Velmi mladistvý OPEN Letní Praha.

21.08.2020 03:00 | Zprávy

OPEN Letní Praha byl jedním z prvních velkých šachových turnajů v ČR po nucené koronavirové pauze v období březen až konec června 2020. A dnes tady máme pohled přímo z turnaje - IM Milan Babula a jeho článek k tomuto turnaji

O tom, že mnoha hráčům opravdu turnaje chyběly, svědčí rekordní účast v dosavadní 7-leté historii turnajů. Cekem se prezentovalo 278 hráčů, v A turnaji 189, v turnaji B 89. Dosavadní nejvyšší účast v hlavním turnaji byla 135 hráčů, nepočítáme-li první ročník, kdy se konal turnaj pouze jeden. Letos
značně vzrostla i hráčská kvalita, hrálo 52 držitelů mezinárodních titulů, včetně 5 GM. Loni
např. hrálo pouze 36 hráčů s tituly.

Snad nejvýraznějším rysem letošního startovního pole bylo jeho velké omlazení, při vstupu do
obou částí hracích sálů v hotelu Olympik Congress jasně zřetelné. V turnaji A bylo 85 hráčů
do 20 let a dalších 33 pak do 30 let, většinou však spíše do 25 let. I v B turnaji byla do 20 let
skoro polovina startujících, přesně 40. Většinou se zde jednalo spíše o mladší žáky do 12 let,
bojovaly zde i dvě sedmileté a čtyři devítileté děti, které zdaleka nebyly pouze do počtu.
Nejlepší z nich Andrey Chernyy (ČR) vybojoval 5,5 b a skončil v B turnaji 24.
Praha je sama o sobě velmi přitažlivou destinací k poznávání, což společně s „šachovým
půstem“ v minulých měsících zvýšilo počty zájemců. V B turnaji startovalo 21 hráčů starších
60 let, kteří jsou v mnoha soutěžích v ČR, včetně soutěží pořádaných ŠSČR, stále označováni
jako senioři, snad z jakési posttotalitní setrvačnosti. I v naší republice se již důchodová
hranice dávno posunula na 65 let a ve společnosti lze pracujícího šedesátníka jen stěží nazývat
seniorem, když bude ještě dalších pět let pracovat! FIDE tuto skutečnost dávno zohlednila ve
svých soutěžích, kde je senior od věku 65 let. Čeští furianti si zřejmě nenechají do svého
pojetí důchodců, alias seniorů mluvit!

Když připočteme k šedesátníkům v B turnaji dalších 9 hráčů věku blízkému této šedesátce, je
zastoupení ostatních věkových kategorií v tomto turnaji značně sporadické. Nejčastější
dvojice za šachovnicí zde tak tvořili děti versus senioři, resp. děti proti sobě. No vlastně ani
v hlavním turnaji A to o moc jiné nebylo; i zde hrálo 21 hráčů věku nad 60 let a dalších 20
věku 51-60. Na „střední generaci“ mezi 30 - 50 lety zbylo opět velmi malé zastoupení třiceti
startujících a to včetně některých rodičů či trenérů v turnaji hrajících dětí. I pražské turnaje
pouze potvrzují trend mnoha posledních let, že střední generace amatérských šachistů
v delších turnajích nehrají. Většinou si to z více osobních důvodů ani nemohou dovolit.
Hrací sál, resp. propojené dvě části velkých místností v přízemí hotelu Congress, se dobře
osvědčily již při březnovém MS družstev seniorů, které předčasně ukončila koronavirová
pandemie. Rozlehlé klimatizované prostory vytvořily dobré podmínky pro hru i slušnou
ochranu proti stále hrozícím virům – dostatečné odstupy mezi šachovnicemi, možnosti
dezinfekcí, jistá omezení pro doprovody a diváky atp. Takže pořadatelé i účastníci věří, že
nedali šíření koronavirů moc šancí. S výjimkou jediného dne panovaly po dobu turnaje
v Praze tropické dny, kdy teploty i pozdě večer překračovaly 30°. I při zapnuté klimatizaci
byly podmínky pro kvalitní noční spánek v hotelovém pokoji hodně ztížené, což pochopitelně
nejvíce vadilo starším hráčům, jak jsme o tom s ubytovanými v hotelu rovesníky vícekrát hovořili.

