Rozhovor s Anishem Girim - Je to o hlavě

14.07.2024 06:16 | Rozhovory

Anish Giri jedním z nejznámějších šachistů na světě. Je populární na sociálních sítích a v tomto rozhovoru, toho řekne více než dost.

Chess.com: Nyní reprezentujete Nizozemsko , ale vyrůstal jste v mnoha zemích. Cítíte se být Nizozemcem?

Anish Giri: Je to zajímavé. Většina lidí, které znám, má velmi jasnou národní identitu a cítím, jak jsou ke své národnosti připoutáni podle toho, jak mluví. Jako šachista jsem vyrůstal převážně v Nizozemsku; stal jsem se silným hráčem a udělal všechny nejdůležitější kroky tam - stal se velmistrem, reprezentoval národní tým. Takže jako šachista se určitě cítím být Nizozemcem a jsem nesmírně vděčný za podporu, kterou dostávám v Nizozemsku od svých sponzorů i od Nizozemské šachové federace, která je podporována Národním olympijským výborem.

Ale na osobní úrovni, což je pro lidi těžké pochopit, jsem měl od raného věku tak mezinárodní zázemí, že necítím zvláštní přilnutí k národní hymně nebo věcem podobným. Jako člověk se k zemi skutečně nevážu. Myslím, že je to přirozené, když hodně cestujete jako dítě.

Pomohlo vám toto multinárodní zázemí formovat se jako hráč?

Měl jsem obrovské štěstí. Moje matka byla Ruska a můj otec Nepálec, takže jsem vyrůstal s šachovou kulturou i genetikou. A učení hry v Rusku, kde je spousta trenérů, kteří vědí, jak radit dětem, a které knihy studovat, hodně pomohlo. Brzy jsem studoval všechny klasické partie a zažil tvrdou konkurenci mezi ruskými dětmi, což je mnohem tvrdší než mnoho jiných juniorských soutěží. Ale zároveň jsem měl štěstí, že jsem se kvůli práci mého otce přestěhoval do Nizozemska ve správný čas, což mi poskytlo mnoho příležitostí. Kdybychom zůstali v Rusku, bylo by pro mě těžší získat všechny tyto šance. Hrál jsem okamžitě s mnoha velmistry a brzy jsem hrál na turnaji ve Wijk aan Zee.

Když mluvíme o tvrdé konkurenci v Rusku, jak je to těžké a jak to pomáhá hráčům, kteří se dostanou na vrchol?

Vidíte, že mentalita jejich sportovců je trochu odlišná od těch z západních zemí. A podle mého názoru to vysvětluje, proč je tolik ruských vítězů Evropských individuálních šampionátů a Světového poháru. Nějakým způsobem jsou ruští hráči obzvláště dobří v kvalifikacích. A myslím, že to je proto, že během svého mládí se neustále kvalifikují. Jsou velmi dobří pod tlakem a v situacích, kdy záleží na každém půlbodě a vy prostě musíte dostat hlavu nad ostatní.

Stejné je to teď v Indii se všemi těmi soutěžemi mezi mladými dětmi. Zatímco jejich západní protějšky jako Magnus Carlsen jsou géniové, kteří se objevili z ničeho. Každé zázemí má své vlastní klady a zápory. Hráči, kteří pocházejí ze zemí bez skutečné šachové kultury, mají někdy trochu více tvůrčího ducha a inspirace a dostávají více příležitostí brzy. 

Byl jste jednou nejmladším velmistrem na světě ve věku 14 let. Co bylo potřeba k dosažení tohoto úspěchu? Kam si myslíte, že to může jít dál? Uvidíme někdy desetiletého velmistra?

Je to hezký příběh, ale nemyslím si, že je to tak důležité. Musíte mít opravdu štěstí, abyste se stal velmistrem brzy. Těžko říct, jak daleko to může jít, protože se musíte zlepšit, dostat příležitosti hrát na turnajích, kde můžete dosáhnout těchto norem, a také je na těch dětech, které to dělají, velký tlak, protože je tam časový limit, honí rekord. 

Nyní je mnohem snazší získat přístup k informacím než před deseti lety a motory jsou mnohem silnější, takže se můžete od nich více naučit. Ale upřímně řečeno, ten úspěch není tak velký, jak to zní, protože děti, které jsou tak dobré, tak mladé, mají stejně daleko ambicióznější cíle. Snaží se bojovat o titul mistra světa. A dosažení vrcholu vyžaduje čas, protože potřebujete zkušenosti. Musíte zažít situace několikrát a musíte několikrát selhat, abyste se naučili, jak s nimi zacházet.

