Caissa umí evidentně do šachu zatáhnout i další božstva, o sobotním odpoledni počasí dokonale vyšlo. Střelecký ostrov byl pokryt čtyřiašedesáti poly a šou živé šachy mohla o třetí hodině začít. Los barvy figur obstaral starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a úvodní tah bílými byl naslepo vyřknut Richardem Rapportem. Černým figurám velel David Navara a s přibývajícími tahy houstl i dav diváků. Okulahodící braní figur v podobě šermířských soubojů je opravdovou lahůdkou. V partii padlo mnoho vojáků obou veličenstev. Podívejte se, co velmistři neviděli.
Korunovaci si po necelé hodině a půl vysloužil Richard Rapport, který donutil Navarova černého krále ke kapitulaci a odevzdání koruny.
Druhou simultánku v rámci letošního ČEZ Chess Trophy měl na svých bedrech uzbecko-americký velmistr Timur Garejev. Osmadvacetiletý specialista na simultánky naslepo nechal proti sobě v neděli nastoupit dvanáct soupeřů, usedl na rotoped a jal se trénovat své schopnosti, které chce dokonale prověřit prosincovým pokusem o světový rekord - v Praze nastoupí proti sedmačtyřiceti hráčům.
Timur si hlídá i najeté kilometry, natrénováno bude mít i na Tour de France
Pár kilometrů nachodili Michal Špaček (vlevo) a mezinárodní rozhodčí Pavel Votruba (vpravo), kteří za velmistra prováděli tahy na šachovnicích
Simultánka trvala čtyři hodiny, Timur najel nezjištěný počet kilometrů (v Amsterdamu prý ujel 27km), porazit deset svých soupeřů, remízou skočily partie Magdalény Miturové a Rudolfa Soukala.
První partie
Nedělní čtvrtá hodina probudila k životu hlavní motiv letošního šachování na Kampě. Za bílé figury zasedl Richard Rapport, český reprezentant David Navara hájil černé postavení. Rozehrání úvodní partie zápasu trochu schladilo očekávání diváků, kteří převídali gejzír taktických přestřelek. Rychlá výměna dam nasměrovala partii blíže do koncovskářských vod, ale střední hra nebyla rozhodně vypuštěna.
(panu Kharty nic neunikne)
Smutné, ale bude se to dobře pamatovat, velikání Réti a Korčnoj 6.6.
Korčnoj je světovým rekordmanem v počtu partií, 4500. Vemte si, že hrál s Levenfišem, který se narodil v r. 1889 a hrál i s Carlsenem, který se narodil v r. 1990. Neuvěřitelné...V 78letech vyhrál švýcarské mistrovství. The Greatest!
Myslím si-že Viktor vyloženě "nešel" po režimu v sovětském svazu-jinak by dopadl podstatně hůře. V roce 1974. + 1978. mu scházelo velmi málo - stát se mistrem světa. Pak už to bylo horší a když přišel Garri byl konec s šancemi být mistrem světa. Nicméně si myslím-že pro šachy udělal Viktor velmi velmi mnoho. Čest jeho památce.
Off topic - Viktor Korčnoj dnes zemřel.