Skončily turnaje v Rakousku a Chorvatsku

20.08.2012 05:43 | Faaker See Open, Husek Vienna Open, Split Open

Nejen v České republice probíhají šachové boje, které by mohly našeho šachového fanouška zajímat. Přinášíme výsledkový souhrn tří evropských turnajů. V Rakousku se uskutečnily 28. ročník Faaker See Open a Husek Vienna Open. V ...

Nejen v České republice probíhají šachové boje, které by mohly našeho šachového fanouška zajímat. Přinášíme výsledkový souhrn tří evropských turnajů. V Rakousku se uskutečnily 28. ročník Faaker See Open a Husek Vienna Open. V chorvatském Splitu si mohli šachisté užívat příjemnou dovolenou okořeněnou 2. ročníkem mezinárodního turnaje Split Open. Ve dvou z těchto turnajů byli v akci také čeští hráči. Na přední turnajové příčky se ale ani Jiří Houška (2183) a Tomáš Pecha (2263) ve Splitu, ani IM Roman Chytilek (2400) ve Vídni nedostali.

28. Faaker See Open

123 hráčů z 11 zemí se představilo na turnaji Faaker See Open. Favority byli tři velmistři a dva mezinárodní mistři. Zvítězil druhý nasazený Ukrajinec GM Vadim Malachatko (2528). Za ním skončili dva mladí Indové, IM Srinath Narayanan (2399, ročník 1994) a FM Shardul Gagare (2287, ročník 1997). Až na čtvrtém místě skončila turnajová jednička, Rus GM Vladimir Jepišin (2576). Na pátém místě se umístil nejlepší domácí hráč, FM Franz Riemelmoser (2316) První dva hráči získali sedm a půl bodu, další tři vybojovali o půl bodu méně. Zatímco Malachatko poslední dvě partie odremizoval, Narayanana zbrzdila v šestém kole prohra s ukrajinským velmistrem Arkadijem Rotsteinem (2510), jež bral šesté místo.

Partie:

Stránky turnaje
Výsledky na Chess-results

Husek Vienna Open

Ve Vídni se hrály čtyři turnaje: kromě tří turnajů dospělých také turnaj dětí do 14 let. V hlavním turnaji se představilo 170 hráčů z 29 zemí, z toho 18 velmistrů. V sedmikolovém turnaji nasbírali šest bodů velmistři Markus Ragger (2670), Tamás Banusz (2560) a Csaba Horvath (2531), kteří obsadili nejvyšší příčky v tomto pořadí. IM Roman Chytilek (2400) uhrál 4, 5 bodu a bral 37. místo (výkon 2315). Ve čtvrtém kole podlehl také pozdějšímu turnajovému vítězi. V turnaji B pro hráče s ratingem do 2000 si zahrál také Jan Klimeš (1564), který se dvěma body mezi 85 hráči obsadil 76 příčku.

Split Open

Ve Splitu hrálo 203 šachistů z 20 zemí, z toho 7 velmistrů. Vítězství si připsal GM Bojan Kurajica (2551) z Bosny a Hercegoviny, který získal sedm a půl bodu. Stejný bodový zisk a horší pomocné hodnocení znamenalo druhé místo pro domácího GM Ante Šariče (2506). Z osmičlenné skupiny hráčů se sedmi body vynesla „pomocná loterie“ na třetí příčku nejvýše nasazeného hráče turnaje, GM Ante Brkiče (2587). Pět a půl bodu si připsal Jiří Houška (2183), který obsadil solidní 43. příčku (výkon 2203), a také Tomáš Pecha (2263). Pechovi sice na tento bodový zisk, znamenající 58. příčku, stačilo osm kol, s performancí 2112 ale zřejmě spokojen nebude.