V turnaji B vedl od počátku mladičký rakouský talent Julian Leitgeb, ročník 2008,
pronásledovaný jenom o tři roky starším českým talentem Adamem Švandou. Ten jej sice
v posledním kole bodově dostihl na 7,5b, ale pomocné kriterium B-H-1 jasně mluví ve
prospěch mladého Rakušana. Leitgeb vyhrál nejen celkově, ale byl i nejlepším žákem do 12
let, se svým Elem 1470 nejlepším v ratingových kategoriích 1300-1499, 1500-1649 a 1650-
1799. Jeho Elo poskočí po turnaji o velkých 250 bodů. Ještě dalších osm hráčů v turnaji
získalo přes 100 Elo bodů, pak se nelze divit, že více jak 65% hráčům po turnaji jejich Elo
klesá. Pět hráčů vybojovalo 6,5 b, nejlepší B-H-1 rozhodl o bronzu pro španělského
padesátníka Vargas Dreschler Carlose. Ve skupině se 6,5 b se jako sedmý umístil i nejlepší
senior, tedy u něj spíše hráč nad 60 let věku, Hans Guggenheim (GER). V kategorii Ela do
1300 získal 6b a 15. místo Jan Magura (GER). V hodnocení žen, kterých v turnaji startovalo
10, jediné místo a malý rozdíl pomocných kritérií při shodných 5,5 b, rozhodl ve prospěch
Arnold Frieda (NED) před Pejrimovska Viola Ruby, reprezentující ČR. Obsadily 16, resp. 17
příčky.

Aby se na mne Česko-Arménský hráč GM Sergej Movsesjan nezlobil, že jsem na něj příp.
zapomněl, zmíním se před A turnajem o vloženém zápase na 6 partií mezi ním a mladým GM
Nguyen Thai Dai Van (ČR). První polovina tohoto zápasu probíhala celkem v poklidu, tři
remízy záhy po 30 tazích. Pak po takové zvláštní čtvrté partii, kde od 15 tahu skoro každý
druhý tah zahrál Sergej dámou až do prohry, se zdálo, že získal český nejmladší GM navrch.
Movsesjan ale vzápětí razantním útokem na odhalené postavení soupeřova krále vyrovnal a
v závěrečné partii v pozičním stylu uplatnil výhodu volného pěšce k výhře nejen v partii, ale
v celém zápase 3,5 – 2,5.

V hlavním turnaji A hráli zástupci 18 zemí, nejvíce pochopitelně z ČR (107), pak z Německa
(26) a Francie (14). Určitě se v účasti projevily koronavirové důsledky a obavy potenciálních
zahraničních účastníků, kteří početně v minulosti převažovali. O to větší dík patří domácím a
mladým hráčům, kteří přijeli v hojném počtu a turnaj dovedli do rekordních účastnických
počtů.

Největším favoritem byl jediný s Elem přes 2600 GM Johan Sebastian Christiansen (NOR)
společně s GM Vojtěchem Plátem, kteří další účastníky předčili o 150, resp. 100 bodů Elo.
Očekávání splnili, ale nejvyšší post jim „vyfouknul“ GM Martin Petr, jak řekl „díky respektu
ke své funkci předsedy Šachového svazu ČR“?! Jediný vybojoval v devíti partiích 8 bodů, oba
své největší konkurenty tak předstihl o polovinu bodu. Hlavní favorité většinou obsadili
nejpřednější příčky, z hráčů přes 2400 bodů se trochu opozdil pouze Gert Schnider (AUT),
který obsadil 18. místo.

7 bodů uhráli FM Jonas Roseneck (GER), který se obdivuhodně vyhnul medailistům a IM
Matěj Hrabuša (SVK). Ve skupině šesti hráčů se 6,5 b je na osmém místě i český GM Marek
Vokáč, který jasně opanoval kategorii seniorů nad 60 let. Vítěz kategorie do 16 let byl
tentokrát z Řecka. Stal se jím Vasilios Kasioumis, celkově 12. s 6 body. Neznám důvody
vypsání GM Petra Neumana v závěrečném kole, kdy se 6 body mohl bojovat, když ne o
stupně, alespoň o umístění těsně pod nimi. Takto obsadil místo 13. Mezi startujícími 18
ženami dominovaly Francouzky. Po 5,5 bodech měly Oriane Soubirou i WFM Isabelle
Malassagne, kterým kritéria přisoudily 38, resp. 43 místa v konečné tabulce.

Seniorů od 60 let, o +65 ani nemluvě, hrálo tentokrát v A turnaji dost málo. Jak jsme se
s některými kolegy o tom bavili, přece jenom u mnoha možných účastníků hrozba koronavirů
převážila. Skoro všichni hrající senioři byli z pražského regionu, ubytovaných v hotelech
Olympik nás bylo pouze 5, nad 65 let dokonce jenom 3. První „FIDE senioři“ +65 obsadili
78, resp. 79 místa, jmenovitě Štěpán Pick a IM Milan Babula, který se tam zastavil po pádu o
60 příček díky „velké rošádě“ v závěru turnaje.

V tradičních kláních v Rapidu a Bleskovém šachu hrálo vždy přes 60 hráčů a oba opanoval
specialista na takové turnaje GM Vojta Plát.

Letní pražský turnaj může po zdařilém letošním průběhu směle hledět do let dalších a určitě
má šanci na další rozvoj. Podmínky v hotelovém komplexu Olympik pro to kvalitní jsou.