Hned ve čtyřech případech vstávali hráči v osmém kole od šachovnic krátce po odehrání třicátého tahu, který označuje konec Sofijských pravidel. Tomaševsky se v partii s Radjabovem pustil v 15. tahu do zápletek, ale ty velmi rychle vykrystalizovaly do koncovky nestejných střelců a remíza tak na sebe nenechala dlouho čekat. Kasimdžanova čekala v osmém kole nelehká úloha udržet světovou dvojku Caruanu, naskytnutou příležitost zopakovat tahy bílý rychle využil a drží tak zatím výbornou třetí příčku se 4,5 body.
Rustam Kasimdžanov měl v osmém kole o pitný režim postaráno (zdroj: baku2014.fide.com)
Po Caruanovi je v Baku hlavní pozornost věnována Gelfandovi, který právě s Italem vede průběžné pořadí turnaje, bílými s Nakamurou však po sérii výměn podepisoval taktéž nerozhodný výsledek. V součtu kratších remízových výsledků chybí ještě partie Karjakin - Mamedyarov, druhý jmenovaný sice zůstal v koncovce s izolovaným pěšcem na d5, ale bezpečně partii nasměroval do remízového přístavu ještě před čtyřicátým tahem.
Boris Gelfand může být zatím se svými výkony spokojen (zdroj: baku2014.fide.com)Na zbylých dvou šachovnicích se však bojovalo do vyčerpání všech možností. Griščuk se chtěl odpoutat od spodních pater tabulky, ale Andrejkin dokázal koncovku bez pěšce udržet, výrazně mu k tomu pomohla přítomnost nestejných střelců. O tu se ve své partii nemohl opřít Dominguez, ten skončil bílými ve věžové koncovce bez pěšce a zkušený Svidler tuto výhodu dokázal uplatnit a jako jediný se v osmém kole mohl radovat z celého bodu.
Červená je dobrá mohl si zazpívat po vítězství v 8. kole Peter Svidler (zdroj: baku2014.fide.com)
A poslední kolo nás čekají následující boje, napínavé to bude až do konce.
Caruana 6 - Tomaševskij 5½
Svidler 5½ - Gelfand 6
Radžabov 5 - Nakamura 5½
Andrejkin 4 - Karjakin 5½
Griščuk 5 - Dominguez 3
Mamedjarov 4½ - Kasimdžanov 4½
Hraje se již poslední partie, skončila v ní i časová tíseň a Tomaševskij je vyhraný nad Andrejkinem.
Ve vítězném tažení pokračuje pak Griščuk, který zdolal Kasimdžanova, jenž naopak prohrává podruhé za sebou.
Důležitým vítězstvím dnes Fabiano Caruana zvětšil svoje šance na vítězství v turnaji.
A výborný výkon podal Gelfand, který dnes zvítězil s přehledem a napravil tak zaváhání v minulém kole.
A Tomaševskij má s Andrejkinem pěšce více a i lepší čas. Tohle kolo vypadá, že na rezultativní výsledky nakonec nebude nouze.
Kasimdžanov s Griščukem hrál málo aktivně a Griščuk nástupem pěšců na královském křídle strhol převahu na svou stranu.
A v partii Dominguez-Caruana se černými hrající Fabiano opět začíná ukazovat ve svém dřívějším světle a tahem 30...Je5! je pozice bílého blízká prohře.
Remis - tady již Svidler jinou možnost neměl.
A partie skončila remízou, Svidler se špatným časem již nechtlě riskova a Karjakin může být šťastný, Svidler propásl v této partii velkou příležitost.
24.c3! dobrá odpověď Karjakina, po 24...Jxb3 25. Dxb3 Dxe4 je bílý z nejhoršího venku. a obranným tahem 26. Dd1! se bílý ubrání. Svidler tam opět vkládá tahy a nyní po 26. Kh2 se opět musí rozhodnout, nyní již to ale není co bylo, propásl příležitost a Karjakin se již drží.
Já bych řekl, že teď má hlavně Karjakin šanci neprohrát, Svidlerův čas je dost špatný, ale Sd6 bych nezahrál asi ani já....
A Svidler pokračuje chybně 23...Sd6? lepší bylo i 23...Se7. Svidlerova pozice ale zůstává lepší a stále má šanci vyhrát.
A Fabiano to zahrál, takže má nakročeno k vítězství.
