Rady mírně pokročilým šachistům poslední díl

29.03.2023 06:10 | Trénink

Zlepšovaní se v šachu, to není běh na dlouhou trať, to je přímo ultra ultra a ještě ultra maraton. Je to běh navždy, je to běh životem.

Mnoho šachistů skončí s tréninkem, protože jsou frustrováni z toho, že se nelepší. Nebo se jim zdá, že to nejde. Jak už jsem psal v tomto seriálu, je pokrok v šachu těžko měřitelný. Můžete hrát lépe, šachu i více rozumět, ale výsledky to nemusí (hned) ukazovat. Jeden "velký nesmysl" v poslední době je elo. Myslím si, že FIDE těžce poškodila hodnocení elo systémem. Hlavně v Indii a obecně na východu je hodně hráčů, kteří mají hodně podhodnocené elo a ti jdou "brát" elo na západ. Vzniká tak velká nerovnováha. Protože, dejme tomu hráč, který má sílu ela 2100, může po dvou povedených turnajích mít jen 1900 elo.  Není výjimkou tento případ:

Nebo také tento příklad, kde hrál známý velmistr z naší extraligy:

Chtěl bych mírně pokročilým šachistům doporučit, aby se na elo nevázali a pokusili se elo brát jenom jako nějaké číslo, která existuje, ale neorientujete se na něj. Jinak vás to může rychle psychicky zdeptat. Pamatuji si, jak jeden - už více než mírně pokročilý šachista - takto jednou vyjel na turnaj. Měl smůlu na los, když chytl několik malých dětí (z ČR a Polska) a ztratil hodně do ela. Jeho frustrace byla skoro nekonečná a pokládal to, že neudělal vůbec žádný pokrok a nejlépe bude, když s tréninkem skončí.

Obecně doporučuji a to bych podtrhnul, si najít v šachu nejenom cíl/vizi, ale i cestu. Co to znamená? Aby vás cesta, nehledě na cíl/vizi, naplňovala. Jednoduše řečeno, aby vás to bavilo. Toto je hlavně pro dospělé šachisty. Šachy jsou velmi rozmanité, je možné hrát na živo, hrát na internetu, hrát různým tempem, sledovat turnaje, youtubery atd. Můžete se zajímat o historii, studovat dávné partie. Díky chessbásce si můžete cokoliv přehrát. Můžete studovat oblíbeného hráče atd. atd. Je toho prostě hodně.

Pokládám to za důležitou věc. Protože pokud máte šachy jen spojené s praktickou hrou a výsledkem, může se to někdy obrátit proti vám, protože jednou přijde větší neúspěch a ne každá ho dokáže ustát.

Pokuste se nad tím popřemýšlet. Pokuste podumat nad tím, co vás v šachu nejvíce baví. Jak jsem psal úvodem, šachy to je běh na celý život. A byla by velká škoda, kdyby to někdo po pár nepovedených výsledcích "zabalil".

Rád bych na závěr napsal ještě jednu věc. Šachy jsou skvělé také ve stáří. Pokud budeme považovat šachy za sport, pak šachy jsou přímo geniálním sportem, který můžete dělat i v osmdesáti letech a můžou vás stále a stále naplňovat. I v tomto je krása šachu "nekonečná". Pamatuji si, jak můj otec po osmdesátce skončil s prací, ležel na gauči a vůbec netušil, co bude dělat. A tak jsem mu ukázal, že se dají hrát šachy na internetu a také, že existuje možnost sledovat online turnaje.. . Nesmírně ho to bavilo a denně hrál několik hodin a někdy (výjimečně) jsem mu pomohl. A pak říkával "budeš tu celou dobu :-) ".

Robert Cvek
3x 3625x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Kamil Mihálik
Podľa mňa je chyba fixovať sa na nejaké ELO. Skôr by malo to byť o radosti z hry a získavania skúsenosti. Koľko je aj tu ľudí, čo si myslia, že ELO je všetko. Pričom aj chlapík s 1400 ELO môže hrať zaujímavé šachy, pokiaľ má už isté skúsenosti. Bohužiaľ hrával som málo. Za 5 rokov som odohral asi len 75 partii, čo je máličko. Každá partia posunula ma niekde, aj keď som neanalyzoval ich. Keď už som si dal nútenú prestávku, tak rád by som si ku každej partii odohranej niečo napísal. Aj toto by mohlo byť zaujímavým zážitkom, povedzme nejako si okomentovať svoje partie, priradiť diagramy. Podľa mňa mierne pokročilý šachista aj začiatočník by mal venovať pozornosť každému svojmu ťahu, aby sa zlepšoval a pátrať, ktoré pokračovania by mohli byť lepšie a ku čomu vedú, aj keď bude to blud. Jednoducho urobiť prepočet, stratégiu, hodnotenie atď...
+0 /-0 | 29.03.2023 17:03

istr
Elo prostě není až tak o síle, ale spíš o rybníčku, na kterým se hraje. Čistě matematicky. Třeba v Indii hraje spousta lidí, ale skoro nic se jim nezapočítává. Podobně třeba v Čechách velké ceny mládeže. Přitom trénují a šachově rostou. A potom takový Ind nebo mlaďoch vyrazí do Evropy (mlaďoch mezi dospělé) a valí to tam. Možná by to chtělo dymamičtější systém, třeba tam začlenit, že se body musí nějak obhajovat jako třeba v tenise. Jako skorosenior bych u toho asi zaplakal, ale Magnus by se mohl dostat na 3000.
+0 /-0 | 29.03.2023 16:08

Zdeněk Desná

Šachy mohou být pro nás některé i životním stylem. Hlavně pro ty, kteří zkušenosti ze šachu používají i v praktickém životě. Například jsem se naučil nepodceňovat soupeře, a tak nosím ještě teť v sociálních a zdravotních zařízeních a při zápase v šachu respirátor. (V Německu je to v prvních dvou případech povinné). Přikláním se také k tomu, že šachy jsou výborné pro seniorský věk. Znáte někoho ze seniorů - šachistů, který by byl dementní nebo extrémně sklerotický? Já nikoliv.

Trochu zaostáváme v předávání zkušeností mladším. Vím, že mladí o naše zkušenosti nejeví příliš velký zájem, ale vše je možno napsat nebo namluvit (technika pokročila a je již dost jednoduchá) pro případ, že až budou ve středním věku, tak zájem třeba mít budou.

Hrát na internetu je pro seniory opravdu pohodlné. Jen jim to, některým, musí mladíci vysvětlit !

+0 /-1 | 29.03.2023 14:15