Rubinsteinovo simultánkové turné v ČSR 1925

14.03.2009 07:00 | Výročí

Brno. „Dne 17. června zahájil zde mistr Rubinstein turné po Československu simultanní produkcí proti 29 soupeřům s výsledkem +17 =6 –6. Vyhráli Fiala, Klinger, Krátký, Löwy, Saxl a Šárka. – Druhého dne sehrál současně 8 parti

Brno. „Dne 17. června zahájil zde mistr Rubinstein turné po Československu simultanní produkcí proti 29 soupeřům s výsledkem +17 =6 –6. Vyhráli Fiala, Klinger, Krátký, Löwy, Saxl a Šárka. – Druhého dne sehrál současně 8 partií proti I. (mistrovské) třídě. Hrálo se dle hodin, 40 tahů za dvě hodiny. Čtyři partie (Molisch, Brach, Teller, Haida) skončily nerozhodně, ostatní (s Václavíkem, Procházkou, Kőnigem a Hochwaldem) Rubinstein vyhrál.“
(Časopis československých šachistů 1925, 92)

Rubinstein v Brně

(Rubinsteinův portrét od D. Friedmanna - 1923)

„Včera nastoupil mistr Rubinstein k druhému simultannímu utkání v Brně, a to proti osmi z nejlepších brněnských hráčů, mezi nimiž však chyběli Pokorný, Berger a Pavelčák. Hra se začala ve 20 hodin v Bellakově kavárně a po 22. hodině se skončily tři partie remis, a to partie s Molischem, která byla přesným opakováním partie Rubinstein-Lasker z mezinárodního turnaje v Mor. Ostravě*), s Brachem a Tellerem. Z ostatních partií má Rubinstein převahu ve hře s Hochwaldem, s Procházkou a s Kőnigem. Václavík má dobrou posici. Nevyjasněná situace je v partii s Haidou. Hra se skončí asi až pozdě po půlnoci.“
(Lidové noviny 19. června 1925)

Akiba Rubinstein v Československu sehrál simultánně celkem 452 partií, vyhrál 350, prohrál 42 a remisoval 60 partií. V Košicích sehrál také bleskový turnaj (Rubinstein 9, prohrál pouze s brněnským Burianem, který se 7,5 body byl druhý před B. Zajíčkem 6,5, býv. to členem I. Českosl. kl. Šach. násl.: Schlechter 6, Sládek 5, Koch a Kulata 4,5, dr. Vécsey a Lustig 3,5 atd.). Podrobný přehled Rubinsteinových simultánek: 17.6. -Brno 29 (+17 –6 =6), 18.6. -Brno 8 (+4 =4), 21.6. - Trnava 30 (+25 –1 =4), 22.6. - Uh. Hradiště 40 (+27 –3 =10), 25.6. - Bratislava 28 (+17 –6 =5), 27.6. - Trenč. Teplice 34 (+31 – 3), 28.6. - Žilina 30 (+25 –1 =4), 29.6. - Košice 29 (+26 –1 =2), 30.6. - Prešov 28 (+24 –2 =2), 1.7. - Užhorod 26 (+20 –2 =4), 3.7. - Turč. Sv. Martin 39 (+35 –1 =3), 4.7. - B. Bystrica 32 (+30 –1 =2), 6.7. - Nové Zámky 39 (+28 –7 =4), 7.7. - Mor. Ostrava 35 (+17 –7 =11), 8.7. - Kroměříž 25 (+24 –1). – Nejhůře tedy dopadl v Mor. Ostravě, Brně, Nov. Zámcích, Bratislavě a Uh. Hradišti.
(Československá republika 26.7.1925 a Slovenský Národ 19.7.1925)