Svidler se s Karjakinem stále nedokáže rozhodnout, situace je velmi komplikovaná. Vedle jednoduchého 23...Df4!+ vypadá 23...Vad8! výborně po 24. Dxc5 Vd6 25.Dxe5 Vg6 bílý nemá obranu proti Vg5 a musí se vzdát dámy, bojovat by ale ještě mohl po 26.Dg3 Vxg3 27.fxg3 De2+ 28.Kg1 Jf3+ 29.Vxf3 Dxf3 30.Jf1 a hrát obtížnou hru s třema figurama proti dámě.
Mezitím Dominguez zahrál dost riskantní výměnu věží, pokud to Fabiano veme 26...Vxf8 tak může mít i nebezpečný útok.
@ 21.Vf1 nejlepší obrana Karjakina...
Hmm, škoda že Svidler neviděl 21. ...Vad8 s převodem věže na g6. Bílý by musel odevzdat dámu za věž a střelce. Stále to ještě může zahrát...
Gelfand mezitím zinkasoval pěšce v partii s Radžabovem, pro černého nebude snadné za něj získat kompenzaci.
Ale přemýšlí, musí se vypořádat s pokušením remízy., hrát by se dalo i 23...Se7!? ale přirozené 23...Df4+ vypadá dobře.
21...Dh5+ tím chtěl jen Svidler získat více tahů do případné časové kontroly a nyní snad již zahraje 23...Df4+!
21.Vf1 nejlepší obrana Karjakina. Nyní může Svidler zinkasovat pěšce 21...Df4+ 22.Kg2 Dxe4+ 23.f3 Dg6+ 24.Kh1 s velkou převahou černého, protože by měl již 3 pěšce za figuru a jeho útok by trval.
A Svidler pokračuje správně, měl to dobře spočítané a hraje i rychle přesné 20...Jd4!
A Karjakin v obtížné pozici vážně chybuje a hraje 18.Kxg2?
Oproti tomu Griščuk hodně ubral plyn a zahrál na velkou rochádu soupeře také velkou rochádu a je to taková typická pozice, která je zhruba v rovnováze.
Tomaševskij přemýšlí, co dál. Má sice střed, ale Andrejkinova pozice je, jak to ve slovanské bývá, pevná. A rozhodl se pro aktivní 15.Sh4 čímž donutil Andrejkina k oslabení 15...g5 a posléze k akci. A může být jako bílý spokojen, jeho pozice zůstává lepší.
Nakamura remizoval a má před posledním kolem solidních 5½ naopak jeho soupeř Mamedjarov s 4½b si může o čelním umístění již jen zdát.
A Svidler v partii s Karjakinem do toho řízl a zahrál 17...Jxg2!? - tato partie se tak stává jasně nejzajímavější.
A Fabiano má lepší pozici, ikdyž si mohl odpustit 15..d4?!, jinak by jeho pozice byla ještě lepší.
Nakamura s Mamedjarovem dnes hraje velmi mírumilovně, zahrál výměnnou slovanskou a Mamedjarov má nyní možnost vynutit remízu opakováním tahů. Ještě ale přemýšlí, zda tam jako černý nemá něco lepšího.
Gelfand-Radžabov, hraje se Katalánská a jedna z nejčastějších variant, Radžabov nehrál hlavní 12...Sd6 ale zvolil 12...Jd5. Ikdyž Gelfandova odpověď 13.Vd1 je málo častá oproti 13.Jc3, tak není vůbec špatná. Sporné bylo od Radžabova 14...Dd6 ale i po 14...Sd6 15.Je5 Sxg2 16.Kxg2 Sxe5 17.Dxe5 by si bílý držel mikroskopickou výhodu. A tak Gelfand získal přirozenou hrou bez rizika lepší postavení - neduhem černé pozice je slabý pěšec c7.
A Karjakin pokračuje 17.Dc4. Svidler nyní může drtivě zaútočit.
Po případném 17.Dc4 může zahrát nečekaný a drtivý úder 17...Jd4! a nelze 18.Dxc5? neboť útok černého je rozhodující. Po 18.Jxd4 Sxd4 je pak převaha na černého straně. Jinou riskantnější možností je i 17...Jxg2!?.
Karjakin-Svidler, bílý zvolil systém proti Marshallově útoku 8.a4 po 9...b4 systém s 10.d4 - spíše lze doporučit 10.d3. Svidler reaguje aktivně a přirozeně 11...Sc5! 14...Jh5! a získal dobrou hru. V nastalé situaci se Karjakin neorientuje správně a chybuje 16.Je3? a po 16...Jf4! 17.Dc4 je bílá pozice velice ohrožená a černý může rozběhnout nebezpečný a zřejmě i rozhodující útok na soupeřova krále.
