Tři kola do konce a možné je všechno

19.07.2018 23:00 | Dortmund 2018

Silně obsazený turnaj v Dortmundu je za svou polovinou. Úvodní čtyři kola neurčila jednoznačné favority, rozhodovat budou následující tři dny. Nejsložitější cestu k vrcholu mají Wojtaszek a Nisipeanu. Šance zbylé šestice jsou v podstatě vyrovnané.

1. KOLO

Přední světoví šachisté začali v Dortmundu, co se bodů týče, opatrně. Všechny čtyři partie skončily dělbou bodu. Kdo by ale čekal symetrické struktury, rychlé výměny a jde se dom, dost by se přepočítal. Na všech prknech se totiž obstojně bojovalo.


Letošní účastníci s pořadateli. Od roku 2003 jistou pozvánku na tento turnaj dostane vítěz Aeroflot-Openu Moskva. Letos si takto start vysloužil Bělorus Vladislav Kovalev. Nepsanou povinností je účast bývalého mistra světa Vladimíra Kramnika, který zde získal prvenství již 10x. Samozřejmé místo za šachovnicí mají také domácí velmistři. Letos jsou to Georg Meier a Liviu-Dieter Nisipeanu. Tuto jasnou čteřici doplili Ian Nepomniachtchi (Rusko), Anish Giri (Nizozemsko) a dva silní Poláci Radoslaw Wojtaszek a Jan-Krzysztof Duda (zdroj: Twitter turnaje)

V partii Kramnik - Nisipeanu sice bývalý mistr světa disponoval pěšcem navíc, černý však přesně věděl, co dělat a bez problémů udržel rovnováhu.


-
. kolo -

Dlouhou a bojovnou partii sehráli pánové Nepomniachtchi - Giri. Bílý si v ní mohl dát dárek k 28. narozeninám, které právě oslavil, a tahal v partii dvakrát za delší konec. Jednu velkou příležitost měl v 19. tahu, kdy mohl obětovat střelce na h6 a získal by velice silný útok. Druhou příležitostí byla dámská koncovka, ve které mohl také hrát na výhru, avšak po nepřesnostech se mu to nepodařilo.

Neobvyklým zahájením, které vyústilo v solidní pozici pro domácího hráče, překvapil bílými hrajícího Wojtaszka - Georg Meier. Papírově silnější Polák nenašel recept, jak z partie něco vytěžit a hra skončila remízou. 


-
. kolo -


Také v partii Duda - Kovalev si hráči za šachovnicí poseděli poměrně dlouho.


-
. kolo -

2. KOLO

V druhém kole dokázal naplno skórovat pouze Jan-Krzysztof Duda a dostal se tak do samostatného průběžného vedení. Ostatní partie, ač napínavé a bojovné, skončily remízou.

V partii Liviu-Dieter Nisipeanu - Jan-Krzysztof Duda Polák brzy zaútočil na centrálního pěšce a Němec na to nedokázal najít správnou odpověď. 


-
. kolo -


Polák Jan-Krzysztof Duda (zdroj: web turnaje)

Není zase až tak výjimečné, že TOP hráči hledají šance na výhru přes materiální nerovnováhu. Dáma za dvě věže, lehká figura za dvojici, trojici pěšců. V druhém kole jsme mohli tuto strategii vidět hned ve dvou ze čtyř partiích. Kovalev bílými proti Nepomniachtchimu a Kramnik černými proti Wojtaszkovi se rozhodli rozloučit se svými dámami, aby pak své soupeře ohrozili ne zrovna příliš nebezpečnými volnými pěšci. Tyto dvě partie byly nakonec nejdelší ze všech.  V partii Kovalev - Nepomniachtchi měl Bělorus na konci věž, střelce a dva spojené volné pěšce proti Rusovo dámě, přesto ale byla pozice po 90 tazích remis. V partii Wojtaszek – Kramnik pro změnu zase Rus poslal svoji dámu k šípku, aby dostal Poláka pod tlak pokročilým d-pěšcem. Stačilo to sice k remíze, ale Wojtaszek z toho možná mohl v určitých chvílích vytěžit víc.