Partie - simultánka Brno

Bratislava

ilustrační foto - Bratislava

Dne 25. června t. r. hrál mistr A. Rubinstein v Šachovém klubu Bratislava simultánku. Po 6hodinové hře z 28 partií vyhrál 17, prohrál 6 (Deutelbaum, Dr. Kerekeš, Ing. Magyar, Pratsch, Ratz, Walter jun.) a 5 remizoval (Dewald sen., Hustolec, Dr. Jaroš, Pacák, Dr. Pollak).
(Slovenský národ 5.7.1925)

Partie - simultánka Bratislava

Trenčín

ilustrační foto - Trenčín

Dne 27. června uspořádal klub se šachovým klubem v Trenč. Teplicích simultánku mistra A. Rubinsteina, který vyhrál 31 partií, prohrál 3 (vyhráli: Steska, Mor. Ostrava, Israeler, Tr. Teplice a Singer, Trenčín).
(Slovenský Národ 19.7.1925)

Z Prešova je nám hlášeno:

K simultánce proti Rubinsteinovi nastoupilo 28 silných hráčů, které velmistr porazil po tvrdém boji 25:3, když zvítězil na 24 deskách, na 2 remízoval a 2 partie prohrál. Výhry proti němu docílili Stechler (Prešov) a Dr. Herz (silný amatér z Budapešti), remízy zachránili Miklos Schőnberg a A. Székely. Díky nátlakové hře velmistra trval boj přes skvělou protihru jen čtyři hodiny (šachová fronta z Prešova platí za nejsilnější v Košické župě, zvítězila i v zápase s Košicemi). Šachové nadšení je v této obci nepopsatelně velké a kibicové, kteří se k simultánce sešli ve velkém počtu, dělali svojí snahou po analýze přímo strašlivý hluk, takže pořadatel měl občas velkou starost, frontu uklidnit. – Z Prešova se musel Rubinstein ještě jednou vrátit do Košic, jeho simultánka v Banské Bystrici je přeložena na dnešek.
(Tagesbote 4.7.1925)

Z Užhorodu je nám hlášeno:

ilustrační foto - Užhorod

Zde nastoupilo k simultánce proti Rubinsteinovi 26 velmi silných hráčů. Velmistr byl silou protihry, s níž se zde setkal, velmi překvapen a nelitoval, že přijal ještě v poslední chvíli pozvání k návštěvě této vysoce rozvinuté šachové obce. Po čtyřhodinovém, velmi živě vedeném boji zvítězil 22:4, při 20 výhrách, 4 remízách a 2 prohraných partiích. Ty dvě výhry proti němu docílili Schurima (hráč zřejmě mistrovské síly) a Ratansky. Remízy zachránili Gabriel, Roth, Klein a Jehir. – Šachovou frontu z Užhorodu cení Rubinstein jako třetí nejsilnější ze všech jím doposud navštívených slovenských šachových center (tedy po Bratislavě a Prešovu, které obě pokládá za nejsilnější). Ovšem v úvahu ještě přicházejí Turčanský Sv. Martin a Banská Bystrica, zatímco na bojové večery v Lučenci a Ružomberku, stejně jako na novou návštěvu Košic musel rezignovat.
(Tagesbote 5.7.1925)

Rubinstein v Turčanském Sv. Martině 36,5:2,5.

V překrásném sále hotelu Slovan se konala akce za účasti hráčů nejenom z Turč. Sv. Martina, ale jmenovitě také z početných dalších šachových obcí Slovenska, které velmistr již nestačí navštívit (jako zejména z Vrútek), jejíž masová návštěva se stala důkazem mimořádného šachového nadšení celého Slovenska. V bojové frontě nastoupilo 39 vybraných silných hráčů. Tím rozhodněji byl Rubinstein odhodlán neprohrát na žádné desce a vedl masový boj s neobvyklým klidem. Kolem 23. hodiny stál na 21 šachovnicích jasně na výhru a na ostatních uspokojivě. Přesto teprve kolem půlnoci se prvních pět vzdalo. Přibližně v této době dovolila Caissa, která se zdála být neustále ve střehu, odhodlaně bojující frontě čestnou výhru: na jedné desce vzniklo zcela zvláštní zmatení figur, v jehož důsledku mistr, ačkoliv právě tato hra byla proň vyhraná, ji zkrátka vzdal, aby vzápětí na zbývajících deskách bezohledně řádil, takže o hodinu později se odnášelo 27 šachových mrtvol, aniž by bylo doposud dosaženo byť jedné jediné remízy. Na zbývajících 11 deskách dosáhl ještě dalších osm výher a dovolil tři remízy, takže celkově dosáhl 36,5:2,5. Čestnou výhru proti němu docílil Nikolaus Messinger, tři čestné remízy zaznamenali Čvikota, Krčméry a A. Kohn. Hra trvala pět hodin.
(Tagesbote 8.7.1925)

