Bobby, Garry a Magnus 4.díl
11.07.2024 05:34 | HistorieToto je poslední díl "měření sil" této neskutečné trojice. Dneska se podíváme na koncovky.
Koncovka (+ technika)
Bobby Fischer měl strašidelnou sílu v koncovkách. Už jako velmi mladý dokázal hrát koncovky skvěle a také skvěle uplatňovat převahu. Vůbec technika patřila mezi hlavní zbraně amerického génia.
Proč byl Bobby tak silný v koncovkách? Jednak v koncovkách je klíčová přesnost, a tu měl Bobby skvělou. Pak je třeba mít dobrý taktický postřeh z hlediska co chce soupeř (klíč v technice), opět pro Bobbyho hračka. Umět teoretické koncovky, což Bobby nepochybně uměl a pak mít dostatečnou energii a sílu sedět u partie "libovolně dlouho". Navíc pro mistroství v koncovkách potřebujeme mít velmi dobrý cit na figury, což Bobby samozřejmě měl. To všechno dělalo z Bobbyho přímo "strašidelně" silného hráče koncovek. U Bobbyho bylo zajímavé sledovat technickou část. Protože neměl skoro nikdy problémy s časem a skvěle počítal, často volil docela náročné pokračování, které bylo podepřené propočtem. Zde se (také) ukazovala velká přesnost.
Garry Kasparov neměl takovou sílu v koncovkách jako Bobby a Magnus, nicméně je tu jedno ale. Protože Garry neměl tuto sílu v jednoduchých "plíživých" koncovkách ala Karpov. Nicméně jsou také koncovky, kde musíte extrémně daleko počítat a je tam dost neintuitivních tahů, jinak řečeno, je třeba zapojit fantasii. Zde si myslím, že by triumfoval Garry. Můj osobní typ je také ten, že kdyby se udělala soutěž v řešení těžkých studií, vyhrál by to Garry Kasparov.
Nicméně ty rozdíly byly samozřejmě minimální. Byl to Garry, kdo pak (dokonce!) přehrával v koncovkách Karpova, který měl největší sílu v koncovkách. Rozhodně to není takový rozdíl, jako kdybychom posuzovali z hlediska koncovek Tala a Karpova :-)
Pěkné video už staršího Garryho:
Magnus vyhrál snad většinu svých partií v koncovkách. Samozřejmě to nevím přesně, ale sehrál strašně moc brilantních koncovek, které dodnes s chutí studuji. U Magnuse je neuvěřitelné, jak dokáže i v rovných pozicích neustále vyvíjet na soupeře tlak. Pro mě osobně je to až neuvěřitelné, co dokáže z pozice vymačkat. Je to asi tak, jako kdybych dal někomu zcela vymačkanou půlku citrónu s tím, že více už to nejde a on by ještě naplnil celou lžičku.
A zde se pokochejte tímto videem:
Zde byste měl asi zdůraznit, že za dob RJF a GK se partie přerušovaly a hledaly se cesty v analýze (často celou noc), zatímco za dob MC se partie jedou na jeden zátah. To je podle mě velice důležitá okolnost ohledně posouzení hry v koncovkách.
Taky je důležité, že RJF analyzoval většinou sám, GK s týmem průměrných GM a Karpov s elitou.
Cituji:
Rozhodně to není takový rozdíl, jako kdybychom posuzovali z hlediska koncovek Tala a Karpova.
Tal nebyl specialista na koncovky. Ale když se měl pochlubit perlou ze své šachové tvorby, tak vybral partii, ve které porazil v koncovce Smyslova.
Pane Cvek,chce to shrnutí a výsledky z vašeho pohledu(závěrečnou tabulku).Samozřejmě to bude subjektivní hodnocení.Měřítek a parametrů nebo jak to pojmenovat,však máte víc než dost.