Přebor republiky v bleskovém šachu - na partii má každý hráč přibližně 5 minut- se uskutečnil 20. prosince 2024 v Brně v hotelu u Výstaviště. Hrálo 256 hráčů z celé České republiky, zhruba ze 70 oddílů.
Hráli ti nejlepší šachisté z naší republiky, to znamená velmistři Navara, Michálek, Plát a tak dále. 53 hráčů byli buď šachoví velmistři nebo mistři. Současně se hrál ve vedlejším sále i přebor republiky žen. Tam bylo asi 66 účastnic. V mém věku již přece jenom člověku chybí rychlost pohybu a bohužel i rychlost myšlení. Proto jsem počítal s tím, že skončím tak na dvoustém místě.
Byl jsem však mile překvapen, z 15 partií jsem získal nakonec 7,5 bodu a skončil jsem na docela čestném 130 místě. Mezi seniory, kterých hrálo jen dvacet, jsem skončil na šestém místě. Chtěl bych zdůraznit, že šachy jsou pro mládež, podnikatelé a seniory výborný trénink na myšlení, ale je to i dobrý trénink na pevnou vůli. Člověk se při šachu naučí nevzdávat se a bojovat až do konce. Zajímavé také je to, že z několika set starších šachistů - seniorů, které znám nikdo netrpí nemocemi, jako jsou například skleróza, demence a nebo dokonce ani nemá Alzheimerovu nemoc.
Čím to asi je? Ale abych nepropagoval jenom šachy, podobné účinky na myšlení, jako šachy, má i japonská hra go a potom karetní hra bridge.
Když ze sklerózy nechceš mít strach, tak neváhej a začni hrát šach!
Ale teď trochu nešachově. Za vhodné považuji propojení šachové hry s turistikou. Když už jsem byl, po mnoha letech v Brně, tak jsem navečer před turnajem navštívil brněnské vánoční trhy. Moravské náměstí se sochou jezdce na koni (Jošt Moravský), Česká ulice, náměstí Svobody, Zelný trh a nádraží s okolím. Na každém náměstí hrála hudba, stály stánky s občerstvením i stánky s upomínkovými předměty. Viděl jsem i osvětleného brněnského draka (krokodýla) a brněnský „orloj“. Venku nebylo právě vedro, ale v obchodních domech ano. Rozdal jsem také několik svých vánočních básniček. Docela se líbily.
Nejsi-li už mrně – toulej se po Brně!
Zdeněk Joukl
15.1.2025