Dříve jste popisoval šachisty jako sportovce. Vidíte šachy spíše jako sport nebo jako hru?

Pro mě jsou šachy, které teď hraji, naprosto sport a považuji sebe i své soupeře za sportovce. Špičkoví hráči jsou jako jiní sportovci, soustředí se na hru a cokoliv dělají, jak tráví svůj den, je zaměřeno na jejich konečný cíl. Ale v jistém smyslu jsou šachy samozřejmě víc než to. Mají zvláštní roli v různých kulturách a ve společnosti. Takže v tom smyslu popsat šachy jen jako sport je nespravedlivé vůči hře.

Šachy se v minulosti snažily dostat na olympiádu. Je to něco, co byste chtěl vidět?

Nevím, jak důležité to je pro šachy. Nemyslím si, že olympiáda je nezbytná k popularizaci . V Rusku už probíhá šachový boom , v Indii je obrovský šachový boom, tisíce dětí hraje a jejich rodiče se plně věnují jejich kariérám. A internet přinesl další šachovou vlnu. Fakt, že nyní můžete sledovat hry online, s komentátory a šachovými motory, které umožňují každému vyhodnotit pozici, aniž by potřeboval rozumět všem jemnostem, pomohl přivést šachy k širšímu publiku.

Jste jedním z nejaktivnějších uživatelů Twitteru mezi elitními šachisty. Co vás na Twitteru baví nejvíc?

Svět se změnil a teď Donald Trump oznamuje světové novinky na Twitteru, takže tam rozhodně musíte být spojeni! Ale pro mě je to způsob, jak se uvolnit. Tvrdě pracuji na šachu a nepiji alkohol, takže je to jedna z věcí, které dělám pro zábavu. Nikdy jsem neměl v úmyslu budovat si sledující, ale rozhodně to přináší šachy více lidem.

Často to vypadá, že mezi vámi a Magnusem, a dokonce i Hikaru Nakamurou, je na základě vašich výměn na Twitteru určitá rivalita. Je to tak?

Nemáme žádné skutečné problémy nebo něco podobného. Někdy může být můj nebo Magnusův sarkasmus lidem nepochopen. Občas se navzájem škádlíme, ale myslím, že je to vše myšleno dobře. Obecně je vztah mezi šachisty na nejvyšší úrovni těžko popsatelný, protože kvůli konkurenci je tam určitě hodně napětí. Ale to by nemělo být zaměňováno za skutečnou nenávist.

Pokud jde o sportovní rivalitu, přejete si, aby ten druhý něco pokazil a to je vše. Takže zatímco přeji Magnusovi, Hikarovi a všem hodně zdraví a šťastný rodinný život, jsem rozhodně rád, když udělají chybu. A to platí oboustranně. Jsem si jistý, že Magnus a Hikaru mi nepřejí nic zlého, ale jsem si jistý, že když prohraji hru, skáčou v hotelových pokojích radostí.

Šachy jsou psychologickou hrou. Dělají špičkoví hráči něco, aby se navzájem dostali pod kůži?

Na nejvyšší úrovni jsou šachy extrémně psychologické. Abychom dosáhli nejlepšího výkonu, musíme se cítit co nejlépe a cokoliv může narušit rovnováhu. Takže se musíme naučit všem druhům triků a psychologických zbraní, abychom zůstali v ideálním stavu mysli a nenechali se rozptylovat nepřáteli. Všichni se neustále snaží získat nějakou výhodu. To se děje před partiemi, mezi   i během zápasů. Tělesná řeč je také velmi důležitá. Někdy vidíte, že šachisté mají nečekané dobré a špatné série. Tyto věci mají vysvětlení. Stejně jako se tenisté zraní a vyřadí je to na několik měsíců, šachisté mohou být vyřazeni mentálním zraněním. Viděl jsem mnoho takových případů na nejvyšší úrovni.

Povězte nám o některých povolených faulech mezi hráči?

