Pár úvah o trénování

14.09.2020 02:00 | Zprávy

Existuje ideální trénink? Velmi nerad odpovídám obecně na otázku jak trénovat. Respektive co je ideální trénink. Protože ideální trénink - pojem sám o sobě - "neexistuje". Proč?

 Protože se musí vždy vztahovat ke konkrétnímu jednotlivci. A to se vším všudy. Trénink není žádná ustálená veličina, je to dynamický proces, který se mění v čase i prostoru podle jednotlivce. Není TRÉNINK a pak jednotlivec, ale je JEDNOTLIVEC a pak je trénink.



Nejenom, že každý je jiný, má jinou sílu, ale také jiné myšlení, jiné chápání, jiný mozek. Trénink závisí, nebo může záviset na mnoha faktorech. Docela byste se divili, jak rozdílné mohou být mozky, respektive dojití k problému, přemýšlení. Proto co u jednoho nefunguje, u jiného je nejlepší cesta. Někdo dokáže skvěle abstraktně myslet, ale pak se přizabije, když má pověsit obraz. 

Pokud se chceme přiblížit ideálnímu tréninku, je klíčové právě brát v potaz nešachové věci. Ideální trénink není závislý od nejlepší knihy, trenéra atd. Ale od toho, kdo a jak chce trénovat a zda nalezne svoji zónu. Jde o stav mysli a srdce. 



Hospoda na mýtince aneb co má společného s tréninkem? 

Na "ideální trénink" by měl mít šachista "ideální podmínky". Ale co jsou ideální podmínky? Víte asi sami, že jste někdy cítili, že trénink (v nějakém období) je nejlepší na nezvyklých místech. Například v hospodě. V minulosti jsem zažil (čas od času) skvělé analýzy, myšlenky a proniknutí do podstaty věci právě v hospodě (pamatuji v Ově s Lukášem Klímou, tam jsme tvořili i naše knihy). Klidně zakouřené a hlučné. Na druhou stranu bych tam samozřejmě nechtěl denně trénovat.

Vůbec provázanost mezi "ideálním tréninkem" a právě nastavením na trénink je velmi těžká věc. Můžete mít šachy sebe raději, ale pokud nebude koncentrace a často budete myslí utíkat pryč, je to špatně.

Znám dost silných šachistů co v podstatě nedovedou trénovat sami. Musí mít nějakého oponenta, na rozehrávání, na analýzu, prostě na akci/reakci. Sami by to za chvíli zabalili (nebo mít velký stimul na domácí práci, aby něco doma udělali). 

Hodně slavných hráčů minulosti muselo chodit (a samozřejmě chtěli) do šachové kavárny, do klubů, hrát, hrát a hrát. Jinak by udělali velké nic, i proto, protože prostě nebyla literatura, nebyly možnosti. Ale sotva pak přišli domů, hned vytáhli šachovnici (ti lepší po cestě z hlavy), "jak to že mě Áďa, tak přejel" lamentoval Johny. A celou noc, vlastně ráno, analyzoval.

Navíc podobné stimuly dokázaly mozek vybičovat na ten nejvyšší level. Proto i něco, co až tak dobré nemusí být, bylo v daném časoprostoru to nejlepší co šlo.

Osobně považuji tréninky - domluvit se s někým v "nezvyklém prostředí" za jedny z nejlepších. Takto jsem třeba chodíval v Krnově hrát šachy, už coby velmistr, do hospody. A přesto, že jsem byl výrazně lepší než soupeř(i), jsem cítil, že mi to dává více než by se zdálo. Ano, někdo může říci, jak mi to mohlo šachově dávat? Čistě šachově asi ne, když soupeři byli o několik tříd slabší. Ale nešachově hodně, nabíjelo mě to, elektrizovalo. Měl jsem obecně na šachy daleko větší chuť - mimochodem podstata šachu je hrát (je). Dělat furt a furt dokola šachy doma, by na mě mělo možná stejný vliv, jako jistý hotel na Jacka Nicholsona.



