Mezinárodní festival v Delhi kořistí Alexandrova

16.01.2013 05:43 | 11th Parsvnath Delhi 2013

V indickém Delhi se konal 11. ročník turnaje Parsvnath Delhi International Chess festival. Cenový fond 16 800 €, největší v historii Indie, přilákal do festivalových turnajů přes 700 šachistů. Po desátém kole se mohl z vítězství v...

V indickém Delhi se konal 11. ročník turnaje Parsvnath Delhi International Chess festival. Cenový fond 16 800 €, největší v historii Indie, přilákal do festivalových turnajů přes 700 šachistů. Po desátém kole se mohl z vítězství v hlavním turnaji radovat běloruský velmistr Alexej Alexandrov (2607). Uhrál osm bodů a dosáhl samostatného vítězství (výkon 2708). Mimochodem, nejen cenový fond byl rekordní: hráče v Delhi přivítaly nejstudenější teploty od roku 1935.

Za vítězným Alexandrovem se umístili tři velmistři se sedmi a půl body. Seřadili se v pořadí GM Marat Dzuhmajev (2554), Henrik Teske (2512) a Suri Vaibhav (2503). Hlavního turnaje se zúčastnilo 105 hráčů z 11 zemí (žádný Čech ani Slovák), z toho 17 velmistrů, 4 velmistryně a 27 mezinárodních mistrů. Čili ideální podhoubí pro růst velmistrovských norem. Splnil ji domácí IM K Rathnakaran (2434), který si ji zajistil mimořádně sladkým způsobem: výhrou nad prvním nasazeným GM Abhijeetem Guptou (2637). Normu uhrál rovněž domácí Murali Karthikeyan (2341). Prošel turnajem bez porážky (čelil pěti velmistrům) a získal devátou příčku. K tomu je třeba dodat, že Karthikeyanovi je třináct let…