Rubinstein v Banské Bystrici 30,5:1,5.

ilustrační foto - Bánská Bystrica

Bojová Rubinsteinova cesta Slovenskem se utváří, čím dál postupuje, ve stále více fanoušky obdivované vítězné tažení velmistra. On tuto náladu reflektuje v podobě stále mocnějších úderů svého simultánkového meče a kdo pod ním padne, cítí se být slavnostně přinesenou obětí na oltář Caissy. Po jednodenní návštěvě Vysokých Tater byl velmistr přivítán ve slavnostně vyzdobeném hracím sále v Banské Bystrici za masové účasti diváků nejprve mistrem Jindřichen Englem a pak slavnostní básní Dr. E. Tatraise, která končila těmito oslavnými verši:

„Tuhý boj připraven, kameny v řadě sní
a duše v napětí, jak začne bitva lítá
však předtím celý klub náš rozezní
na počest mistra "Hurá", jež ho vítá!"

V takto povznesené bojové náladě předvedl Rubinstein něco mimořádného: (přes velmi silnou protihru vybrané šachové fronty na 32 deskách) docílil 30 jasných výher, povolil pouhou jednu remízu a také jedinou porážku. Čestnou výhru pro Banskou Bystrici dosáhl Neu, hráč velmi nadaný, mistrovským vedením koncovky, v níž dokázal dovést svoji malou výhodu k výhře a jedinou remízu zachránil hudebník Dr. Ehrenwald. Boj trval pět hodin.
(Tagesbote 8.7.1925)

Nové Zámky

V poslední slovenské simultánkové Rubinsteinově zastávce se odehrál na 39 deskách velmi těžký boj, který trval celých osm hodin. Velmistr svítězil 30:9, když 28 partií vyhrál, 4 remízoval a 7 prohrál. Výhry proti němu docílili Czaran, Győrgy, Karas, Kovacs, Molnar, Pollak a Weiss. Remízy dosáhli Dr. Frank, Gyarmathy, Storek a Weinberger. Tím docílili Novozámečtí (po Brnu a Bratislavě) doposud třetího nejlepšího výsledku proti velmistrovi, přičemž ovšem je nutno poznamenat, že Rubinstein v posledních dnech musel noc co noc nastupovat proti velmi silným a početným frontám, což pravděpodobně mělo za následek jisté projevy únavy v jeho bojové formě.
(Tagesbote 9.7.1925)

Z Moravské Ostravy nám bylo telegrafováno:

ilustrační foto - Moravská Ostrava

K simultánce proti velmistru Rubinsteinovi nastoupilo včera večer 35 soupeřů, mezi nimi nejen nejsilnější hráči Mor. Ostravy (jako mistr Gilg), nýbrž také hráči z Brna, Olomouce a jiných moravských šachových středisek. Tvrdošíjně vedený boj vedl kolem půlnoci teprve ke stavu 2:1, když velmistr zaznamenal jedno vítězství a dvě remízy bez porážky. Dvě první remízy dosáhli Stephan Mikasinovič (Brno) a Tauber (Olomouc). Mistr Gilg stojí trochu hůře.
(Tagesbote 8.7.1925)