Uááááh, zívl si, aby posléze byl smeten trenérem

Také možná znáte to, že únava "neexistuje". Samozřejmě v uvozovkách, protože když nebude pár dní spát, tak únavu pocítíte pořádně. Ale pokusme se o malý experiment. Jste unavení, chce se vám spát. Najednou někdo zazvoní. Otevřete dveře. Tam stojí Magnus Carlsen a řekne vám "how do you do". Myslím si, že únava odezní, obzvláště když se vás zeptá, zda může dále.

Proč to píši? Protože právě NĚCO (co??) vás dokáže dostat tam kde je třeba. A to NĚCO je jen na vás, abyste to našli. Je to tu celou dobu, vždycky bylo. Je to na vás to hledat a najít. Ale pozor, jsou to dveře vaší mysli/srdce, jen to otevřít. Ve správnou dobu (možná ještě na správném místě) otevřít správné dveře.

Pamatuji si, jak jsem jednou byl v Německu (myslím Frankfurt nad Mohanem) a viděl jsem naživo hrát Kramnika, Ananda a Adamse. Koupil jsem si tam tehdy knihu od Kramnika, jeho partie. To bylo panečku něco. Doteď si ty partie dobře pamatuji. Doteď je to pro mě důležitá potrava.

Jinak - pod čarou - podle nových výzkumů, je (mimo jiné) zívání ochlazování mozku. A také znamení, že by si člověk dal chrupku, nebo prostě je to nuda. Také trochu kyslíku pro palici není na škodu.



Jak si okořenit trénink doma? Aneb "dobrý den, jsem NUDA a těším se na vás"

Strnulý každodenní trénink doma, kdy vám to někdy připadá jako v čekárně u zubaře, myslím, jak ten čas parádně plyne, je prostě realita. Blbá, ale je.

Možná jste sami někdy pocítili, že nejvíc vám dal trénink, když jste třeba ve vlaku, autobuse, v lodi či ponorce řešili úlohy, jen tak z mobilu. To byl dobrej trénink. Proč asi? Protože to je přesně ono. Největší nepřítel růstu je NUDA. Všimněte si toho, když někdo končí s šachem (tréninkem, růstem), vždy tomu předchází NUDA.

Jak zničit "génia"  (talent) ? Unudit ho. Většinou na to bývala nejlepší a zřejmě - bohužel - stále je, škola. Přijde borec, nebo borka a začne vás nutit se drilovat nesmysly. Těleso ponořené do tekutiny, která je v klidu, je nadlehčováno silou rovnající se tíze tekutiny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa. OMG, chce se mi brečet. Co to proboha je? A k čemu to vlastně je? Přitom stačí říci jen ten příběh, jak to vymyslel Archimédes a pochopí to i pes pod stolem. Je to skvělá story, jak jeden borec chtěl ošidit krále...

Richard Feyman byl geniální fyzik, ale také geniální učitel. Jak vypadaly jeho přednášky? To byl gejzír kreativity, nápadů. To byla panečku vzrušující jízda. Pamatuji si (lovím z hlavy, tak se omlouvám za nepřesnosti), že jednou měl někde učit (myslím jižní Amerika) a byl tam pozván. Tam se studenti učili podle nějaké knihy plné pouček. Jak Richard záhy zjistil, studenti byli drtivě našprtaní. Dokázali říci poučky nazpaměť. OK, Richard se je zeptal ať mu vysvětlí, co vlastně říkají. To byl problém, protože nevěděli co vlastně říkají. 
 
Myslím si, že ani Bobby by nevydržel furt jenom trénovat doma. On každý den chodil hrát šachy. To se pak muselo skvěle trénovat.

Proč asi špičkový velmistři dnešní doby vyrůstali na netu a blicali jako o život (ačkoliv trenéři vám budou říkat jak je to špatně, ale upřímně zeptejte se Nakamury, Carlsena nebo Firouzji kolik a jak často hráli na netu bleskovky = nutno ale říci, že oni pracovali hodně i jinak.). Nechci tady navádět, abyste teď neustále hráli na internetu. Chci vám jenom říci, abyste strašáka jménem NUDA strčili do pole. Tam ať si straší ptáky.