Dominguez-Caruana - ostře sledovaná partie, která ukáže, zda se Fabiano dokáže vzpamatovat z útlumu, ve kterém se nyní nachází. Vznikla vyrovnaná pozice z anglické hry, ale nyní zahrál Dominguez pochybný tah 11.e3? čímž hodně oslabil svou pozici. Nebylo zcela jasné, zda bílý viděl možný úder černého 11...a6 12.Jc3 Jxb4 nebo ne. V každém případě po vynuceném 13.Sxb7 Jd3+ 14.Ke2 Jxb2 15.Db3 bílý ukořistí černého jezdce a výsledkem je, že by měl dvě lehké figury proti věži a dvoum pěšcům, což by nebylo marné, ale i tak lze tuto kombinaci černého doporučit, protože bílé figury nestojí nejlépe. Ale ještě stále otřesený Fabiano si nevěří do takového dobrodružství a zahrál 11...0-0 a jelikož má náskok ve vývinu, tak je jeho situace lepší. Uvidí se, zda toho dokáže využít.
V partii Tomaševskij-Andrejkin se hraje klasická slovanská s dxc4 a Sf5, ale Andrejkin na 6.Je5 zahrál málo časté 6...Ja6 a posléze zvolil méně časté 10...h6 a bílý obsadil střed a získal trochu lepší hru.
Jeho tah 5...Jh6 dříve než měl zahrané f5 byl velice neobvyklý a zřejmě se jednalo o novinku. Kasimdžanov přiostřil hru a udělal si velkou rošádu.
Griščuk začal zostra nabuzený včerejším vítězstvím nad Caruaou a zahrál výstavbu kamenné zdi s koníkem Jh6 a už nabízí soupeři oběť pěšce.
A máme tu předposlední, 10.kolo.
Hrají:
Kasimdžanov 4 ½ - Griščuk 4
Dominguez 3 - Caruana 5
Tomaševskij 4 ½ - Andrejkin 4
Karjakin 5 -Svidler 5
Gelfand 5 -Radžabov 5
Nakamura 5 -Mamedjarov 4
Mimo téma (ale je to hodně pozitivní) - IM Tadeáš Kriebel včera v 7.kole vyřídil s bílými kameny ve velmi zajímavé partii po vynikající hře GM Jana-Krzysztofa Dudu, což po slabších výsledcích z předchozích kol je poněkud nečekané a o to příjemnější . V 8.kole nastoupí náš reprezentant proti dalšímu silnému soupeři, indickému IM Diptayanu Ghoshovi (po 7.kole na 8.místě, 16 let, elo 2508). Hodně štěstí !
Pavel Ch: Jen takový postřeh, kapačky Karpománese zachránily Karpova naprosto správně, protože hrát zápas pět měsíců byla kravina. Fyzička je samozřejmě i v šachu důležitá, ale je podstatný rozdíl, jestli někdo zkolabuje po 10 partiích a nebo po 48, protože po tak dlouhém zápase má každý normální člověk právo být unavený. Tragédie není, že Campomanes zápas ukončil, ať už ho k tomu vedlo cokoliv. Tragédie je, že vůbec existovala tak pitomá pravidla, nelimitované zápasy měly být zrušeny nejpozději po Baguiu 78. Kdyby se tenkrát do sportu opět nemíchala politika, lidi by to mnohem spíš pochopili.
Dost by mě zajímalo, kdyby si Kasparov s Karpovem prohodili role a Kasparov měl ztratit titul po více než přesvědčivém vedení kvůli nesmyslné délce zápasu, jestli by on a jeho příznivci taky tvrdili, že je to v pořádku. O titulu mistra světa mají rozhodovat pokud možno kvalitní partie a ne zdravotní stav. Kasparov může být rád, že dostal druhou šanci porazit při plné síle hrajícího Karpova, kdyby platila normání pravidla, musel by čekat další tři roky jako všichni ostatní.
Určitě, 2x Honza Svatoš, jen bych si dovolil upřesnit: Málem dojel 78, ano, ale skutečně dojel 84, tam ho jen kapačky Karpománese zachránily.
@Josef: Ten argument s fyzickou kondicí zní rozumně, ze špatné kondice plynou chyby, a zvláště při tak konkrétním stylu, jakým hraje Caruana. Vždyť i tak fenomenální hráč jako Karpov málem dojel na fyzičku s Korčným 78 a problémy asi měl i v nekonečném zápase s Kasparovem 84.
