nakonec stala Indka GM Humpy Koneru (2593), která v jedenácti partiích nasbírala 8,5 bodu. O polovinu bodu předstihla reprezentantku Slovinska GM Annu Muzyčukovou (2606). O další polovinu bodu zpět byla Číňanka GM Zhao Xue (2549).

Anna Muzyčuková

Humpy Koneru si tímto prvenstvím vybojovala právo znovu se postavit mistryni světa. Vítězství indické hráčky však není bez poskvrny: porážku zaznamenala jen jedinou, avšak právě ta bolela nejvíc. Šachovou lekci jí totiž udělila její hlavní rivalka Anna Muzyčuková.

Poslední kolo mělo patřičný náboj. Humpy Koneru sice porazila Polku Moniku Socko, pak ale musela čekat na výsledek partie Lufei Ruan s Annou Muzyčukovou. Kdyby Ukrajinka reprezentující Slovinsko Lufei Ruan porazila, vybojovala by si druhé místo v celé sérii za suverénní vítězkou Hou Yifan právě ona. Anna Muzyčuková však svou šanci nevyužila a musela se spokojit s remízou, přestože měla v průběhu partie dobré možnosti.

Systém zápasů o ženský šachový trůn je složitější: každý lichý rok obhajuje mistryně světa svou korunu v zápase na 10 partií, každý sudý rok hraje 64 hráček turnaj knock-out systémem. Letos nás čeká tento turnaj od 9. listopadu do 3. prosince, hrát se bude v ruském Chanty-Mansijsku.