Všechno je jinak

Samozřejmě je to trochu přehnané (ten nadpis), ale hodně věcí se změnilo. Rád jsem kdysi tvrdil, že ideální je řešit diagramy na šachovnici (= "ideální trénink" TAKTIKY). Dnes se na to dívám jinak. Možná to je ideální řešení taktiky, stejně jako je ideální těleso ve fyzice. Ale když pak inženýři mají něco postavit v reálném světě, pak se teorie o ideálním tělese bortí jako domeček z karet.

Upřímně, kdo to vydrží, kdo to bude dělat s plnou koncentrací? A kolik času zabere stavění figurek na šachovnici? A dá se řešit takto, když nemáte šachovnici po ruce? Musíme být omezeni jen na naši svatyni se stolkem a šachovnicí?

Řešit diagramy na počítači /mobilu/ je prostě super. Je to rychlé, diagram máte vždycky dobře postavený (OK, někdy se naskytne chyba, ale minimálně) a jde se na to.

Co na názory, že to je 2D a ne 3D, mozek s tím může mít problém. Rozhodující a to bude platit vždy, je, nakolik je trénink dobrý z hlediska koncentrace.

Pár čísel. Třeba trénujete 100% trénink z hlediska techniky (na šachovnici, bez tahání, s hodinami, sešitem, hezky ostrouhanou tužkou, voňavým stolem, obrázkem Wildy, OK, to asi stačí), ale koncentrace je někde kolem 40%. Člověk je otrávený ze stavění, koncentraci odvádí i hodiny, nakonec už i ten stůl smrdí. 


Ale pak to zkusí z kompu. OK, takový trénink je z hlediska techniky třeba jen 70%, ale koncentrace je velmi dobrá, třeba na 80%. Baví ho to. Vyřeší spoustu diagramů. Myslím si, že každému je jasné, co je lepší. Navíc třeba z mobilu může řešit v podstatě kdykoliv, kdekoliv.

O tom to je. Kdysi prostě nebyly počítače, byly omezenější možnosti. I proto spoustu silných hráčů minulosti se rychle naučili hrát/analyzovat z paměti (na slepo). Fungovalo to podobě jako dneska u kompu. Třeba Bobby Fischer mnoho knih prostudoval na slepo. Partie si prostě přehrával z hlavy. A pokud potřeboval, vytáhl si malé zastrkovaní šachy, které jsou stejně spíše 2D.

Aljechin údajně své nejlepší knihy (možná jen analýzy určitých partií) napsal"na slepo", tedy analýzy byly dělány jen z paměti. 

Možná/snad pokračování někdy příště


Robert Cvek

Fotky použity že serveru chess. com 


26x 3440x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (26) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Krolop

Pro mě jsou diskuze místem, kde se člověk může ledacos zajímavého dozvědět a mnohdy si dobře pokecat.

+0 /-0 | 15.09.2020 10:31

xdavx x
Ciki333, to je krásný. A pravdivý.
+0 /-0 | 14.09.2020 22:06

Kamil Mihálik
Tak je Petr všetci sa učíme. Všetci hľadáme ideálny model pre písanie článku aj na reakcie pod článkami. Sľubujem, že na diskusiách budem tráviť oveľa menej času. Nevidím v tom veľký zmysel a nebudem odpisovať každému. Nie som znechutený. Trol ma neznechutí, ale nemá to vážne zmysel... Budeme písať už len pár príspevkov pod články. :D
+0 /-0 | 14.09.2020 20:24

ciki333

Bonmot nicka "Rubinus" (nss 02.07.2017 19:20):

"Hlavním posláním internetových diskuzí je, aby si každý mohl uvědomit, s jakými dementy sdílí společný prostor."

A vo tom to přesně je, soudruzi...

