Zápasy kandidátů, do tiebreaku jdou 3 dvojice

03.06.2007 08:00 | Turnaje

Šest partií hraných klasickým tempem nedokázalo určit lepšího ze dvojic Aronian – Carlsen, Kasimdzhanov – Gelfand a Shirov – Adams, v dnešních partiích hraných zkráceným tempem se už ale rozhodnout musí. Naopak trojici již jist

Šest partií hraných klasickým tempem nedokázalo určit lepšího ze dvojic Aronian – Carlsen, Kasimdzhanov – Gelfand a Shirov – Adams, v dnešních partiích hraných zkráceným tempem se už ale rozhodnout musí. Naopak trojici již jistých postupujících (Lékó, Kamsky, Grischuk) včera doplnili Rusové Sergey Rublevsky a Evgeny Bareev.

Velmi blízko postupu byl Levon Aronian.
Včerejší partie totiž jen potvrdila dosavadní problémy černých, když Magnus Carlsen zahrál slovanskou možná až příliš optimisticky. Aronian získal značnou výhodu, kterou však nepřesnou hrou nedokázal realizovat. Magnus se nakonec zachránil věčným šachem.

Alexei Shirov je velký bojovník, což potvrdil i včera. Mick Adams k postupu potřeboval remizovat a místo tradiční španělské tak zahrál ruskou. Shirov zareagoval na něj velmi překvapivě – přestože je skvělý útočník, tak vyměnil dámy a rozhodl se uplatňovat poziční převahu. Že ani takováto hra mu není cizí předvedl v bezmála 50 tazích, po kterých zaslouženě zvítězil a odvrací tak soupeřův „matchball“.

To samé se naopak nepovedlo Ponomariovovi. Černými potřeboval zvítězit a velmi překvapivě si pro tento těžký úkol zvolil caro-kan. Sergey Rublevsky však prokázal velké zkušenosti, když zaktivizoval své figury a ještě před 20. tahem dokázal Ruslanovi vnutit opakování pozice. Exmistr světa Ruslan Ponomariov tedy vypadává jistě dříve, než by si sám představoval, ovšem není se co divit, Rublevského v podstatě v žádné partii významněji neohrozil.

V sérii Borise Gelfanda a Rustama Kasimdzhanova se hrály velmi ostré šachy, přesto všechny partie skončily remízou. Z hlediska průběhu byla výjimkou včerejší partie – možná už oba hráči byli z nervydrásajícího průběhu unaveni a přidali si tak další „volný den“. Hrála se velmi dobře známá varianta dámské indické, ve které se černému Gelfandovi podařilo plně vyrovnat novinkou ze 17. tahu (Dd3). To velmi brzy pochopil i Kasimdzhanov a dále již pozici nepokoušel.

Před partií Evgeny Bareev – Judita Polgárová bych se nebál tipovat, že zkušený ruský velmistr dokáže udržet Juditiny útočné choutky na uzdě. Opak byl však pravdou. Maďarka získala ze zahájení velmi perspektivní pozici, z níž ale dokázala vykřesat pouze lehce lepší koncovku. A jestliže samotný Bareev o sobě prohlašuje, že je nejhůře počítajícím velmistrem ve světové špičce, tak v koncovkách patří pro změnu k těm úplně nejlepším. To potvrdil i v této partii, když nakonec vynutil remízu z pozice síly.

V současné chvíli tak jsou pro 2. kolo známé 2 dvojice (Lékó – Bareev a Grischuk – Rublevsky). O těch zbylých se bude teprve rozhodovat v tiebreaku, ve kterém na sebe narazí
Aronian – Carlsen,
Shirov – Adams a
Gelfand – Kasimdzhanov.
Začíná se tradičně ve 13:00 středoevropského času a samozřejmě i tentokrát můžete vše sledovat živě.
0x 846x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat