Vánoční turnaj v Erfurtu

02.01.2007 08:00 | Turnaje

Nejen v Čechách může člověk o Vánocích trávit čas vymýšlením, kteréže ze 64 polí je pro danou figuru nejlepší. Nejinak tomu bylo v německém Erfurtu, kde se podobné problémy rozhodlo řešit 71 šachistů v hlavním a řada dalš

Nejen v Čechách může člověk o Vánocích trávit čas vymýšlením, kteréže ze 64 polí je pro danou figuru nejlepší. Nejinak tomu bylo v německém Erfurtu, kde se podobné problémy rozhodlo řešit 71 šachistů v hlavním a řada dalších ve vedlejších turnajích. Turnaj měl tu výhodu, že účastníci byli již na Silvestra doma, hrálo se totiž v termínu 26.
– 30. 12.

Zvítězil jeden ze 2 velmistrů ve startovním poli – bitvami v 1. bundeslize ošlehaný GM Henrik Teske, který byl s ratingem 2514 také největším favoritem. K prvenství mu stačilo 7 bodů z 8 partií (ano opravdu 8 – turnaj se hraje na poněkud netradiční počet kol, což umožní jeho zkrácení a zároveň vyrovnanost počtu partií hraných bílými i černými). GM Teske ztratil pouhé 2 remízy, konkrétně černými s GM Endersem a v posledním kole taktéž černými s IM Přibylem.

Stříbrnou medaili bral hráč domácího klubu GM Peter Enders (2434), k čemuž mu stačilo 6,5 bodu. Také on byl v turnaji neporažen, připsal si však o jeden nerozhodný výsledek více. Jmenovitě nedokázal porazit Pitschku, Wilkeho a právě GM Teskeho. Jejich partie ze 4. kola se tak ukázala býti rozhodující.

Třetí skončil překvapivě až 27. nasazený Maďar Oliver Mihok (2248) a to si dokonce dovolil malý luxus v podobě toho, že nastoupil až od 2. kola. Pořadatelé s ním však měli slitování a za 1. kolo mu přidělili půl bodu. Jeho spanilou jízdu zastavil až v předposledním kole pozdější vítěz GM Teske.

Jediný český zástupce v hlavním turnaji, IM Josef Přibyl, nepotvrdil své startovní číslo 2 a skončil uprostřed skupiny 5,5 bodových, což odpovídá celkovému 6. místu. O lepší výsledek ho připravila série 3 remíz v 4. – 6. kole.

Více se o turnaji dozvíte na stránkách pořadatelů.