+0 /-0 | 14.09.2020 19:17

ciki333

14.09.2020 17:51 | hynek

"Zajimalo by me, jakou katarzi si prosel ciki333. Relativne nedavno se rozciloval kdyz tu psala Tobi."

Nikdy, opakuji nikdy, jsem si neotíral ústa o Tobi. I při mravenčí píli nedohledáte jediný příspěvek z minulosti, kde bych ji jakkoli hanil. S ženskými zásadně nediskutuji! Jednou jedenkrát jsem toto pravidlo porušil s Lenkou Ptáčníkovou a byl oheň na střeše. Podobnou chybu již nezopakuji.

Nicméně připouštím, že jsem v sebeobraně urazil hezkou řádku diskutérů. Namátkou Morphynistu, N.Očníka a další. Též jsem se navážel do titulovaných hráčů, Marek Vokáč (to je ten pán, který "naskovi" doporučoval konopný provaz a cestu do lesa...) by o tom mohl vyprávět své vyprávět. Poté, co mi udělil lekci Jan Havlík (1000,-Kč v řiti) se chovám k lidem ohleduplně, taktně, s porozuměním...Mimochodem, byl bych ozdobou Senátu ČR, ale tam se s mojí mírumilovnou povahou v životě nedostanu.

 

+0 /-0 | 14.09.2020 18:47

Petr Koutný
Davide, Kamile. Tento prostor je opravdu tvrdým prostorem. Tady ti kluci co píšou komentáře jsou opravdu ostřílení borci. Takže respekt k nim. Kamil píše články, s respektem k němu píše o Mistrech světa, teda nemůže psát o něčem co zažil, ale co nastudoval. Mám respekt ke Kamilovi, psát tady článek je těžké v tom, že kritika je tvrdá. Tak to je nastavené, tak to je. David má pravdu ve svém pohledu a stejně Kamil má ve svém pohledu pravdu. Pojďme tentokrát zakopat válečné sekery a připravme se na další článek. Kritika, komentáře posouvají tento web dál. Kolikrát jsem napsal článek, který mi komentátoři roztrhali na kousíčky. Stejně tolikrát jsem to nevzdal a šel do toho znovu s tím, že příště to bude lepší. Ale stále mám mrazení z toho, co mi diskuze vyřkne a jak zareaguje na můj článek. Moc dobře vím, že i já nemám dost znalostí abych tady školil čtenáře, ale chci tento web posouvat dál, chci se v tom zlepšovat a učím se. Kamil jde stejnou cestou. Říkám tím že rozumím oboum názorům a s respektem k vám za ně děkuji. Petr
+0 /-0 | 14.09.2020 18:37

Kamil Mihálik
Čiže chceš tvrdiť, že Aljechin nevedel hrať koncovky? To počujem fakt prvýkrát. Pozor Aljechin bol v koncovkách veľmi dobrý hráč. Videl som od neho prednedávnom vyše 300 partií, netvrdil by som, že v koncovkách bol slabý. PS: Koľko si videl ty?
+0 /-0 | 14.09.2020 18:11

Kamil Mihálik
Petr, súhlasím s tebou. Vďaka za ne. Beriem to všetko s humorom, ja mám inak silný zmysel humor. Hlavne, že budú články pribúdať. Petr nahodí tu snáď čoskoro Laskera a bude to veľmi dobrý článok. Dozviete sa aj niečo, čo ste možno netušili :) PS: Nie všetko je z mojej strany tak vážne myslené... Niekedy musí byť aj show...
+0 /-0 | 14.09.2020 18:07

xdavx x
KM: ty jsi mongoloidni? jinak nechapu to, ze klidne lzes a o pritom o dva clanky nize se da ta tva lezdohledat, pises, ze aljechin hral koncovky a proto meli s capablankou podobny styl. zkopiroval bych to, ale nejak to nejde, mozna si chranis ty sve vyplody proti citaci, je fakt, ze to jsou perly. Ale tak tim jak tady operujes pohybem ela z 1400 na 1600 se tomu nedivim, me spis zarazi, ze tyhle blaboly nejsou treba trapne petrovi koutnemu, ten je preci jen sachove o par levelu vys nez ty a mel by te stopnout. protoze jinak je tohle docela trapas.
+0 /-0 | 14.09.2020 18:05