V Moravské Ostravě, kde nastoupil velmistr Rubinstein (bezprostředně další den po únavné bojové noci v Nových Zámcích) na 35 deskách proti silným hráčům, rovněž 7 partií prohrál, remízoval 11 a vyhrál 17, takže celkově zvítězil 22,5:12,5. Moravská Ostrava tím docílila nejlepšího výsledku proti velmistrovi ze všech šachových středisek republiky. Sedm výher dosáhli: Blažek, Burian (Brno), Eichenbaum, učitel Gilg, Helbig, Hilf a Dr. Králíček.
(Tagesbote 9.7.1925)

Partie - simultánka Moravská Ostrava

Kroměříž

V Kroměříži nastoupí dnes ve 20 hodin velmistr Rubinstein ke své poslední simultánce, která se bude konat ve velkém sále městského divadla. Také k tomuto boji se očekává velký nával přespolních posil, zejména z Tovačova. Hlaste se u vedoucího kroměřížského šachového klubu. – Zítra nastupuje Rubinstein zpáteční cestu do Berlína.
(Tagesbote 8.7.1925)

(Z knihy P. Tomana – Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, Praha 1955, se dovídáme, že František Přeček byl středoškolským učitelem, architektem a malířem. Narodil se 15. března 1893 v Kroměříži. Působil ve Znojmě a v Brně jako profesor reálného gymnázia. Byl malířem figurálních obrazů a krajin. A jak je z předchozího zřejmé, také dobrým šachistou.)

Z dopisu velmistra Rubinsteina o jeho zážitcích z bojové cesty po Moravě a Slovensku – (ještě nikdy předtím neměl příležitost se v jakékoliv šachové obci republiky utkat v simultánce) – vyjímáme, že oceňuje československou šachovou frontu jako jednu z nejsilnějších ve světě. Jestliže však skromně podotýká, že i on se pokusil ukázat se v těchto bojích ze své nejlepší stránky – (přičemž byl jenom v Nových Zámcích a Moravské Ostravě poněkud handicapován horečnatým střevním onemocněním) – tak na základě nám předložených partií slavnostně prohlašujeme, že předvedl (z hlediska masového souboje) v převažujícím množství to nejlepší z pohledu tvůrčího, jak v zahájení, tak snad i v rozhodujících konečných obratech, kdy přicházel s novými, čerstvými šachovými myšlenkami. Snopy, které téměř 600 partiemi v Československu uložil, znamenají samy o sobě již cennou žeň a navíc představují kvalitní semínka pro budoucí bohaté žně. Proto nás těší dvojnásobně slyšet, že velmistr, který si zde velmi rychle získal oblibu, zamýšlí v září pokračovat ve své bojové cestě republikou.

Mistr Jinřich Engel (Banská Bystrica, dříve župní přeborník v Brně) se simultánky proti Rubinsteinovi v Banské Bystrici nezúčastnil, ale sehrál s ním dvě vážné zvláštní partie, z nichž jednu remízoval a druhou prohrál.
(Tagesbote, červenec 1925)

Originál básničky z Banské Bystrice a její doslovný překlad

„Der Strauss beginnt, geordnet sind die Steine,
auf die Erőffnung sind gespannt die Geister,
Doch vor Beginn ertőne im Vereine,
Ein donnernd Hoch dem hochgeschätzten Meister!“

Tuhý boj začíná, srovnány jsou kameny,
na otevření jsou duše v napětí,
ale před začátkem zní spolkem,
hromové hurá pro ctěného mistra!

a dva pokusy o „veršovaný“ překlad:

Vzhůru v boj, kameny v řadě stojí
a duše v napětí, jak začne bitva lítá
však předtím ještě celým spolkem zní
hromový hlas, jenž velmistra vítá!

Tuhý boj připraven, kameny v řadě sní
a duše v napětí, jak začne bitva lítá
však předtím celý klub náš rozezní
na počest mistra „Hurá“, jež ho vítá.

Partie - simultánka Trenčianské Teplice

Partie - simultánka Uherské Hradiště

0x 4326x Jan Kalendovský
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat