Povídání s Vlastimilem Jansou nejenom o Marschallovém gambitu

28.07.2020 07:00 | Zprávy

Dobrý den. Dnes podruhé vás zvu na setkání s legendou českého šachu panem Vlastimilem Jansou. Příběhy, které dnes uslyšíte jsou dalekou minulostí, na které leží písky času.

Kdybychom mohli zastavit čas a vrátit se zpět do doby, kdy šachový rytíři psali historii této hry, bylo to to krásné. Kdybychom mohli zpomalit čas, mohli bychom si užívat takových setkání každý den. Dnes nám stačí si najít pěkné místo, sednout si někam kde budeme sami a budeme mít klid. Jen tak dokážeme zpomalit čas. Na chviličku nemít žádné starosti .Můžeme se zaposlouchat do povídání, které pohladí šachistu po duši  a věřím že udělá radost. 

A je jen náhodou a hříčkou osudu, že včera tady rozebírá partii Capablanca-Marschall Robert Cvek a dnes na to navazuje pan Vlastimil Jansa. Jakoby všechno mělo v životě svůj význam.

Chytré učebnice popisují Marshallův útok těmito slovy: 

Marshallův útok (ECO C89) je ostrá varianta ve Španělské hře. Charakterizují ji tahy: 1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. Sb5 a6 4. Sa4 Jf6 5. 0–0 Se7 6. Ve1 b5 7. Sb3 0–0 8. c3 d5

Tento tah si připravil a použil velmistr F. Marshall na svého soupeře mistra světa J. R. Capablancu, New York 1918 . Černý obětuje pěšce, aby získal náskok ve vývinu a útok na bílého krále.

Debut této varianty se nezdařil, Marshall zvolil pokračování, které dnes není považováno za nejlepší a Capablanca se přesnou hrou ubránil a zvítězil.

Postupem času se ale našly jiné možnosti, které hru černého zesílily. Řada teoretiků se snažila Marshallův útok neúspěšně vyvrátit a výsledkem je, že tato varianta je jedna z nejprozkoumanějších v šachové teorii.

Varianta se těší popularitě a dodnes se Marshallův útok objevuje i v partiích vrcholových velmistrů. Spoustě hráčům za bílé nevyhovuje a tak volí v 8. tahu raději jiná pokračování než 8. c3, aby se mu vyhnuli.

Možná spoustu hráčům nevyhovuje toto zahájení, ale přál bych si, aby se vám toto video líbilo. 


Petr Koutný

0x 2195x Petr Koutný
Fotogalerie