Petr Koutný
Komentáře jsou zábavné. Někdy doplní článek, někdy štípnou a někdy pochválí. Každý autor článku čte komentáře, reaguje a vlastně ho ty komentáře i ovlivňují. Komentáře posouvají tento web dál. Díky za ně, Petr
+0 /-0 | 14.09.2020 18:00

hynek
Zajimalo by me, jakou katarzi si prosel ciki333. Relativne nedavno se rozciloval kdyz tu psala Tobi. Vsem vadilo, ze ma male elo a nemuze sachu rozumet. Ted pisou o sachu adlati a je to v poradku protoze pisou srdcem. O jazykove urovni Tobi a adlatu je škoda mluvit. vzpamatujte se, soudruzi!
+0 /-0 | 14.09.2020 17:51

Kamil Mihálik
David Brazina: Ja som tvrdil, že podobný štýl mali kvôli koncovkám, je to aj v článku. Obaja prechádzali do nich veľmi umne a vedeli, že sú prehraté skôr ako ich súperi. Tiež, že boli silní univerzáli, ktorým išlo všetko dobre. Vypichol som aj k tomu otvorenie, aké hrali. V čom som klamal? Nie je to pravda? Nevadí ja sa neurážam, ja nie som uražlivý :D Len so mnou nebudete mať to také jednoduché ako s Davidom Navarom...
+0 /-0 | 14.09.2020 17:40

xdavx x
KM: pokud někdo tvrdí že aljechin a capablanca měli stejný styl, protože přeci oba hráli dámský gambit, tak by vážně komentovat hru Mistrů světa neměl. Je symptomaticke pro dnešní dobu, že se kdekdo cítí povolán vyjadřovat s k tomu čemu nerozumi, a urážet se, pokud si někdo dovolí byt k tomu kriticky. Ještě že nefusujes do medicíny. :P
+0 /-0 | 14.09.2020 17:23

Kamil Mihálik
Na internete hrávam minimálne. Len keď si chcem niečo vyskúšať minulý mesiac mi nešla vôbec francúzska hra s čiernymi, ktorú som nehral nikdy. Tento mesiac zase skoro samé výhry (až na jeden prípad) po 1. Jf3 a skoro na každý ťah 2. c4. ELO sa pohybuje väčšinou okolo 1750-1850. Momentálne som pod 1700, ale idem hore... Chcel by som sa veľmi naučiť 1. Jf3 a 2. c4. Zdá sa mi, že by mi mohlo to sedieť...
+0 /-0 | 14.09.2020 16:56

Petr Koutný
Re Claymes... Poměr reklam vyhodnocujeme, každý měsíc to budeme upravovat. Chceme kvalitní články a i díky tomuto tady bude článek od Marka Vokáče. Poměr těchto reklam bude klesat každým naším novým projektem. Na konci září to bude v jiném poměru. Komu vadí reklamy, pak jakýkoliv ad block to řeší. Petr
+0 /-0 | 14.09.2020 16:45

Petr Koutný

Diskuze je fajn. Díky za ní. Petr 

+0 /-0 | 14.09.2020 16:13

Kamil Mihálik
Ďakujem ciki333 za tvoj dobrý príspevok. Chcem prinášať dobre články a dúfam, že bude veľa dobrých nápadov. Chcel by som sa dotknúť aj vyšších šachov a nevidím na tom nič zle, že píšem o majstroch sveta. Za čo som tu bol pár ľuďmi kritizovaný. Prečo by nemohol hodnotiť hru majstrov sveta? To moja hlava nepochopí, ale logike niektorých sa chápať tuna ani nedá, lebo tam žiadna nie je. Z hlúpeho trollingu si robiť určite ťažkú hlavu nebudem. S tým som aj tak trochu počítal a som voči nemu pomerne odolný. Teda si aspoň myslím. Jediný, kto ma môže zastaviť je Petr Koutný a trolly majú smolu. On jediný :D
+0 /-0 | 14.09.2020 14:09

