V Taškentu vítězí Andrejkin, celkové vedení drží Caruana

03.11.2014 08:37 | FIDE Grand Prix 2014/2015

Andrejkin ustál tlak v závěru druhého turnaje Fide Grand Prix a v Taškentu se sedmi body obsadil samostatné první místo, v průběžném pořadí Grand Prix se vyšvihl na třetí příčku, vede nadále Caruana.

Tři kola před koncem druhého turnaje Grand Prix byla situace na čele hodně vyrovnaná a hned trojice hráčů měla shodný počet bodů. V devátém kole proti sobě nastoupil Jobava Andrejkinem a právě tento souboj, jak se později ukázalo, rozhodl o celkovém vítězi. Andrejkin se černými příliš nenadřel, zinkasoval materiál a překvapení turnaje Jobavu s přehledem porazil.

Jobavův relax před devátým kolem úspěch nepřinesl (zdroj: tashkent2014.fide.com)

Andrejkin zásluhou tohoto vítězství vedl průběžné pořadí samostatně, třetí do party Nakamura černými jen remizoval s Karjakinem a krom partie Jakovenka s Mamedyarovem skončily dělbou bodů také zbylé tři duely.

(Komentuje IM Tadeáš Kriebel)

-

Desáté kolo poté nepřineslo do průběžného pořadí žádné změny, všech šest partií skončilo remízou a především od Caruany se očekával útok na celý bod, jenže elově nejvýše nasazený hráč si v Taškentu s formou netyká. Ještě hůře než italský mladík na tom však je Boris Gelfand, který na úspěch v Baku nenavázal a nakonec skončil na úplně posledním místě turnaje. "Hrozné. Jeden z mých nejhorších turnajů," nešetřil se Gelfand, který nyní cestuje do Moskvy na Petrosjanův memoriál: "Poslední tři partie jsem už hrál normální šachy, doufám, že jsem zpátky." Následující foto jasně vypovídá o jeho rozpoložení v Taškentu.

Když to nejde, tak to nejde ... (zdroj: tashkent2014.fide.com)

Do posledního kola tak vstupoval Andrejkin nadále s bodovým náskokem před Mamedyarovem a Nakamurou. Oba jmenovaní černými figurami získali jen půl bodu a tak remíza stačila také Andrejkinovi, který se tak stal samostatným vítězem turnaje. Celým bodem si v závěru vylepšil skóre Karjakin, který se dotáhl do skupinky šestibodových, když bodoval na úkor Kasimdžanova.

-

Na únavu materiálu se zřejmě vymluví Jakovenko, který hrubkou daroval celý bod Caruanovi a tím dostal hlavního favorita celé Grand Prix na konečných +1.

-

Vítězem 2. turnaje se tak stal překvapivě Dmitry Andrejkin, který si do celkového pořadí zapsal 170 bodů, prvním pomocným hodnocením pro určeního konečného pořadí je vzájemný zápas, poté následuje větší počet výher. Do celkového pořadí Grand Prix a také pro určení finančních cen však dochází k dělení u hráčů se stejným počtem bodů.

Konečné pořadí

Jméno
Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pts. Res. V.