Učíme hrát šachy pomocí metody Kroků

02.01.2014 05:30 | ostatní-články

Učíme hrát šachy pomocí metody Kroků. Nejprve krátké seznámení s touto metodou. Metodu vytvořili dva nizozemští šachisté IM Cor van Wijgerden a pedagog Rob Brunia.

Kombinace šachových a pedagogických znalostí vyústila do pečlivě vypracované metody vhodné jak pro trenéry začátečníků, tak pokročilých. Díky propracovanosti metody se stala pevnou učební pomůckou šachových svazů v Nizozemí a Belgii. Dále je používána v Německu, Francii, Anglii, Turecku, Norsku a od nedávna i v čechách, zanedlouho i na Slovensku.

Jak to, že tato metoda má úspěch v těchto zemích? Liší se nějak od metod používaných jinde?

Každý trenér má svůj osobní přístup k hodinám, většina trenérů má vlastní materiály a pomůcky, ne každý šachový svaz má kvalitní všeobecnou a pevnou platformu, se kterou mohou trenéři pracovat. Český šachový svaz odvádí velkou práci a snaží se léta zuniformovat učební materiály, provádí výcvik trenérů a podporuje šach na školách. Něco ale stále chybí. Problém je také v tom, že ve školách učí děti trenéři-učitelé s malou šachovou praxí, bez trenérských zkoušek, bez dostačujících materiálů. Práce velmi cenná, ale naučí děti hrát opravdu dobře?

Tady je právě místo pro metodu Kroků. Zavedením této metody do škol a šachových klubů se vytvoří základna pro spolupráci těchto dvou - na sobě závislých - složek šachové výchovy. Jak? Na to se musíme podívat, jak metoda vypadá.

Metoda Kroků se skládá ze šesti dílů (děti se učí krok za krokem poznávat hru a učí se základním dovednostem). Každý díl obsahuje příručku pro trenéry a učitele a cvičebnici. Každý díl lze rozšířit Krokem + a Krokem navíc. To jsou cvičebnice obsahují úkoly navíc k prohloubení znalosti látky.

Krok 1 je krokem k seznámení s šachem. Učí základy šachu, šachovnici, pohyb figur, útok a obranu, šach, mat jedním tahem, dvojúder, napadení dvěmi figurami, hodnotu figur, braní mimochodem, rošádu, pat, zápis. Obsahuje zhruba 500 úkolů a několik stránek opakování.

Další Kroky navazují látkou prohlubující základní znalosti a dovednosti žáků. Na hlubší seznámení s obsahem metody doporučujeme návštěvu stránek raindropchesscz.cz a ne stappenmethode.nl.

Žáci pracující s touto metodou můžou plyně přecházet ze školy do klubu, trenéři mají okamžitý přehled o jejich znalostech. A co je nejdůležitější? Naučí se šachy hrát podle vyzkoušené metody správně, vybudují si pevný základ pro rychlý růst a vývoj.

Stále více a více šachových škol a klubů používá metodu Kroků. K dostání v češtině je Krok 1, Krok 2 a Krok 3 vyjde v únoru, příručka pro Krok 1 je v překladu a vyjde co nejdříve. Další sešity a knihy budou následovat, prozatím jsou k dostání v angličtině, němčině, nizozemštině a dalších jazycích.

Žáci, kteří se velmi rychle chtějí vypracovat na vyšší úroveň, si ke Krokům můžou přidat tréninkový program amerického šachového svazu: Chess magnet school. CMS je internetový program (není potřeba instalace) používaný v USA a i jinde. Roční předplatné je 25 EURO a za to dostane žák vlastního trenéra, překlad zadání do češtiny (program je v angličtině) a šachový trénink na vysoké úrovni, který provádí podle vlastního tempa. Přihlášení k tomuto programu zařizuje paní Jiřina Vávrová ze šachového klubu Praha 4 ( xvavrovaj@seznam.cz ). Na vyzkoušení tohoto programu dostane zájemce první měsíc zdarma. Přihlásit lze za stejnou cenu (+ bankovní poplatky) i přímo na CMS, pak ale nemá žák trenéra ani překlad.

