První český šachový profesionál by oslavil 130 let

07.02.2022 05:43 | Historie

Šachy pro něj byly první láskou, které se nikdy nevzdal. Článek je připomínkou českého mistra a výborného šachového praktika, zvaného často Maestro Opo: Karla Opočenského.

Malý Karel se narodil 7. února 1892 jako prostřední ze sedmi dětí, přičemž jeho otcem byl slavný stavitel Jan Opočenský. Zajímavostí je, že ač jej rodina seznámila se šachovou hrou již v poměrně brzkém věku, Opočenský se začal šachem zabývat teprve pozdě, až při studiu na vinohradském reálném gymnáziu. Impulsem mu byl především mezinárodní šachový turnaj v Praze, jenž se hrál roku 1908 a v němž zvítězil český mistr Duras. Šachy se tak pomalu začaly stávat Opočenského životní prioritou.

Roku 1910 se na přání otce zapsal na studia na stavebního inženýra, nicméně šachová hra ho v tuto dobu již plně pohltila. V šachovém klubu „Dobruský“ se pod vedením prvního českého mezinárodního mistra Pavelky nořil do tajů 64 polí, učil se porozumět pozicím, strategii, taktice i obecnému šachovému myšlení. Roku 1913 kvůli své vášni neudělal státnice, za to však získal titul mistra Ústřední jednoty českých šachistů. Jeho šachový rozvoj přerušila první světová válka, sám Opočenský dostal povolávací rozkaz na sklonku roku 1916, což však bylo to poslední, na co měl mladý šachista chuť. Všemožnými mazanými způsoby se mu tak dařilo takové vojenské službě vesměs unikat.

Ve 20. a 30. letech se Opočenský začal zúčastňovat významnějších šachových turnajů, a ač nedosahoval kvalit té největší světové špičky, umožnilo mu to setkávat se i s hráči takového kalibru, jako byl Alexandr Aljechin. Na pařížském turnaji roku 1925 skončil na třetím místě právě za Aljechinem a Tartakowerem. Dařilo se mu však především na domácí šachové scéně, když se stal v letech 1927, 1929 a 1938 mistrem Československa. Největší úspěchy zaznamenal na šachových olympiádách; s národní reprezentací se zúčastnil celkem čtyř, avšak památným zůstane především jeho výkon na olympiádě ve Folkestone roku 1933, kde československé mužstvo bralo stříbrné medaile, na čemž se Opočenský podílel skvělým individuálním výkonem, když uhrál 11,5 bodu ze 13 partií (a ani jednou neprohrál!).

Po druhé světové válce se stal Opočenský členem představenstva FIDE. Právě na jeho návrh zřídila FIDE funkci hlavního rozhodčího, který měl dohlížet na regulérnost velkých turnajů. Na začátku 50. let se tímto rozhodčím stal ... sám Opočenský. Tehdy již mezinárodní mistr tak řídil mimo jiné i utkání o mistra světa v letech 1951 a 1954 a turnaj kandidátů z roku 1953.

Mimo těchto úspěchů byl Opočenský i činorodým šachovým publicistou. Byl mj. šéfredaktorem Československého šachu, pracoval pro ČTK a vydal také několik šachových knih. Zemřel v Praze roku 1975, v šachovém světě byl aktivní až do vysokého věku.

Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Karel_Opo%C4%8Densk%C3%BD_1969.jpg

0x 3737x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované