Poprvé o kom by se dalo diskutovat byl Max Euwe, který v roce 1935 porazil A.A. Aljechina. Bylo to tehdy obrovské překvapení, ale je pravda, že Euwe nebyl brán jako někdo, kdo je neprávem mistrem světa. Euwe měl pak velmi dobré turnajové výsledky, ale těžko by se dal považovat za jasnou jedničku.
(PS.: Není to tak úplně pravda, protože po vítězství Laskera se Steinitzem byl Lasker napadán, že to byla "náhoda" a že není skutečným mistrem světa. To "musel" potvrdit v turnajích).
Určitě za éry velkého M.M.Botvinnika se našly časové úseky, kdy sice Botvinnik mistrem světa byl, ale nebyl považován za světovou jedničku. Hlavně pak na začátku 50.let. V roce 1952 se hrála olympiáda, kde měl hrát na 1. šachovnici Keres (hrál v té době skvěle) a Botvinnik (mistr světa) až na 2. šachovnici. Botvinnik protestoval a odmítl hrát.
O nejlepším šachistovi světa a mistrem světa by se dalo diskutovat v letech 1966-69. Je sice pravda, že T. Petrosjan pěkně porazil Borise Spasského v zápase o mistra světa, ale turnajové výsledky Petrosjan moc dobré neměl a těžko říci, zda v té době (66-69) byl považován za nejlepšího hráče.
Těžké to samozřejmě měl Karpov po odstoupení mistra světa Bobbyho Fischera. Myslím si, že v roce 1975 měla široká veřejnost za jedničku Bobbyho Fischera. Nicméně je pravda, že Karpov pak začal vyhrávat turnaj za turnajem a potvrdil, že je právoplatný mistr světa v šachu.
V roce 2000 porazil Vladimír Kramnik Garryho Kasparova, ale elovou jedničkou nebyl. Kramnik bylsamozřejmě vynikajícím šachistou, ale těžko byl brán jako nejlepším hráčem světa. Je samozřejmě velká škoda, že nedošlo k odvetě.
Až Magnus Carlsen "silně zamíchal kartami", protože v současnosti každý mistr světa, který se nebude jmenovat Magnus Carlsen, nebude nejlepším hráčem světa. Platilo to u Ding Lirena a nyní u Gukeshe.
Robert Cvek
Byl vždy mistr světa nejlepším hráčem?
21.12.2024 06:00 | HistoriePojďme se trochu podívat do šachové historie, z hlediska "kdy byl mistr světa v šachu, který ale nebyl nejlepším šachistou". Je to samozřejmě inspirováno současnou situací, kdy máme mistra světa, který není nejlepším hráčem.
Pro mě je mistr světa nejlepším hráčem, dokud ho nikdo neporazí a nevezme mu titul! Chápu, že zbožňovatelům MC se to nemusí líbit! MC se rozhodl neobhajovat titul, je to jeho problém, já na ELO nedám, ELO by se mělo počítat tak jak v tenisu body v ATP, z výsledků za poslední rok, jinak má hodnotu půl vši. Mladí hráči mají často elo silně podhodnocené a ti stárnoucí a staří v řadě případů nadhodnocené, přičemž na to, co kdysi hráli, už nemají!
Souhlasím spíš s panem Kamilem, zas až tolik nehrál, kdyby se elo počítalo z výsledků za poslední rok, asi by se moc lidí divilo...
Euweho vnímám jako člověka s takovou autoritou, že bych byl ochoten argumentovat slovy "porazil nejsilnějšího šachistu té doby a titul si plným právem zaslouží". Což je úsměvné v tom úhlu pohledu, že bych takto neargumentoval u nikoho jiného. Euwe měl sílu osobnosti.
Zajímavé období bylo období Botvinika až do Fischera. Tuto dobu vnímám jako vládu řekněme +- 5 šachistů. Botvinik, Smyslov, Keres, Bronstein, Petrosjan, Spasski, Tal. Asi by jsme našli ještě někoho, ale nejedná se o kompletní výčet dobrých šachistů té doby.
Fischer je fenomen jemuž není rovno. Přišel, ze svetové špičky udělal bandu začátečníků, vyhrál co mohl a odešel....no coment...
Je zvláštní, že v době po Fischerovi mě napadají jen jména Kasparov + Karpov (neumím si tuhle dvojci představit odděleně, možná, že Kasparov je legenda právě proto, že se do bezvědomí bil s Karpovem!) a pak až fenomenální Magnus.
Jak se Roberte díváte na období, kdy se Kasparov trhl od Fide a jela se mistrovství světa Fide stylem těch vyřazovacích turnajů? Není výjimkou, že "mistři světa" z tohoto období se do výčtu mistrů světa historie vůbec nezařazují a sám bych z této doby bral v úvahu jen Topalova a Kramnika...
A nemůžu si pomoci, ale pokud se bavíme o mistrech světa, tedy o nejsilnějších hráčích planety, nemůžu zapomenout na Korčného. Na rozdíl od mistrů světa z doby, kdy se Kasparov trhl od Fide on byl opravdu terminátor a legenda!!!!! Ostatně kdo dá na první dobrou tři jména z toho období? A kdo nezná Korčného? Myslel jsem si to :o)
ELO je devalvované, to není měřítko. Karpov měl snad 2680 když 2600 stačilo pro prvních 15 - stačí prohlédnout Informátory z cca 1982. Kasparov byl ještě výš, ale to už přes 2600 mělo možná 50 hráčů, A Bobby Fischer? Ten měl převahu asi nejvyšší, škoda, že po zisku titulu přestal na 20 let hrát.
Oveľa lepšie porovnanie je celkové umiestnenie v svetovom rebríčku, no aj to len s výhradami,
Co se šachu týče, v drtivé většině vašich příspěvků s vámi souhlasím!!!
Vypadá to na další vítězný turnaj dneska:)
Když se budu někdy učit na e4 e5, tak od Magnuse:) jinak už povede 4:1 ,je prostě jinde úplně než zbytek
Možná kdyby byl souboj o mistra světa tříletý cyklus místo dvouletého držel by stále titul mistra světa Magnus Carlsen.Nedivím se,že nešel obhajovat v dubnu 2023 a vzápětí další obhajoba v prosinci 2024 by zase hrál znovu jak praštěný s prominutím!
Kolem Kristových let se mění priority člověka...
On se vyjádřil k formátu zápasu (navrhoval dvě kola v rámci jednoho dne,časová kontrola aj.) a neměl již motivaci obhajovat (finanční,osobní) hrál by jak zmínil jen proti mladému Firouzjovi pokavaď by vyhrál kandidáty.
Pozn.: R.J.Fischer radši utekl a nehrál už vůbec.V roce 1975 mu bylo 32 let :-)
Jediní „neporažení mistři“ světa jsou Alechin,Fischer a Carlsen.
A záleží asi aj na tom, že ten zápas preňho nebol až tak finačne zaujímavý, keďže má aj iné značné príjmy.
Robert Fischer mal šťastie, že mu Boris Spasskij ustúpil v jeho rozmaroch a požiadavkách, inak by sa stal "kontumačným" majstrom sveta už on.
R. Fischer mal psychické poruchy, to ovplyvňovalo aj jeho šachový životopis.