Hráči, které znám, zůstávají velmi slušní, ale triky nemusí být špinavé. Někteří hráči zaberou hodně místa u stolu. Fyzicky se roztáhnou a začnou si nárokovat prostor na stole, což může být podvědomě zastrašující pro někoho. Nebo se hráči mohou příliš často zvedat od stolu nebo najednou začít dělat tahy velmi rychle. Běžný trik je naznačit, že tah není dobrý skrze výrazy obličeje. To je na nejvyšší úrovni velmi běžné. Takže všechny tyto malé tělesné projevy. Také v rozhovorech nebo během tiskových konferencí se mnoho hráčů snaží velmi lehce a nenápadně ublížit jiným hráčům.

Nejblíže jste se k titulu mistra světa dostal na turnaji kandidátů v roce 2016, kde jste slavně remizoval všech 14 partií. Povězte nám o této zkušenosti.

Byla to moje první zkušenost a možná jsem byl trochu příliš nervózní, ale tak či onak jsem promarnil příliš mnoho příležitostí, abych se dostal do boje o první místo. Byl jsem tak blízko k výhře, a nepovedlo se to. Kdybych vyhrál jednu nebo dvě hry, byl bych blízko k vítězství v turnaji, ale pak bych čelil zcela nové mentální výzvě, na kterou jsem možná nebyl připraven. Ale v mé mysli jsem byl nejblíže k titulu mistra světa někde jinde.

Bylo pár turnajů, kde jsem si opravdu myslel: "Mohu to jednoho dne dokázat." Pamatuji si na Šachový světový pohár v Baku v roce 2015, kde jsem se dostal do semifinále. V určitém okamžiku, jak jsem vyhrával zápas za zápasem a podnikal dlouhé procházky po pláži, jsem cítil, že Světový pohár i turnaj kandidátů jsou velmi dosažitelné a pravděpodobně se brzy stanu mistrem světa. Tato myšlenka mi občas mizí a vrací se. Sebevědomí je velmi citlivá věc.

Od té doby jste čelil nekonečným vtipům o remízách, přestože se pravidelně účastníte vzrušujících her. Ovlivňuje vás to někdy?

Tehdy to bylo opravdu vtipné, protože jsem měl všechny tyto šance a nemohl jsem je proměnit, a všichni se se mnou smáli, jako: "Jak je možné, že žádná z těchto her nekončí výsledkem?" Ale v určitém okamžiku si mnoho lidí neuvědomovalo, jak to všechno začalo, a komentovali na Twitteru, aniž by věděli, co se stalo na prvním místě. A je trochu frustrující, když lidé, kteří nemají ponětí, mluví o něčem. Ale není to vážné.

Pokud jste dnes ovlivněni sociálními médii, pak je mi líto, ale nejste vhodní pro toto století! Nedávno jsem četl článek o Tigranu Petrosjanovi a nikdy jsem to nevěděl, ale ten chlap málem odešel do důchodu, protože ho šikanovali za příliš mnoho remíz. Teď ho vnímáme jako "Železného Tigrana", velkého mistra světa. Ale v určitém okamžiku uvažoval o odchodu. Měl štěstí, že tehdy nebyl Twitter, jinak by prostě praskl! (Směje se)

Když už mluvíme o bývalých mistrech světa, byli jste překvapeni odchodem Kramnika do důchodu na začátku tohoto roku? Pracoval jste jako jeho sekundant na loňském turnaji kandidátů a dobře ho znáte.

Překvapilo mě to, ale ne šokovalo, řekněme to tak. Nečekal jsem to, ale mohl jsem pochopit proč. Na konci dne šachy nejsou gymnastika a krasobruslení. Nestárnete tak rychle, ale v určitém okamžiku čas stejně pracuje proti vám. Oba jsme extrémně zainteresovaní do psychologického aspektu hry a měli jsme o tom mnoho rozhovorů. Myslím, že už neměl tolik motivace jako lidé jako já, a pak je těžké soutěžit.

Pracoval jste také jako sekundant pro Vishyho Ananda v minulosti. Co ho udržuje v TOP šachu , ve věku téměř 50 let?

Vishy je legendou hry a fascinujícím fenoménem. Je zdaleka nejstarším hráčem na vrcholu a zdaleka nejsilnějším hráčem svého věku. Myslím, že jeho hlavní výhodou oproti ostatním v jeho věku je, že je opravdu mladý duchem. Například mnoho lidí jeho věku nevíta změnu. Přestanou stahovat nejnovější verze softwaru nebo neaktualizují své aplikace, jako to dělají mladí lidé. Ale Vishy je typ člověka, který jsem si jistý, že aktualizuje všechny aplikace na svém telefonu. V určitém okamžiku čas nakonec zvítězí; to je nevratné. Ale skutečnost, že dosáhl toho, co má, a zůstal tam tak dlouho, je díky tomu, že se dokáže znovu objevit a změnit způsob, jakým pracuje, jakým přistupuje k věcem, stejně jako mladší člověk.