-
. kolo -

3. KOLO

Nejbohatší na resultáty bylo, alespoň prozatím, třetí kolo. Celý bod si připsali hráči hned ve třech duelech: Jan-Krzystof Duda vyhrál v polském duelu na taktiku a upevnil tak svoje průběžné vedení. Ian Nepomniachtchi přehrál Dietera Nisipeanu pozičně a Vladislav Kovalev profitoval z chyby Giriho. Vladimir Kramnik a Georg Meier se rozešli smírně. 

Polský souboj. Velmistři Wojtaszek a Duda (foto: Georgios Souleidis)

Giri - Kovalev

Tato partie byla první, která měla opravdu hodně překvapivý výsledek. Giri platí za velkého favorita turnaje, kor po jeho výborném výkonu ve Wijk aan Zee. Vladislav Kovalev porazil světového hráče číslo šest při jeho první účasti v takovémto superturnaji! Zároveň díky tomuto výsledku může směle bojovat o první místo.

Ve zdánlivě neškodném postavení se holandský velmistr dopustil nepřesnosti.


pozice po 34...De8

Černý izolovaný pěšec na d5 skýtá bílému malou výhodu, ale to neznamená, že bílý nemusí být ve střehu. Giri měl pokračovat 35.De3 nebo 35.f5 stále s drobnou výhodou. On však místo toho zvolil 35.Dd1 a musel být velice překvepaný po odpovědi 35...d4!, čímž Kovalev otevřel cestu bělopolnému střelci na královské křídlo a vytvořil hrozby.

Vzhledem k tomu, že bílý nemůže vzít pěšce aniž by se dostal do horší pozice, Giri zahrál 36.Dd2, ale po 36...dxc3 37.bxc3 se černý zbavil svého izolanta a je připraven bojovat o vítězství. Kovalev poté kombinoval hrozby proti bílému králi s napadáním pěšců, což mu po 73 tazích přineslo vítězství.


Pozice po 73...Dg3


Vladislav Kovalev (foto: Georgios Souleidis)

4. KOLO

Čtvrté kolo situaci zamotalo. Průběžně vedoucí Jan-Krzysztof Duda měl velmi dobrý start,  s remízou proti Kovalevovi a dvěma vítězstvími nad Liviu-Dieterem Nisipeanu a Radoslawem Wojtaszkem byl mladý polský šampión v průběžném vedení. Před druhým volným dnem se mu však do cesty postavila překážka z nejtěžších, Vladimír Kramnik a ještě ke všemu černými. Partii, kde si 14. mistr světa v Anglické udržel dvojici střelců, Polák nezvládl a prohrál. Zajímavou roli opět sehrál izolovaný dvojpěšec bílého na d-sloupci.  Zároveň si náladu spravil Anish Giri proti Liviu-Dieteru Nisipeanu, a tak výsledky tohoto kola Meier - Kovalev ½-½, Nisipeanu- Giri 0-1, Wojtaszek - Nepomniachtchi ½-½ a Kramnik - Duda 1-0 vzácně vyrovaly šance téměř všech zúčastněných.

Partie 3. a 4. kola k přehrání


-
. kolo -


14. mistr světa GM Kramnik vystavil Polákovi stopku.

Tabulka průběžného pořadí po 4 kolech

Poř.  Tit. Jméno Elo Fed. Body TB Perf.
1. GM Kovalev,V 2655 BLR
2.5 5.50 2821
2. GM Kramnik,V 2792 RUS 2.5 4.50 2788
3. GM Nepomniachtchi,I 2757 RUS 2.5 3.50 2806
4. GM Duda,J 2737 POL 2.5 3.25 2808
5. GM Meier,G 2628 GER 2.0 4.25 2741
6. GM Giri,A 2782 NED 2.0 2.75 2678
7. GM Wojtaszek,R 2733 POL 1.5 3.50 2642
8. GM Nisipeanu,L 2672 GER 0.5 1.25 2445


 
0x 2909x Tobi
Fotogalerie