Robert Cvek
Rád bych jenom dodal, že pan Mihálik se mnou trénuje/trénoval skrze skupinové online tréninky. Osobní trénink jsme spolu nikdy neměli. Ale co není, může (někdy) být :-)
+0 /-0 | 14.09.2020 12:40

Petr Koutný

Marek Vokáč připravuje článek ( a možná články)  pro ten to server. Tak to s těmi Velmistry nebude  " Zero"...ale souhlas, na psaní článků není potřeba titul GM...Petr 

+0 /-0 | 14.09.2020 12:37

igors
ciki333: "Pokud dobře počítám, tak je to přesně zero." Nepočítate dobre, oi. tu niečo málo napísal aj Martin Petr :) Ale inak s Vašim príspevkom súhlasím...
+0 /-0 | 14.09.2020 12:21

ciki333

14.09.2020 09:59 | chips

Důležité je nadšení a zápal pro věc. Kamil Mihálik píše "srdíčkem" a fakt, že má šachy rád, vyvěrá z jeho textů. Považuji proto za nešťastné zpochybňovat, či zesměšňovat Kamilovy příspěvky na základě toho, že má relativně nízké ELO. Mimochodem kolikpak velmistrů, vyjma Roberta Cveka, obohacuje svými postřehy "nový šachový server?" Pokud dobře počítám, tak je to přesně zero. Výše raitingu nesmí být faktorem, který by zamezil přístupu na stránky nss lidem jako je pan Mihálik. Pakliže svoboda slova a projevu není jen planým pojmem, ať se zde Kamil upíše třebas do zblbnutí. V případě, že se někomu jeho příspěvky nelíbí, není nic snažšího, než je ignorovat. Koneckonců já sám podobným způsobem několik let přehlížím Taberyho plátek zvaný "Respekt." Platí jednoduchá poučka, s čím "hrubě" nesouzním, to nečtu...

+0 /-0 | 14.09.2020 11:36

Kamil Mihálik
Keď som začal trénovať s Cvekom môj rating bol najnižší okolo 1380. Za tri mesiace hrania som pripísal skoro o 50-60 bodov pri koeficiente 20. Keby som mal koeficient 40, tak by som už dohnal skoro stratu, ktorú som stratil, keď som mal vážne zdravotné problémy. Hlavne rating nie je všetko, to by ste museli vidieť moje partie. Čo som rátal výkonnosť zo všetkých hraných partii v roku 2019 tak mi vyšlo cca. 1630. Nie je to na hráča s ELO 1430 dosť, aby mohol tvrdiť, že sa zlepšil? To sú skoro o jednu výkonnostnú triedu lepšie šachy. Hlavne posun je vidieť v koncovkách.Tie koncovky mi veľmi pomohli. Pred Cvekom som každú koncovku prehral objektívne a záslužene. Teraz som dokázal väčšinu udržať a súperi ponúkli radšej za remízy, pretože by ich ešte možno aj prehrali, lebo som ich hral dobre.
+0 /-0 | 14.09.2020 10:46

Kamil Mihálik
Veľmi dobrý článok. Len doplním, že na trénerovi bohužiaľ veľmi záleží. Viem, ako som bol na tom, keď s vašimi tréningmi som začínal a ako som na tom už dnes. Mám taký talent na šachy, že trénoval som s vami necelé 3 mesiace a hral som potom v lete výborne. Bolo síce veľa remíz v koncovkách s talentovanými mladými hráčmi, ktorí nehrali vôbec na ELO, aké mali. Potešili ma aj remízy, že som dokázal to udržať nejako...
+0 /-0 | 14.09.2020 09:39