Silnou konkurenci ukočíroval Michalík

18.11.2014 05:35 | Akademické mistrovství ČR v bleskovém šachu 2014

Do Brna se na akademické mistrovství ČR v bleskovém šachu sjelo celkem 38 účastníků ze 12 vysokých škol. Hrálo se v reprezentativních prostorách Fakulty stavební VUT v Brně a turnaj zahájil zástupce akademické obce tajemník Ing. Oldřich Šašinka, MBA.

Bleskové tempo 3+2s na tah je v poslední době pro mladé hráče a hráčky velmi atraktivní, proto se  turnaje zúčastnilo nejen 10 titulovaných hráčů, ale i zástupci české reprezentace a další silní "elisti".

V kategorii muži-studenti bojovalo o titul 32 hráčů. Již v průběhu turnaje i přes silnou konkurenci odskočil od ostatních pronásledovatelů GM Peter Michalík z Masarykovy univerzity v Brně. S celkem 13 body z 15 kol jasně opanoval zlatý trůn a po právu získal titul akademický mistr pro letošní rok. Stříbrnou příčku si v posledním kole pojistil výhrou IM Vojtěch Zwardoň reprezentující rovněž Masarykovu univerzitu v Brně s 11,5 body. Bronzová medaile skončila na krku IM Jaroslavu Burešovi hájící barvy Vysokého učení technického v Brně s 11 body.

FM Jiří Kočiščák a GM Peter Michalík (foto: Vladimír Jagr)

WIM Karolína Olšarová poráží Michala Horáček (foto: Vladimír Jagr)

V kategorii ženy-studentky se utkalo 6 hráček. Vyrovnané boje mezi děvčaty probíhaly do závěrečného kola, kde šlo o všechno. Zvítězila WIM Elena Semenová z Mendelovy univerzity v Brně s 8,5 body a utekla soupeřkám o celý bod. Po právu získává titul akademická mistryně. O druhém až šestém místě rozhodovalo pomocné hodnocení. Stříbro si nakonec odváží WFM Martina Marečková reprezentující Newton College Brno se 7,5 body. Bronz putuje k WFM Magdaléně Miturové z Vysoké školy ekonomické v Praze rovněž se 7,5 body. Nepopulární bramborová medaile zbyla na WIM Karolínu Olšarovou z Univerzity Palackého v Olomouci. Pátou příčku obsadila Kristýna Novosadová z Masarykovy univerzity v Brně a šesté místo uzavírá Jana Zpěváková z domácího Vysokého učení technického v Brně.

Doplňkovým programem k AM ČR v bleskovém šachu byl doprovodný turnaj pro absolventy, zaměstnance a studenty SŠ. V bleskovém tempu systémem každý s každým změřilo síly celkem 18 hráčů.  Zvítězil absolvent VUT v Brně FM Martin Šklíba se 14 b ze 17 kol, druhou příčku obsadil student Gymnázia Kp. Jaroše Adam Dvořák se 13 body a na třetím místě skončil absolvent MUNI Jan Uhmann rovněž se 13 body, ale horším pomocným hodnocením.

Turnaj se vydařil po všech stránkách. Vítězům gratulujeme!

Eva Pekárková, IM Vojtěch Zwardoň, GM Peter Michalík, IM Jaroslav Bureš a Břetislav Eichler
(foto: Vladimír Jagr)

Konečné pořadí: Akademické MČR v bleskovém šachu