Zájemci o výuku šachu podle těchto metod se mohou hlásit na adresu: xvavrovaj@seznam.cz nebo pavel.englicky@seznam.cz


autor: GM Raindropchess Pavel Englický

9x 18299x
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Traxlerian
Chvíli mi trvalo než se mi podařilo registrovat, takže se omlouvám za pozdní reakci. Chtěl bych jen uvést pár věcí na správnou míru. Odkaz metody Kroků na stránky Dešťovek je jak správně pan Emil uvádí schválně. Ne ale pro reklamu, ale nemám tolik času a prostředků k obhospodařování několika stránek. Dešťovky také nejsou konkurencí klasických šachů, ty konkurenci nemají a mít nebudou. Je to doplněk, zpestření a dokonce i učební pomůcka pro začátečníky, doporučuji. A teď rychle ke Krokům. Neuvádím nikde a jak pan Pavel také správně podotnul, že metoda Kroků vychovává velmistry. Krok 6 je vhodný pro hráče tak okolo 2000 ELO. Na velmistry žádná příručka neexistuje. Kroky jsou ale jak pan Pavel také uvedl, velmi vhodné pro široké masy, školy a kluby se začátečníky. Ale nejlepší bude si to prostě prohlédnout. K poznámce, že nizozemský svaz moc velmistrů nemá podotýkám už uvedené s tím, že v Belgii také výsledky nejsou jak bychom si mohli představit. Na druhou stranu, Belgie nikdy v historii vlastního velmistra neměla (GM O'Kelly a Colle nepočítám), ted mají najednou dva. Osobně jsem nikdy (jako trenér 2 třídy) moc úspěchů s žáky neměl, po zavedení metody Kroků mám přebornici Flander a Belgie, která mi uhrála na posledním MS 4,5 bodu. A budu mít další, tím jsem si jist. Jsem samozřejmě ochoten metodu přiblížit a vysvětlit.
+0 /-0 | 03.01.2014 13:37

Pavel Ch

Ano Zdeňku, máš pravdu, proto jsem také psal  svůj příspěvek v negaci (třeba "doběhne" takových 0 z 10).

Ano, všichni máte pravdu, nejedná se jen o šachy, jiný sport, kulturu, profesi. Syn úspěšného otce v danném oboru má jistou startovací výhodu, ale toť vše.

O tom tento článek a diskusi, kterou jsem začal, vůbec není, to by musel být jiný článek (potomci slavných).

Tady se jedná, jak začít v těmi jejichž rodiče třeba šachy vůbec neumí nebo na amatérské úrovni, v kroužku, ve škole. Co je ve světě na pomoc běžné (třeba právě pracovní sešity, barevné, obrázky, možno si tam kreslit) a o co se nyní konečně šachový svaz (co už jsem říkal 20 let) snaží. A paraelně je zde nabídka překladu z jiného státu. Na ni se prostě chci podívat.

+0 /-0 | 03.01.2014 08:58

EmilV

2Janda

Zdenku, docela by mě zajímal konkrétní případ, kdy je (byl) otec 1.VT a syn dejme tomu KM a výš a otec na tom nemá žádnou zásluhu.

Už jenom taková blbost jako literatura. Já jako chudý student jsem na to musel šetřit a pracně shánět, zatímco tenhle syn jen doma sáhne do knihovny.

 

+0 /-0 | 03.01.2014 05:48

Homunkulus

A svou roli hraje i to, že syn se často snaží předčít otce; což lze snáz, když je otec KM než GM. wink

+0 /-0 | 02.01.2014 23:50

hans
Možná to bude tím, že takový velmistr ví, co je to být profesionálním šachistou a svému potomkovi podobný život nepřeje. Je to možná podobné jako u dětí herců. Většina z nich říká, že rodiče je spíš odrazovali od herectví. Jenže herecké děcko má dost možností, aby se to naučilo někde jinde.
+0 /-0 | 02.01.2014 23:28

Zdeněk Janda

No,Pavle,moc se mi to rozebírat nechce. Ale k Tvému tvrzení , že velmistr,že když se usmyslí,tak ze svého dítěte "udělá" velmistra blush ... Možná mi už selhává paměť,ale nějak si nemohu vybavit soutěže družstev,kde by hráli velmistr táta se synem (jistě Ty, s encyklopedickou pamětí , mně to připomeneš smiley) . Ale znám mnoho příkladů , kdy táta byl (a je) 1.třída, a syn je např. IM (aniž měl na tomto táta nějakou zásluhu). Není to příručkách , je to o své vůli koníčku mnoho obětovat , na sobě pracovat atd,atd.