Závěr bude hodně zajímavý a otevřený, když v tomto kole první tři hráči prohráli. Zajímalo by mě, co neviděl Kasimdžanov, nejspíše závěrečný tichý tah Ve1, po kterém v konečném důsledku ztrácí figuru, tak to je na této úrovni dost kuriózní.
Josef i Jan Repák Samozřejmě pravda. Jak říkal v jiném sportu Karel Brückner, neskáču pět metrů vysoko po jenom velkém úspěchu, ani někam dolů po šíleně smutném vyřazení (gól od řecka v semifinále), prostě je potřebě zůstávat na zemi.
Také jsem mírnil euforii ala Fabio, dokonce se zde psalo, že by ho snad měl Magnus vyzvat, ale že si to netroufne, na tak to už...
Jinak fyzička rozhodla již několik památných zápasů, turnajů.
Fischer, Karpov, Kasparov i Carlsen dominovali dlouhé roky na desítkách turnajů v řadě a kromě toho zvládali i ty nejdůležitější a nejobtížnější kvalifikační turnaje, proto také byli zaslouženě mistry světa. Nesrovnával bych s nimi Caruanu, jehož úchvatná vítězná série trvá v podstatě pouhý měsíc a který kvalifikaci doteď nezvládal. Rád se podívám na zápas Carlsen-Caruana, pokud Carlsen takovou výzvu bude chtít dobrovolně podstoupit (samozřejmě až po zápasu s Ánandem, na tom bych nic špatného neviděl), ale ať raději Caruana nejdříve dokáže, že je schopen si tento zápas vybojovat. Ať vypadají sebevíc úchvatně, jeden šťastný turnaj a sedm výher v řadě nic neznamenají, pokud Caruana není schopen podávat takové výkony stabilně a hlavně v kvalifikaci, kde na rozdíl od Sinquefield Cupu skutečně o něco jde.
Zmiňoval jsem to už v jiném příspěvku - dle mého doplácí Caruana hlavně na horší fyzičku. Jeho vstupy do turnajů jsou většinou raketové a ke konci mu dochází dech. Má velmi náročný způsob hry, kdy asi nejvíc ze všech hráčů užší špičky spoléhá na propočet, což samozřejmě s postupem času hodně fyzicky vyčerpává.
Pokud jde o možný zápas o titul, pak kvalifikační cesty jsou poměrně dlouhé, což trochu zmenšuje jeho šance - proto ho nevidím rovnou jako dalšího automatického vyzyvatele.
Ne že bych to Caruanovi nějak přála, ale trošku škodolibě si ruce tedy mnu. Za prvé tím můžu trochu pozlobit doma caruanské vyznavače a magnusovské odpůrce a za druhé nejsem vůbec připravená na myšlenku, že někdo bude Magnusovi šlapat na paty takhle zásadně a brzy. Jen ať si Caruana je skvělý a slaví úspěch a je si bezpečně druhý, ale druhý! Na Magnuse dotahovati se – nežádoucí!
pořadí po tomto 9. kole je následující:
Caruana, Gelfand, Karjakin, Radžabov, Svidler, Nakamura 5
Kasimdžanov, Tomaševskij 4 ½
Andrejkin, Griščuk, Mamedjarov 4
Dominguez 3
Po první prohře je Caruana stále otřesen. Dnes ho černými Griščuk překvapil v zahájení aktivní obětí pěšce a Caruana ji odmítl a snažil se to tlumit, jenže pak Griščuk obětoval pěšce znovu ve střední hře a dál to již Fabiano nezvládl a míří tak ke své druhé prohře. Situace se ale zamotává, protože Gelfand prohrál také a prohrál i Kasimdžanov, takže nyní bude pořadí velice bodově vyrovnané.
Ofelia: Třeba je to tím, že důvod nikdo nezná. Asi se musíte zeptat přímo Kirsana.
V "Regulations", článek 4.7 je suše uvedeno, že každý turnaj bude mít 12 účastníků, kteří spolu budou hrát systémem každý s každým.
http://www.fide.com/FIDE/handbook/FIDE_GP_Regulations_2014_2015.pdf
Proč zrovna 12 se tam nerozvádí, ale asi to má nějakou souvislost s tím, že je 16 hráčů, kteří musí odehrát 3 turnaje ze 4 a v každém turnaji hraje 12 hráčů...
Aby žádný z nich neměl volný na kibicování.