Staroměstský openíček 2020

19.08.2020 06:45 | Domácí zprávy

aneb jak Babulovi přijeli, viděli a skoro vše vyhráli. Během jarní pandemie koronaviru se vedení šachového klubu Staré Město rozhodlo, že klasický letní staroměstský turnaj raději odloží na příští rok. Jako náhradu však vymyslelo víkendový rapid turnaj.

Uskutečnil se ve dnech 8.-9. srpna 2020. Hrálo se na 9 kol tempem 2x25 minut na partii s přídavkem 5 vteřin za každý provedený tah. Šest kol se odehrálo během soboty a poslední tři kola v rámci nedělního dopoledne. Přesto, že organizace turnaje proběhla za poměrně hektických podmínek a tak trochu na poslední chvíli, zúčastnilo se turnaje velmi pěkných 68 hráčů a hráček. Hlavním favoritem turnaje byl velmistr Vlastimil Babula, sekundovat mu měli zejména mezinárodní mistři Jan Sosna a Pavel Zpěvák. Zatímco Babula ztratil první půlku v pátém kole s Mrázkem, Sosna vyhrál všech šest úvodních partií. Po remíze ve vzájemném souboji v sedmém kole se tedy zdálo, že Sosna vyhraje celý turnaj. V osmém kole však také on ztratil remízu, a to s Burdalevem. Oba poté vyhráli v posledním kole a suverénně zvítězili parádním ziskem osmi bodů. O vítězi tak muselo rozhodnout pomocné hodnocení, které se přiklonilo na stranu Babuly. Na třetím místě skončil až s 1,5 bodovým (!) odstupem Lumír Mrázek, a to díky nejlepšímu pomocnému hodnocení ve skupině hráčů se 6,5 body.

Kromě hlavních cen byly vyhlášeny také speciální ceny. Drobné dárky dostali nejmladší a nejstarší účastníci turnaje. Nejmladšími účastníky byli Kryštof Uhříček a Zuzana Stará (oba ročník 2011!), nejstarším účastníkem brněnský František Vykydal, který letos slaví úctyhodných 88 let! Nejlepším domácím hráčem se stal Vlastimil Babula mladší, který byl rovněž odměněn i finančně v kategoriích nejlepší mládežník do 15 let a nejlepší junior do 20 let! Nejlepším seniorem se stal celkově druhý Jan Sosna a nejlepší ženou Jana Zpěváková.

Účastníci turnaje měli k dispozici po celou dobu bufet s možností občerstvení, hlavní doprovodnou akcí turnaje pak byl sobotní společenský večer. V rámci něho proběhla simultánka s Vlastimilem Babulou, grilování klobásek za doprovodu zlatavého moku a ochutnávka vynikajících moravských slivovic.

Vyhlášení výsledků turnaje proběhlo v neděli přesně dle plánu v jednu hodinu po poledni a pak se účastníci rozjeli směrem ke svým domovům. Pevně věříme, že příští rok proběhne opět klasický letní turnaj ve vážných partiích, Openíček měl však velmi pozitivní ohlas, a tak je dost možné, že nezůstane jen u jednoho speciálního ročníku.

Závěrem bych rád poděkoval všem organizátorům i hráčům, kteří se podíleli na zdárném průběhu celého turnaje. Dovolím si jmenovat alespoň dva lidi, a to hlavního rozhodčího Rostislava Huňu a předsedkyni oddílu Věru Dobešovou. Tak třeba zase za rok, nebo i dříve!