+0 /-0 | 02.01.2014 20:37

Pavel Ch

Tak jsem ověřil, že se jedná opravdu o klasický šach a ne metodu Štěpána dotaženou do dokonalostismiley.

Jistě, pokud bohatý tatík zaplatí na plný úvazek schopného trenéra synáčkovi nebo si velmistr usmyslí, že dá veškerý čas k dotažení svého syna na velmistra, obejde se bez těchto příruček. Ale je to loterie, mohou to být sázky na koně, které přes veškerou péči nedoběhnou. A bude takových 10 (?) v generaci a nedoběhne třeba ani jeden.

Pracovní sešity zrychlí, zkvalitní výuku v kroužcích klubů, třídách škol, kde se můžem bavit o řádu tísíců žáků ročně. A mají je ve více šachově rozvinutých zemích světa. A třeba ve větších (lidnatějších) než Nizozemsko. Proto také je z čeho více vybírat, proto jinde větší úspěchy.

Žádná "zázračná" kniha neexistuje, ani tato, ani jiná, souhlasím. Je to o kvalitní připravené výuce a tomu pracovní sešit prostě pomáhá. Těším se na pracovní sešit pod patronací ŠSČR (zatím kluby obdržely jednu se 4 lekcemi, dobrá, ale....), snad přijde další na déle, rád si prohlédnu, dle svých zkušeností zhodnotím. V Praze prohlédnu i tuto. Stejně tak jinou, která by byla v češtině. Podle toho rozhodnu, co objednám pro klub. Kdyby někoho snad zajímalo mé (ne)doporučení, mohu napsat.

+0 /-0 | 02.01.2014 20:07

EmilV

Když se podívám na FIDE TOP 100, tak tam moc hráčů z Nizozemska nevidím. To je divné, když už mají 20 let k dispozici zázračnou strukturovanou metodu Kroků.  Asi až tak zázračná nebude...

Výchova špičkového šachisty je složitý komplexní a do značné míry náhodný proces, který nemůže vyřešit žádná šestidílná brožura, Vždycky říkám, že kdybych se uměl podívat na šestileté dítě a poznat, že tenhle člověk u šachů zůstane, budu jedním z nejlepších trenérů na světě.

Serióznost článku je navíc zpochyběna tím, že odkazuje na web jakési konkurenční hry ("Dešťovky se tak stávají zdravou konkurencí klasickým šachům") a není jasné, zda jeho hlavním skrytým cílem není právě její propagace. No, v šachách makáte 20 let a velmistra stejně neuděláte, zatímco v Dešťovkách si zahrajete nějaký turnaj a obdržíte "velmistrovský prsten". No, neberte to...

Takže Pavel není sám, kdo je z toho celého nějaký zmatený.

 

+0 /-0 | 02.01.2014 18:59

Pavel Ch

Že je potřeba mít pracovní sešity pro (nejen školy kde vedou učitelé), ale i kroužky na pomoc trenérům a žákům, říkám od počátku 90.let. Buď nebyly penmíze nebo zájem svazu. Teď se něco začíná dít. V prosinci obdržely kluby prac. sešity, co by již měly děti, které přišly v září, znát. Ale snad budou další.

V zahraničí jsou daleko dál (může být spojeno i s celkovou úrovní mládežnického šachu).

Minimálně bych si prohlédnul.... (doplnil jsem později na vysvětlenou): ...v článku uvedené.

Jen jsem byl z toho článku  "taký nějaký zmetený". Od podpisu autora s titulem k odkazu na české stránky. A krok za krokem jsem se na stránkách zkoumal, že se jedná o klasické šachy, stejně jsem si nebyl jist. Tak jsem vlezl na originál NIZ a snad tedy ano?!  

+0 /-0 | 02.01.2014 11:59