Cítíte, že vzestup hlavních webových stránek jako Chess.com a online šachu změnil hru nějakým způsobem?

Určitě. Největší věc je aspekt sociálních médií, který s tím přišel. Představuji si, že pro předchozí generaci by byla myšlenka streamování jejich her online velmi zvláštní, ale současná generace se tomu přizpůsobuje a mnoho hráčů to dělá velmi dobře a je zábavné je sledovat. Hikaru je velký streamer v těchto dnech, Magnus to také občas dělá a je velmi zábavný. Maxime Vachier-Lagrave to také zkouší. V budoucnu to bude dělat více hráčů.

Existuje nějaký další prostor, který šachy nyní zaujímají ve světě, díky všem těmto možnostem s Twitch a sociálními médii. Ale zároveň tam jsou stále všechny tradiční turnaje, takže v tom smyslu je hezké, že to nic nenahrazuje, ale je to jen přidání.

* článek vyšel, byl přeložen a upraven tak, aby mohl být na nss publikován na tomto odkazu:

https://www.chess.com/article/view/anish-giri-interview-chess-is-extremely-psychological

9x 1749x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Haborym
Jinak článek super.
+1 /-0 | 15.07.2024 19:42

honzales77

Čekal bych na den dobytí Bastily lepší článek! Francouzi se na TdF moc nepředvedli...

Tento článek je lepší než s Gukeshem tam se člověk dozvěděl prd... hodně mladý nó

+0 /-0 | 15.07.2024 20:35

Haborym
Ahoj, za mne úplně jiný dotaz. Proč překlad článku z roku 2019? Začal jsem to číst jako aktualitu a v průběhu čtení jsem začal nechápat viz zmínky o Trumpovi či Kramnikovi. Pak mi došlo, že to musí být pěkně starý článek. Což jsem si následně ověřil ze zdroje. Každopádně by bylo vhodnější k tomu dát vlastní úvodník typu: Přinášíme vám zajímavý pohled na vývoj šachu na internetu od předního světového hráče...
+2 /-0 | 15.07.2024 19:42

Kempelen
Rad bych zopakoval moji otazku, kterou jsem dal autorovi uz v diskusi pod rozhovorem s Gukeshem: Co to znamena "rozhovor byl prelozen a upraven tak, aby mohl byt publikovan na nss" ? Co bylo upraveno ? Odpovedi ? Znamena to potom, ze v nich je neco co Giri nerekl ? Nebo byly upraveny otazky? . Doufam, pane Koutny, ze mne nebudete tentokrat ignorovat. Dekuju.
+3 /-0 | 15.07.2024 13:30

giocozo
Kempelen- Měl byste si nejdříve popravdě odpovědět, kam svými otázkami směřujete a čeho chcete vlastně dosáhnout?
+0 /-2 | 15.07.2024 13:53

Petan

Chce dosáhnout toho, aby mu někdo na celkem logické otázky odpověděl.

+1 /-0 | 15.07.2024 18:56

N. Očník

Fráze přeložené jako "Na konci dne šachy nejsou gymnastika a krasobruslení." nebo "Jak je možné, že žádná z těchto her neskončí výsledkem?" jsou výsměchem čtenářům. 

To si to po sobě ani autor "překladu" nepřečte, přeci by musel vidět, že jsou to nesmysly, a upravit to?

Já chápu, že někdo prostě není vůbec jazykově vybaven, tak to holt je ... ale ty nesmysly jsou rozpoznatelné i v češtině ... a tu snad autor " překladu" ovládá.

+3 /-0 | 15.07.2024 18:23

Kempelen
Proste mne zajima, jestli jsou ty odpovedi opravu od tech sachistu, nebo bylo neco zmeneneho. Teda neco, co oni nerekli. A kdyz, tak co to bylo.
+1 /-0 | 15.07.2024 16:48

Kamil Mihálik
Veď máš tu aj odkaz na originál, tak si to porovnaj :)
+1 /-1 | 15.07.2024 17:19